Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директорът на фондация за култура и изкуство "Едно"

Асен Асенов от Сицилия: Коронавирусът е наказание, бяхме се самозабравили

Катаклизмите ни напомнят, че нито сме сами на този свят, нито сме най-важните

Асен Асенов
Снимка: Ирина Недева

„Трябваше да съм току-що приключил пътуване в Германия, да съм в Мароко, Испания, Норвегия, Хърватска и Чехия след това. Но такива моменти идват в живота ни да покажат колко сме малки. Ние, хората бяхме забравили колко сме малки и колко малко можем. Че заедно с всички други същества, които обитават тази планета, сме само гости тук, временно." Това каза пред БНР Асен Асенов, който оглавява фондация „Едно” за култура и изкуство. 

"Такива ситуации са много полезни, защото ни слагат на мястото и ни напомнят кои сме, какво можем и докъде се разпростират възможностите ни. Когато забравим и решим, че всичко това е наше и можем да се разпореждаме с него, буквално да безчинстваме с природата, се случват такива катаклизми”, коментира той в предаването "Преди всички".

„Стоически и с мъжество трябва да изтърпим това наказание, което ни се праща. Не вярвам, че има случайни наказания, които идват от природата. Те идват по конкретна причина. Природата буквално си отдъхна в последните дни навсякъде по света. Виждате снимки от Венеция с лебеди и бистра вода, делфини по италианските пристанища и какво ли още не. Вчера около моя прозорец имаше хиляди птици, които обичайно не са тук. Всичко това идва да ни напомни, че трябва да бъдем малко по-внимателни с околния свят. Защото ние не сме сами тук. Нито сме най-важните.”

„Спешните мерки, които Италия взе, след като заразата пламна в северната й част, ме завариха тук, буквално "арестуван" в Сицилия. Улиците са празни, всичко е напълно блокирано. Забранено е излизането. Единствено възможно е ходенето до супермаркет и аптека. Обикалят постоянно с автомобили с високоговорители и съобщават на хората колко опасно е излизането навън. В Сицилия, макар и много отдалечена от централната точка на огнището, в последните седмици хората са много притеснени”, разказа Асен Асенов пред "Хоризонт".

Местните жители се опасяват, че заради паниката на север и преди затварянето на северните части на страната, около 30 хиляди души са тръгнали на юг, бягайки от заразата, и биха могли да я пренесат, допълни той.

В района, в който Асенов се намира, има под 30 заразени - „като цяло тук е най-безопасната част на Италия”.

Очевидно е, че нито една здравна система по света не може да поеме такъв огромен натиск от болни, даже да приемем, че 70% от населението на планетата ще бъде заразено, отбеляза още Асен Асенов. Той изрази притесненията си от случващото се в България в ромските гета и от факта, че много хора пренебрегват забраните и се събират. 

„Буквално настръхвам, защото знам какво предстои след две седмици. И ако все още някой не е разбрал, че това е истински опасно, нямаме много време.”

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01