Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Споразумението Путин-Ердоган за Идлиб - решение или стратегическо отлагане

Реджеп Ердоган и Владимир Путин
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Това е едно от поредните споразумения, опитващо се да реши конфликта или поне да го намали. Това е една многоходова, многопластова комбинация  - игра, дипломация между двете държави, която включва много други аспекти". Така професор Димитър Димитров, специалист по национална сигурност и ректор на Университета за национално и световно стопанство, коментира вчерашните разговори между руския и турския президент за ситуацията в сирийската провинция Идлиб и постигнатата договореност за прекратяване на огъня. Проф. Димитров беше скептичен доколко ситуацията в Идлиб, която турският президент Ердоган изтъкна като причина да пусне мигрантски поток към границите на Европейския съюз, ще се отрази директно на процесите на турско-гръцката граница, но все пак изтъкна, че напрежението ще намалее:

 „Не знам дали ще е толкова пряка връзката, но това беше използвано като част от предпреговорния процес, за да се постигне това споразумение… Турция използва много инструменти и се опита да играе с картата с мигрантите…В Турция няма случайни неща и в репортажите, които излизаха предишните дни, стана дума, че много от кметствата са извозвали безплатно тези мигранти. Виждаме, че не всички тръгнаха, има някакъв контрол върху този процес, но той беше използван, за да се влияе пряко върху политиката на Русия и за да се постигнат по-добри преговорни предимства в тези тежки разговори“, коментира проф. Димитров.
Анализаторът Михаил Кръстев от „Консерваторъ“ изтъкна, че водеща роля при преговорите изглежда е имал руският президент Путин, а постигнатото от Ердоган не е много:

„Руският президент Владимир Путин като че ли е водил тези разговори, неслучайно те продължиха толкова часове, над 5 часа - симптоматично за това, че преговорите са били трудни. И резултатите от тях като че ли не устройват напълно турската страна, тъй като преди ескалирането на конфликта в Идлиб през последните месеци Турция беше в по-добри позиции, отколкото излиза след тази сделка.

Да, има договаряне на прекратяване на огъня, да, има договаряне на една зона - не бихме могли да кажем „демилитаризирана“, но все пак зона, в която да се върнат част от бежанците, които тръгнаха от Идлиб към турската граница, но тази зона е далеч по-малка, отколкото се предвиждаше в споразумението от Сочи от 2018 година. Тоест Турция продължава да губи тази шахматна битка на сирийска територия и постепенно отстъпва с няколко хода назад“, коментира Михаил Кръстев.

„Това, което е постигнато като резултат, всъщност говори, че споразумението закрепва това статукво, което е постигнато в момента“, смята проф. Димитър Димитров:

„Сирийската армия напредна, завладя стратегически градове, височини, магистрали, установи контрол върху някои стратегически пътища. И всъщност споразумението казва  - на границите на съприкосновение, там се спира огънят от снощи от полунощ  - тоест няма да има изтегляне, няма да има преначертаване на нови зони, ще продължат тези преговори. Всъщност Сирия си осигурява контрол върху важна стратегическа магистрала, която беше проблемна доскоро. Разбрахме, че ще има съвместно патрулиране на руски и турски патрули в тази 6-километрова зона  - от едната и от другата страна, което наистина повече укрепва позициите на Москва“, обясни Димитър Димитров.

Според анализаторите конфликтът в Сирия е далеч от трайно решение. „Моята прогноза е, че скоро няма да приключи - говорим за деескалация, говорим за намаляване на конфликта, облекчаване на страданията на бежанците, но цялостно няма да бъде решен“, обобщи проф. Димитров. 


В репортаж специалните пратеници на БНР на турско-гръцката граница разказват за мигранти от Сомалия, които са се придвижили към Гърция: „Това е поредното доказателство, че офанзивата по границата, най-вече с Гърция, е била организирана от страна на турските власти и това не изненадва никого“, коментира Михаил Кръстев. Той посочи, че мигрантите са както проблем, така и оръжие за Турция. Ердоган е непредвидим политик, но е прагматик, изтъкна още анализаторът, като обоснова очакванията си за спад на напрежението по турско-гръцката граница. Козът обаче остава у Ердоган, "проблемът не бива решен, Европа се държи може би като един щраус, заравя главата си в пясъка и отказва да приеме, че има такъв сериозен проблем, чието решение трябва да бъде намерено":

„А намирането на решение на този проблем е свързано най-вече с прекратяване на бойните действия и на напрежението в Северна Сирия, което обаче е един разговор, в който Европа за съжаление не участва. И ние видяхме един показателен отказ на президента Реджеп Тайип Ердоган да се срещне с представителите на Европейската общност извън Турция“.

 "Анкара изглежда не вижда Европа като участник в тези процеси", допълни анализаторът.

Интервютата и репортажа чуйте от звуковия файл. 
Одрин, 5 март 2020 г.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руският външен министър Сергей Лавров.

Лавров пристигна с делегация в Рияд за среща с държавния секретар на САЩ

Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..

публикувано на 17.02.25 в 22:24

След заседанието на Еврогрупата: Окуражителни сигнали към България

Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм.  Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..

публикувано на 17.02.25 в 22:10
Киър Стармър

Стармър: Ангажимент на САЩ към безопасността на украинците е единственият начин за сдържане на Русия

Гаранции за сигурността на Украйна от Съединените щати са единственият начин за ефективно сдържане на Русия от нова агресия срещу Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър в Париж след неформалната среща за европейската сигурност и суверенитета на Украйна, която беше организирана извънредно от френския президент Еманюел Макрон. В нея..

публикувано на 17.02.25 в 22:05
Володимир Зеленски

Зеленски: Американската страна иска да угоди на Путин, за да спечели бърз дипломатически успех

Американската страна "иска да угоди" на руския президент Владимир Путин, за да спечели бърз дипломатически успех, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски. В интервю за германската телевизия ARD той призна, че украинска победа над Русия е "определено" невъзможна без подкрепа от Съединените щати, но предупреди, че примирието, към което..

публикувано на 17.02.25 в 21:40

Пожарната в Габрово с нов шеф

Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов.  Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..

публикувано на 17.02.25 в 20:22

Протест настоя България да напусне СЗО

"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време на Covid пандемията, и зададоха въпроси: "Защо  беше забранено да се правят аутопсии? Защо беше..

публикувано на 17.02.25 в 20:20
Тедрос Гебрейесус

Гебрейесус призова страните от СЗО да приемат глобален договор за действия при пандемии

Генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус призова страните членки да положат усилия да приемат глобален договор за действия при пандемии преди годишното събрание на СЗО през май. "Сега или никога", заяви Гебрейесус в началото днес на 13-ия кръг от преговори в Женева. "Спомнете си тежките уроци от Covid-19, който..

публикувано на 17.02.25 в 19:56