„И е възмутително, че още в началото на извънредното положение министър Кирилов се хвана буквално за кобура и насочи енергията си към правата на човека и Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Въпреки че всички държави членки на Съвета на Европа имат право на такива дерогации в извънредно положение, което заплашва „съществуването на нацията”, нито Италия, нито Франция, нито Испания, в които ситуацията е драматична, са предприели такива мерки”, коментира юристът в предаването "Преди всички".
Добрата политическа култура и практика изисква по-широко огласяване на подобни действия, смята Екимджиев. Някои права действително подлежат на ограничаване в такива ситуации, уточни той.
„Но неговото съобщение беше, че се дерогира цялата конвенция. Правото на справедлив процес какво общо има, примерно, с извънредното положение, или презумпцията за невиновност, които са защитени от конвенцията? Той първо излъга хората, че конвенцията е дерогирана. На второ място каза, че това означава, че голям брой от жалбите на българските граждани ще бъдат обявявани едва ли не автоматично за недопустими. Това категорично не е така.”
Ако бъде допусната дерогацията, Съдът в Страсбург ще бъде малко по-толерантен към ограниченията, които държавата налага на някои права, категорично свързани с извънредното положение, подчерта адвокат Екимджиев.
„Тоест нищо лошо няма да се случи с жалбите, подадени до извънредното положение, а тези, които са подадени в периода на извънредното положение, ще бъдат преглеждани малко по-внимателно и с по-голяма толерантност от гледната точка на съда спрямо предприетите от държавата мерки. При всеки конкретен казус, конкретна жалба ще бъдат преценявани адекватността и пропорционалността на тези мерки.”
"Поради естеството и динамиката на ситуацията адекватността на предприеманите мерки ще може да бъде преценена едва постфактум. Защото нещо, което днес изглежда твърде рестриктивно дори репресивно, от утрешна перспектива може да изглежда неадекватно меко и предпазливо", каза още Михаил Екимджиев в коментара си по извънредните мерки.
Относно президентското вето върху част от Закона за мерките по време на извънредно положение, свързано с текстовете за невярна информация за ситуацията с коронавируса, юристът нарече тези текстове са "откровен опит за злоупотреба с извънредното положение".
„За да могат някои хора в управляващите среди да си спестят критика. А дори в такава ситуация критиката, разпространяването на информация може да бъде от обществен интерес, може да бъде животосъхраняваща. Така че в тази част намесата на президента изглежда съвсем адекватна”, заяви Екимджиев.
„Би трябвало да има засилена наказателна репресия, само когато целенасочено, умишлено се разпространяват неверни обстоятелства, за които разпространителят знае, че са неверни, с цел да се всее паника и хаос в, и без това, на моменти безконтролната ситуация. От такъв тип контрол има нужда, но не просто за неверни обстоятелства.”
По казуса и споровете относно включването на армията на помощ на МВР, докато трае извънредното положение, Михаил Екимджиев посочи:
„Не знам какви са ресурсите на МВР и как МВР би могло да се справи с такава ситуация. Но от гледна точна на динамиката, на това колко бързо се развива заразата и колко бързо понякога трябва да се вземат мерките, може би беше добре прогностично да действа Народното събрание и да не му се налага да се събира, за да променя закона, да кажем, след една седмица, когато ще бъде жизненоважно армията да е излязла на улиците и да помага на МВР. Така че това може би е добро. Но от друга страна би било знак на добра политическа култура, ако това беше съгласувано с президента като върховен главнокомандващ. Тук има и его, има и остатъци от тоталитарното мислене.”
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..
Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки и се чувстват безсилни да се защитят, защото кафявата мечка е защитен вид..
За първи път в историята националната ни светиня " История славянобългарска" от Паисий Хилендарски излиза на украински език . Преводът,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..