Парламентарният маратон за приемането на френската пенсионна реформа приключи след двуседмични бурни дебати. Едва 98 депутати дадоха зелена светлина на втората, техническа част от проектозакона, докато цялата опозиция напусна пленарната зала.
Дебатите са „маскарад“ според лидерите на крайната левица, решени да продължат борбата.
Недоволството разлюля и мнозинството на президента Макрон „Република напред“, след като през седмицата основният текст на реформата беше приет с указ по предвидена в конституцията процедура, без парламентарен вот.
„Поех тази отговорност“, заяви пред ТФ1 френският премиер Едуар Филип. Той се обоснова със стигналия до задънена улица дебат пред внесените над 40000 поправки по текста.
Време е да се прекрати "преднамерената стратегия на едно малцинство" да спъне проекта, каза той, предизвиквайки гнева на опозицията и два вота на недоверие, които очаквано не бяха подкрепени.
Уличните протести не закъсняха, нови митинги предстоят на 31 март въпреки коронавируса, който вече зарази и двама души във френския парламент.
Притиснато пред предстоящите местни избори, френското правителство очаква вота на пенсионната реформа през април в Сената, където опозицията също обещава да противостои.
Според проучвания около 60% от французите отхвърля реформата за универсална пенсионна система по точки и най-вече увеличаването на средната възраст на пенсиониране.
Израелската армия съобщи, че "засилената антитерористична операция" на Западния бряг ще продължи след взривовете в няколко празни автобуса по-рано тази вечер. Няма жертви. Блокирани са входовете към някои райони на Западния бряг, допълни армията. Полицията съобщи, че две от експлозиите са били в град Бет Ям, а трета - в град Холон в Централен Израел...
Президентът на Франция Еманюел Макрон потвърди, че ще посети Вашингтон в началото на идната седмица. Тази вечер той разговаря с украинския президент Володимир Зеленски и освен това участва в онлайн разговор със свои сънародници, по време на който отговори на въпроси за войната в Украйна и европейската сигурност. "Не искаме примирие, което да..
Доналд Тръмп е много разочарован от Володимир Зеленски, съобщи на брифинг в Белия дом съветникът на американския президент по националната сигурност Майк Уолц. И допълни, че това разочарование е заради много неща, но посочи конкретно отказа на Зеленски да подпише предложеното му споразумение за предоставяне на половината минерални залежи на Украйна..
Кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев е отстранен от поста с решение на Общинската избирателна комисия заради участието му в търговско дружество по време на встъпването му в длъжност на 13 ноември 2023 година. Илиев е кандидат на спечелилата местните избори коалиция между "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Спаси..
Във Великобритания съдебните заседатели започнаха да обсъждат присъдите по процеса срещу трима от българската шпионска клетка, обвинени в заговор за шпиониране в полза на Русия на британска територия. 30-годишната Ваня Габерова, бившият ѝ приятел Тихомир Иванчев, на 39 години, и 33-годишната Катрин Иванова, всички от Лондон, отрекоха да са замесени или..
Испанският премиер Педро Санчес ще посети Киев в понеделник за третата годишнина от пълномащабното руско нахлуване в Украйна. Така той ще се присъедини към председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет, Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща и други европейски лидери. " В понеделник ще бъда в Киев, за да потвърдя отново подкрепата на..
Румънският премиер Марчел Чолаку обяви намаляване с 13,5 процента на персонала в държавния апарат, което означава закриване на 1800 длъжности в 32 институции на подчинение на правителството. Чолаку заяви, че "взема пример от Илън Мъск". "Започнахме порчистването" - с тези думи в началото на правителственото заседание премиерът на Румъния..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..