Любен е студент в 4 курс в Медицинския университет в София. В семейството му всички се занимават с медицина – родителите му, по-големият му брат, баби и дядовци. „Аз просто не съм познавал друго. Това остана като нещо, което в един момент наистина поисках. И нямаше как да не стана такъв“, разказа бъдещият лекар в предаването "Изотопия".
Той не смята медицината за най-лесният път, но не съжалява за избора си. Засега е сигурен, че бъдещето му няма да е свързано с „нищо хирургично“. Вижда потенциала си в областта на вътрешните болести, която определя като „цяла вселена“.
Любен Яков иска да остане да работи в България. „Естествено ще бъде в големите градове. Колкото и хората да не искат да го чуват, все пак големият град е място за развитие. Тук ми харесва. Мисля, че мога да правя това, което искам и тук, като се развивам достатъчно. Има доста лекари в момента в България, които са наистина на световно ниво“, признава студентът.
Мотивацията и чувството, че правиш нещо значимо и помагаш на хората са движеща сила за един лекар, вярва Любен Яков.
Болестта винаги изпреварва ваксината, иначе нямаше да има нужда от ваксина, отбелязва в отговор на въпрос за ваксините и настроенията срещу тях. Не харесва антиваксърите. Смята, че „забравяме това, което не виждаме“ или старите болести, които чрез ваксините са били преодолени, а сега отново има риск да се "събудят".
Коронавирусът не е по-опасен от познатия ни грип, твърди студентът по медицина. Позовава се на данни, че смъртността от коронавируса е 2%, докато при грипа е "по-голяма". Хората в активна възраст не са толкова застрашени от усложнения при заразяване с коронавирус, допълва Любен Яков.
Освен добрата хигиена на ръцете, важно като предпазна мярка да не докосваме части от лицето си – например устата и носа, съветва бъдещият лекар. След изхвърляне на употребена предпазна маска трябва отново да се измиват ръцете.
Любен Яков е част от Асоциация на студентите медици в България. През май асоциацията организира международен конгрес по медицински науки.
Семействата в селата Воден и Крайново, които останаха без дом след по времена опустошителния пожар преди година, вече имат нови жилища. До края на септември те ще напуснат фургоните, които обитават вече 12 месеца. В пожара, пламнал в ранния следобед на 16 юли 2024 година, изгоряха десетки къщи, 13 домакинства останаха без подслон и..
Чуйте рубриката "Законите на Мърфи" с водещ Даниела Якова в звуковия файл.
На 4 юли 2025 г. се навършват 36 години от кончината на забележителната българска актриса Леда Тасева. Тя остава в историята на българския театър не като актриса с шумно присъствие, а като феномен, описан от съвременници с думите: "тишина, в която се криеше цяла буря". Леда Тасева, родена като Виолета Цветкова Тасева на 22 август 1926 г. във Видин,..
Изречението на месеца е "Спестената истина олихвява лъжата" на Емилия Търновска от гр. Габрово.
"Силата на нощта е в светлината на звездите" - така се казва новата книга на една от най-известните двойки в алпинизма, Мария и Андрей Щремфел. През 1990 г. те стават първото семейство, изкачило Еверест. После Андрей Щремфел получава два пъти най-престижната награда в тази сфера, а двамата със съпругата му стават международно сертифицирани алпийски..
Албумът на Академичен народен хор с диригент проф. д-р Костадин Бураджиев вече е факт. В предаването „Имат ли песните спиране“ на 5 април ви представихме тази магична селекция от ефирни, но доста сложни песни за изпълнение и заедно с проф. д-р Бураджиев навлязохме в спецификата на хоровото изкуство и това как се прави бутикова музика. Разговорът..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..