През 1877 г., заедно с руските войски император Александър Втори пристига в освободения Свищов. Там го посреща ентусиазиран хор и пред него са изпълнени хорови песни, специално написани за случая от диригента Янко Мустаков.
Музикантът Янко Мустаков е забележителна възрожденска личност - педагог, диригент и композитор. В историята на нашето музикално изкуство той е останал като създател и диригент на този първ светски български хор, но неговите заслуги към нашата музика са много по-големи. Като педагог той пръв въвежда нотното пеене, възпитава едни от най-изявените бъдещи учители на нацията - Иван Шишманов, Георги Байданов, Атанас Паунов и още много други. Пише учебни помагала, уникални за времето преди Освобождението, като „Буквар народен по звучна метода за ученици от първо отделение на основното училище в Свищов", "Православно учение - ръководство по изучаването на закон Божи“.
Като композитор Янко Мустаков пише 15 творби за хор, сред които песните “Царю, добре дошъл“ по текст на Иван Вазов, “На царя на Русия" по текст на Петко Славейков, “О, ден тържествен, ден велик“ и “Из кръв и дим“ отново по стихове на Вазов.
Янко Мустаков е роден на 3 януари 1842 г. в Трявна, в състоятелно семество. Основното си образование получава в родния си град, след това, още 20-годишен, по препоръка на Николай Павлович и Петко Славейков става учител в Средното махленско училище в Свищов и псалт в църквата "Свети Димитър". С помощта на евангелския пастор д-р Лонг учи в Букурещката консерватория, а след завършването й отново се връща в Свищов. Продължава педагогическата си дейност и пее в църквата „Свето Преображене“. Към църквата създава музикален кръжок, който през 1868 г. прераства в Певческо дружество. Създава и любителски струнен оркестър, с който изпълнява антрактната музика към театралните представления в града.
Първата си композиция Янко Мустаков създава през 1870 г. - „Опелото на Исус Христос“ по текст на учителя от Лом Кръстьо Пишурката. Същата година, на Великден творбата е публично изпълнена. След Освобождението Янко Мустаков е назначен за инспектор в Свищовската учебна околия, но умира много млад - само 39-годишен - на 24 декември 1881 г.
Създаденият от него първи български хор съществува и до днес, като носи неговото име от 1934 г.
В звуковия файл можете да чуете една от песните на Янко Мустаков - „Из кръв и дим“, за която се предполага, че е била изпълнена при посрещането на руския император на 16 юни 1877 г. в Свищов. Текстът е на Иван Вазов - стихотворението му „Марш“. Песента е публикувана за първи път под заглавието „Първи български марш“.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...