Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шарл Мишел: ЕС подкрепя Гърция и България в защита на външните граници на ЕС

Шарл Мишел
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел е провел телефонен разговор с турския президент Реджеп Ердоган, по време на който е изразил съболезнования за гибелта на турските военни в Сирия, както и дълбока загриженост за неизразимите човешки страдания, причинени от продължаващите боеве в Идлиб, съобщават от европейската служба за външна дейност.

Мишел е призовал всички замесени страни в сирийския конфликт да се въздържат и да се ангажират с постигането на устойчиво и продължително прекратяване на огъня, както и с намиране на политическо решение в тон с резолюциите на Съвета за сигурност на ООН.

Председателят на Европейския съвет е бил в близък контакт с премиерите на Гърция и България Кириакос Мицотакис и Бойко Борисов през последните дни, за да проследи положението с миграцията.

"ЕС е активно ангажиран в поддържането на споразумението с Турция и с подкрепата за Гърция и България за защита на външните граници на Съюза", се казва в изявлението на службата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илюстративна снимка

Петролен танкер и товарен кораб се сблъскаха в Северно море

Петролен танкер и товарен кораб се сблъскаха в Северно море край бреговете на Източен Йоркшър, в резултат на което е избухнал пожар на плавателните съдове. Хеликоптер на бреговата охрана беше извикан да помогне на спасителните операции след съобщения, че танкер се е сблъскал с товарен кораб в Северно море. Бреговата охрана в момента..

публикувано на 10.03.25 в 15:07
Гордана Силяновска, президент на Северна Македония

Президентката на РСМ отзова деветима посланици, включително в България

Президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова подписа укази за отзоваване от длъжност на общо девет посланици, съобщи кабинетът на президента днес, предава БТА. Назначените посланици са задължени по закон преди да бъдат назначени да представят вижданията си за отношенията с приемащата държава или международната..

публикувано на 10.03.25 в 14:52
Арбен Мименов

Критично ниски нива на малките язовири и водоеми в община Сатовча

За критично ниски нива на малките язовири и водоеми в община Сатовча алармира местната власт . В почивните дни там възникнаха и горски пожари, а огнеборците едва са намирали вода за гасене на огъня. Според кмета Арбен Мименов язовирите са на критичната граница от 30 процента, а много от тях и под тези нива . Пресъхнали са и много от чешмите,..

публикувано на 10.03.25 в 14:29
Събитието се проведе пред Паметника на благодарността в зона „Толерантност”, до сградата на Община Бургас.

Възпоменателна церемония за Деня на спасяването на българските евреи в Бургас

В Бургас с възпоменателна церемония пред Паметника на благодарността беше отдадена почит пред паметта на жертвите и се преклони пред героизма на всички достойни българи помогнали за спасяването на българските евреи.  На 10 март 1943 г. година администрацията на морския град, както и видни общественици се застъпват за своите съграждани евреи и..

публикувано на 10.03.25 в 14:21
Кметът на Плевен д-р Валентин Христов

Община Плевен обявява втори търг за продажбата на жилищен блок

Община Плевен обявява втори търг за продажбата на жилищен блок, закупен преди време от НЕК. Новата оценка възлиза на близо 4 милиона лева. На първия търг не са се явили желаещи, сега втората оценка е с 1 688 100 лева по-ниска, кметът д-р Валентин Христов: "Блока, който общината закупи за 2 600 000 лв., пуснахме след първата оценка за 5 665 000..

публикувано на 10.03.25 в 14:08
Надежда Бобчева

10 пъти по-малко нарушения на нискоемисионната зона в центъра на София

10 пъти по-малко нарушения на нискоемисионната зона в центъра на София, в която бе забранено влизането на коли с категория 1 и 2, отчете заместник-кметът по екология Надежда Бобчева. Зоната беше в сила от началото на декември, миналата година, до края на февруари, тази година. По време на тестовете през миналия ноември нарушенията са били 20..

публикувано на 10.03.25 в 13:54
Димитър Манолов, Йорданка Фандъкова и Зорница Русинова (отляво надясно) на

На конференция в София се обсъжда директивата за адекватни минимални заплати в ЕС

"Качествени работни места и достойни заплати във фокуса на синдикалните организации от страните-кандидатки за членство в Европейския съюз" е темата на международна конференция, организирана от Конфедерация на труда "Подкрепа".  Форумът се провежда в София със съдействието на Европейския център за работническо обучение /EZA/.  Сред..

публикувано на 10.03.25 в 13:53