Британското правителство е похарчило повече от 4 милиарда паунда за подготовката за напускане на ЕС, съобщиха от Сметната палата. В сумата са включени заплати на служители, хонорари на външни консултанти и реклама. Опозицията критикува властите за голямата сума похарчени обществени средства.
В своя доклад Сметната палата изрично изтъква, че не прави оценка на съотношението качество-цена. Освен това се предполага, че това е минималната похарчена сума предвид на факта, че няма пълни данни от отделните министерства.
Повече от половината сума, възлизаща на 4,4 милиарда паунда, е изразходвана от три ведомства - Министерството на вътрешните работи, Агенция „Приходи и митници“ и Министерството на околната среда. Най-високи са били разходите през октомври 2019 година, когато 22 000 държавни служители са работили по плановете за Брекзит на фона на опасността от излизане от ЕС без сделка.
Отчетени са и загуби за 92 милиона паунда, които включват 50 милиона, платени на фериботните компании и 33 милиона на „Юротанъл“.
Председателката на парламентарната комисия за обществени разходи Мег Хилиър заяви, че обществото изобщо не е знаело за какво харчи пари правителството.
„Няма пълни данни, а министерството на финансите не е загрижено от липсата на прозрачност“, допълни Хилиър.
Депутатът от Либералдемократическата партия Алистър Кармайкъл пък посочи, че „на фона на големите наводнения и заплахата от коронавирус би трябвало да бъде запитано правителството дали изобщо знае кои са приоритетите му за разходи“.
Софийският районен съд остави за постоянно в ареста четирима от задържаните за погрома срещу сградата на Европейската комисия в София по време на протеста на "Възраждане" в събота. Петима души са привлечени като обвиняеми във връзка с протеста на "Възраждане" На свобода излиза само непълнолетният 17-годишен младеж, който ще е под надзора на..
Със запалени свещи под формата на сърце, подредени пред катедралния храм "Света Богородица", украинската общност в Пловдив отбеляза третата годишнина от началото на широкомащабната война на Русия срещу Украйна. "24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп изрази готовност да се срещне не само с руския президент Владимир Путин, но и с украинския - Володимир Зеленски. На пресконференция с гостуващия във Вашингтон френски президент Еманюел Макрон Тръмп, който наскоро нарече Зеленски "диктатор", покани украинския лидер във Вашингтон "през тази или следващата..
Стотици хора участват тази вечер в София в шествие в подкрепа на Украйна. От сградата на президенстската администрация участниците в Гражданския събор в подкрепа на Украйна се отправиха към представителството на Европейския парламент и на Европейската комисия, където в събота се стигна до сблъсъци с полицията по време на протест, организиран от партия..
Състоянието на папа Франциск е показало "леко подобрение“, съобщиха от Ватикана. Главата на Римокатолическата църква прекара 11-ия си ден в болница с двустранна пневмония, предаде АФП. "Критичното клинично състояние на Светия отец показва леко подобрение. Дори днес не е имало епизоди на астматични дихателни пристъпи; някои лабораторни тестове..
Общото събрание на ООН прие втора за деня резолюция по повод 3-годишнината от началото на руското пълномащабно нахлуване в Украйна. Проектът беше на Съединените щати, но в текста бяха внесени толкова поправки, че в крайна сметка американският представител гласува "въздържал се". Серията от допълнения съдържанието на резолюцията беше направена по..
Френският президент Еманюел Макрон се срещна с Доналд Тръмп в Белия дом в опит да укрепи подкрепата за Украйна срещу "агресора“ Русия. Макрон пристигна в Белия дом Срещата дойде в момент, когато отношенията на американския президент с Москва във връзка с войната заплашиха да разклатят трансатлантическия съюз. На третата годишнина от..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.