Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експертът от Международната организация по миграция Милена Николова:

Можем да посрещнем 10 хиляди бежанци

Институциите са готови, а лагерите за мигранти - почти празни

| обновено на 02.03.20 в 11:55
Група мигранти в очакване да прекосят турско-гръцката граница. Одрин, 1 март 2020 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

До 10 хиляди души, ако дойдат в България, няма да има никакъв проблем да бъдат приети, настанени, прегледани, да им бъдат посрещнати първоначалните нужди.“ Мнението е на Милена Николова, програмен асистент в представителството на Международната организация по миграция в България.

По-големият поток мигранти не е повод за тревога и не би трябвало да бъде – това е свободно движение на хора, на каквото имат право всички, подчерта Николова в предаването "Преди всички" на БНР.

"Към момента всички данни и снимки от местата на събитието показват, че към нашата граница няма никакъв натиск. С въпроса защо това е така, може да се спекулира много. Може да се търсят политически причини", допълни тя.

Според Николова целта на Ердоган не е да праща мигранти към България, а към Гърция. „Към този момент виждаме, че натискът е много сериозен там. На практика виждаме, че Гърция изнемогва. Тя няма как да се справи без помощ от Европа.“

Има ли страната ни готовност да приеме нова бежанска вълна?

Напълно готови сме към този момент, смята Милена Николова. „След случилото се през 2013-а и следващите две-три години България повиши капацитета си значително в тази област – както като места за настаняване, така и като възможности от държавните институции и организациите, които са на терен: международни или неправителствени. В момента възможностите да се приемат бежанци са много високи. Има пълна готовност.“

Приемателните центрове и лагерите, където се настаняват бежанци, в момента са запълнени на „почти нулев капацитет“, уточни експертът от Международната организация по миграция.

Относно опасенията от мигрантите като преносители на коронавируса, Милена Николова изтъкна, че вирусът "със същия успех може да бъде пренесен от български гражданин, който се връща от чужбина" и не бива двете теми да бъдат автоматично свързвани.

Тя потвърди готовността на властите и институциите, които посрещат мигрантите на първа линия, да преглеждат влизащите в страната превантивно.

Цялото интервю чуюте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19
Руслан Трад

Руслан Трад: Създаде се фалшиво впечатление, че войната в Сирия е приключила

"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР   Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила  на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..

публикувано на 30.11.24 в 13:30