Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи случай на коронавируса в област Ловеч

| обновено на 17.03.20 в 13:06
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Заразеният мъж е настанен в инфекциозното отделение на Ловешката болница. Той е работил в Банско и се е завърнал оттам на 10 март.

Установени са 22-ма души, с които е контактувал в Банско и Троян, откъдето е мъжът. Те са под карантина, а пробите им ще бъдат изпратени в за изследване в Националната референтна лаборатория.

Освен това в Ловешката болница има още един пациент, настанен преди това в инфекциозното отделение. Пробата от него се очаква.

Областният кризисен щаб взе решение след днешното си заседание да предложат на министъра на здравеопазването да бъде издадена заповед за затваряне на всички търговски обекти на територията на областта с изключение на хранителните магазини и аптеките

От полицията съобщиха, че до вчера са установили осем лица, които са били поставени под задължителна домашна карантина, но са я нарушили. Очаква се до края на деня да бъдат образувани досъдебни производства по тези случаи.

"Настойчиво препоръчваме на всички търговци, на всички магазини, без тези за хранителни стоки и без аптеките, да затворят. Считаме, че следва да направят това като израз на отговорност към своите клиенти. Разтревожени сме от факта, че много шофьори, пътуващи от чужбина и пребиваващи временно в България, не спазват карантината. Вчера започнаха посещения по домовете", увери пред "Хоризонт" кметът на Троян Донка Михайлова.

Намалява се броят на автобусите от обществения транспорт, които ще се движат. Създава се сериозна организация всички възрастни хора да останат по домовете си, допълни Михайлова.

"Гарантирана е доставката на топла храна. Набираме доброволци, които снабдяват с хранителни стоки, с лекарства възрастните хора по домовете. Вчера за няколко часа 16 доброволци откликнаха на моя призив и вече е създадена организация всички възрастни хора, които имат достатъчно силно чувство за отговорност, да останат вкъщи, да бъдат обслужвани от нашите специалисти по програмата за помощ в дома. Посещават ги медицински сестри и лекари в рамките на тази програма, доставя се топла храна на над 300 човека по домовете и е осигурено снабдяването им с хранителни продукти и лекарства", обясни кметът на Троян.

Репортаж на Пламен Христов чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Хамас" приветства признаването на палестинска държава

Палестинската групировка "Хамас" приветства признаването на палестинска държава от Великобритания, Канада и Австралия.  Великобритания призна Палестина като държава "Тези събития представляват победа за правата на палестинците и справедливостта на нашата кауза и изпращат ясно послание: Независимо докъде стига окупацията в своите престъпления, тя..

публикувано на 21.09.25 в 19:13

Летището в Брюксел поиска отмяна на половината полети

Летище Брюксел поиска от авиокомпаниите да отменят половината от планираните за утре полети заради продължаващите проблеми със системата за регистрация, причинени от кибератака в петък. Това съобщи днес летищният оператор, цитиран от "Ройтерс". Все още има затруднения по европейските летища след кибератаката от събота Говорител на..

публикувано на 21.09.25 в 19:01
Лидерът на Народно-републиканската партия (НРП) в Турция Йозгюр Йозел

Йозгур Йозел отново е избран за лидер на основната опозиционна партия в Турция

В Турция главната опозиционна партия преизбра лидера си. Йозгур Йозел получи подкрепата от всичките 835 валидни гласове на конгреса на Народнорепубликанската партия при 82 невалидни.  Форумът в Анкара бе свикан извънредно като превантивна мярка срещу очакваното решение на съда за невалидност на предишния вътрешнопартиен вот от ноември 2023 година...

публикувано на 21.09.25 в 18:27
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху: Признаването на Палестина застрашава съществуването на Израел

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че създаването на палестинска държава ще застраши съществуването на Израел.  Великобритания призна Палестина като държава "Ние трябва да се борим - както в ООН, така и на всички други арени срещу фалшивата пропаганда, насочена към нас и срещу призивите за палестинска държава, които са опасни за..

публикувано на 21.09.25 в 17:49

Пореден протест заради безводието в Плевен

Жители на Плевен провеждат поредно протестно автошествие срещу безводието.  Областният управител на Плевен свиква заседание на Кризисния щаб заради безводието Автошествието тръгна малко след 16 часа от парк "Кайлъка". Десетки автомобили с развети български знамена премиваха през централните улици на Плевен.  Протестиращите настояха за пореден път..

публикувано на 21.09.25 в 17:22
Киър Стармър

Великобритания призна Палестина като държава

Британският премиер Киър Стармър официално обяви, че Обединеното кралство признава Палестина като държава.  Британският премиер ще обяви признаването на държавата Палестина "Днес, за да съживи надеждата за мир между палестинците и израелците и за решение, основано на две държави, Обединеното кралство официално признава държавата..

публикувано на 21.09.25 в 16:48

Пожарът край брезнишкото село Горни Романци се разраства

Пожар e възникнал над брезнишкото село Горни Романци. Горят сухи треви в земеделски имоти в местността "Мечи камък". Огънят се разраства бързо и навлиза в горска територия, каза директорът на Държавно горско стопанство - Брезник Юлий Сираков.  Екипи на Пожарната, горски служители и ловци се борят с пламъците. Очаква се в гасенето да се..

публикувано на 21.09.25 в 16:42