Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера на „Турчинът в Италия“ в Миланската Скала във вечерта преди карантината

| обновено на 09.03.20 в 15:52
Снимка: © Brescia/Amisano

На 22 февруари афишът на Миланската Скала очарова любителите на оперното изкуство с една дългоочаквана премиера: след 23 години отсъствие на сцената на Пиермарини се изкачи операта на Росини “Турчинът в Италия”. Тричасовият спектакъл успя да ни абстрахира от атмосферата извън театъра: бързото разпространение на Коронавирус остави пусти улици, затвори театри, кина, музеи, катедралата Дуомо, ресторанти и магазини.

С хладно приета световна премиера в Ла Скала през 1814 г., шедьовърът на 22-годишния тогава италиански композитор получава заслужена оценка в Театър Елизео в Рим през 1950 г. с режисьор Джанандреа Гавадзени и през 1954 г. в Ла Скала под режисурата на Франко Дзефирели с Мария Калас в главната роля, а маестро Шайи поставя операта отново на Миланска сцена през 1997 г. Завършил обучението си в Цюрих, Париж и Кремона, високо ценен от миланската публика след брилянтното представяне в операта “Идоменей” в Ла Скала през 2019 г., маестро Диего Фазолис получи одобрението на присъстващите, независимо от отделните критики, заглушени от общия ентусиазъм в залата. "Много държах на използването на исторически музикални инструменти в спектакъла, но за съжаление се оказа невъзможно"  коментира маестрото. Вечерта отбеляза дебют в Миланския театър на добре познатия в областта на кинoто, театъра и операта режисьор Роберто Андо. Изключителна оценка за внушителния бал с маски във второ действие и решението на Андо да облече всички изпълнители в еднакви костюми. “Със своята гениалност Росини потвърждава, че в любовта царува фантазията” споделя режиьорът. Сценографията на Джани Карлучо ни пренесе в Неапол – със сгради в пастелни цветове, постоянно присъствие на морето на хоризонта, подвижни колички и пързалки, които умело съпровождат и отвеждат от сцената изпълнителите. Аплодисменти за Нана Чеки и нейния избор на костюми от началото на XIX век.

В ролята на Селим имахме удоволствието да видим Алекс Еспозито. Работил с Клаудио Абадо, Мюнг Вун Чунг, Даниеле Гати, известен в Ла Скала в ролята на Лепорело, носител на наградата “Абиати” за 2006 г., италианският бас баритон ни покори с перфектно изпълнение и театрално майсторство. Достигнала световна слава на музикалните сцени, лауреат на конкурса „Опералия“ на Пласидо Доминго в Ла Скала през 2010 г., Роса Феола ни очарова в ролята на Фиорила. Ясен тембър, експресивност, прецизност бяха водещи в изпълнението на сопрана, а бурните овации на публиката бяха напълно заслужени за фантастичното изпълнение на финалната ария “Squallida veste e bruna”.   След перфектно изпълнение в “Крадливата сврака” през 2017 г. , тенорът Едгардо Рока ни покори в ролята на Нарчизо. Силнa изява за Джулио Мастрототаро в ролята на меланхоличния Джеронио и Матиа Оливиери, който бе Просдочимо. Двамата изпълнители слязоха от сцената по време на премиерата, смесвайки се с въодушевената публика, а Оливиери коментира: “Представих операта в Инстаграм – подходящ начин за приближаване на младото поколение към шедьоврите на музикалното изкуство”.

Премиерата завърши с бурни аплодисменти за целия звезден състав! 7-те предвидени спектакли на операта засега остават отменени, а Скалата затвори врати за VII-ми път през последните 242 години. За неопределено време, с цел превенция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30