Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пореден протест заради бъдещата детска болница

| обновено на 04.03.20 в 18:54
2
Снимка: Гергана Хрисчева

Родители, лекари, архитекти и инженери застанаха пред Здравното министерство на протест с настояване да се прекрати обществената поръчка за строителство на национална детска болница във вида, представен от Министерство на здравеопазването. Недоволните обясниха:

"Настояваме за това България най-накрая да има истинска детска болница, която да отговаря на нуждите на децата, на нуждите на родителите, които са до децата, когато са болни и трябва да бъдат там, тяхното място е там и нуждите на лекарите, така, че те да могат да лекуват по най-добрия начин, на който са способни. Има абсолютна неяснота затова доколко безопасна е сградата на първо място, още по-голяма неяснота доколко тя е функционална и защо в обществената поръчка липсват цели отделения, но ние вървим напред към това да похарчим едни 95 милиона от Държавния бюджет за болница, за която не сме сигурни, че всъщност ще върши работа".

"Болницата, която би се построила по тази обществена поръчка, не отговаря за съжаление на съвременните стандарти за детска болница и няма да реши проблемите на детското здравеопазване в България в момента. Трябва да има ново задание и след това трябва да има нова детска болница".

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев покани протестиращите на среща в понеделник, заедно с представители на работната група, изготвила техническото задание по одобрената  поръчка. В разговорите ще участват и представител на фирмата, извършила обследване на незавършения строеж, както и представител на спечелилия търга изпълнител. 

В отворено писмо до институциите за прекратяване на обществената поръчка на строителството на детска болница настояват близо 11 000 граждани и над 60 организации.

Доктор Адил Каден обясни причините за недоволството:

"Не е възможно да няма основни отделения, не може да няма лабораторен блок, не може да няма отделение по лъчетерапия, не може да няма травматология, детска психиатрия, алергология, имунология. Ние говорим затова, че трябва да се създаде  една нова болница".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Европрокуратурата ще работи в бившата централа на ДПС

Висшият съдебен съвет даде сградата на бившата централа на "Движението за права и свободи" на столичния булевард "Александър Стамболийски" 45 за безвъзмездно ползване от европрокуратурата.  Членът на ВСС Стефан Гроздев посочи, че сега сградата е в много добро състояние, но ще са необходими допълнителни строително- ремонтни дейности...

публикувано на 28.07.25 в 17:09

Пожарът в Пирин отново е върхов, гасят го с три хеликоптера

Пожарът в Пирин отново е станал върхов заради вятъра. Три военни хеликоптера участват в гасенето. Два от тях са на българските ВВС и един от Унгария, осигурен по механизма за гражданска защита на ЕС. Очаква се пристигането и на самолетите от Швеция, които най-вероятно също ще бъдат насочени към този пожар. Той остава най-мащабният в страната,..

публикувано на 28.07.25 в 17:05
Дмитрий Медведев

Медведев нарече "антируска" сделката между ЕС и САЩ заради последиците за руския петрол и газ

Бившият руски президент Дмитрий Медведев заяви в понеделник, че рамковото търговско споразумение, сключено между Европейския съюз и Съединените щати, е "антируско", оприличавайки го на фактическа забрана за закупуване на руски петрол и газ, предаде Ройтерс. САЩ сключиха търговска сделка с ЕС, налагайки 15% мита върху вноса на повечето..

публикувано на 28.07.25 в 17:00
Отбор по биология

Български ученици с 12 отличия от престижни международни олимпиади по природни науки и лингвистика

Нов повод за национална гордост ни донесоха българските ученици по природни науки и лингвистика, които тази сутрин се завърнаха с 12 отличия от най-престижните международни олимпиади в Тайван и Филипините.  На 22-рата Международна олимпиада по лингвистика, проведена в Тайпе, Ванеса Калинкова, ученичка от Профилираната природо-математическа..

публикувано на 28.07.25 в 16:50
Доналд Тръмп

Тръмп с нов срок от 10-12 дни за Русия да постигне напредък по прекратяване на войната в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи натиска върху Русия да прекрати войната си в Украйна, заявявайки в понеделник, че определя нов срок от 10 до 12 дни, в който Москва да постигне напредък по този въпрос, предаде Ройтерс. "Ще определя нов краен срок от десет-дванайсет дни, считано от днес. Няма причина да чакаме. Ако се знае какъв ще..

публикувано на 28.07.25 в 16:44
Катерина Райхе, германски министър на икономиката

Германия обмисля повишаване на пенсионната възраст до 70 години

Германия обмисля повишаване на пенсионната възраст до 70 години. Идеята на министерството на икономиката предизвика бурни реакции. Министърката на икономиката на Германия Катерина Райхе предизвика остри реакции с призива си германците да работят повече и по-дълго. Според нея демографските промени и увеличената продължителност на живота..

публикувано на 28.07.25 в 16:33

Започна ремонтът на Детското отделение на МБАЛ-Шумен

Започна ремонтът на четвъртия етаж в шуменската многопрофилна болница, където ще се пребазира Детското отделение. Това съобщават от МБАЛ - Шумен. Предвижда се цялостно да бъдат реновирани и обновени болничните стаи и санитарните помещения, както и да бъдат подменени ел.инсталацията, водопроводни и канализационни елементи. "Целият екип на..

публикувано на 28.07.25 в 16:15