Парламентът подкрепи ветото на президента Румен Радев върху Закона за извънредното положение. На извънредно заседание, след бурни дебати, депутатите отхвърлиха спорните текстове, след като държавният глава върна за преразглеждане разпоредбите за спекулата и разпространението на невярна информация за заразата. Така те на практика отпадат от закона.
„За“ гласуваха 118 народни представители, 14 поискаха повторно гласуване на текстовете, а други 56 се въздържаха. При гласуването на ветото управляващите се разделиха.
От ГЕРБ 35 депутати подкрепиха ветото, двама искаха текстовете да се приемат въпреки волята на президента, а 53 - се въздържаха.
Мнозинството от депутатите от „Обединени патриоти“ - 12 - искаха текстовете да бъдат приети отново въпреки ветото. Трима патриоти го подкрепиха.
БСП и ДПС единодушно подкрепиха ветото на президента. Депутатите от „Воля“ не бяха в пленарната зала.
Разгорещеният дебат по-рано днес стана заради лични нападки между Спас Гърневски от ГЕРБ и Александър Симов от БСП
Всички политически сили изразиха позициите си по ветото. Различава се единствено тази на ВМРО - те няма да подкрепят върнатите текстове.
Опозицията обаче ще подкрепи ветото. Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че цялата отговорност за кризата ще носят управляващите от ГЕРБ:
"Очакваме, след като не приемате нашите предложения, да дадете ваши. Трябва да е ясно, дори и в извънредно положение, вие управлявате държава, вие носите отговорността за днешния ден и за последиците от кризата. Предложете план за действие! Нямате такъв! Само рестрикции, без стимули".
Изправени сме пред предизвикателство в световен мащаб, заяви председателят на групата на ГЕРБ Даниела Дариткова. Тя призова своите колеги от ГЕРБ да гласуват в подкрепа на ветото и да демонстрират мъдрост:
Александър Симов от БСП заяви, че не може в такава ситуация журналистите да бъдат поставяни под риск:
Александър Сиди от "Обединени патриоти" не отрече активността на президента, но заяви, че групата им няма да подкрепи ветото:
"Във време на криза, на извънредно положение, каквото не е имало от Втората световна война насам, да се опиташ да извлечеш политически дивиденти, най-малкото не е мъдро. Това правим ние всички последните три дни - и политиците в тази сграда, а и тези извън нея. Няма как да подкрепим ветото в частта му за борбата с фалшивите новини. Фалшивите новини са изключителен бич за съвременното ни общество".
Президентът Румен Радев приветства изхода от гласуването в парламента, но отново поиска „убедителен пакет от социални и икономически мерки в подкрепа на най-силно засегнатите“ от пандемията - малкия и средния бизнес.
Трябва да преодолеем растящото социалното напрежение с конкретни и ясни мерки, които да дадат на българските граждани спокойствие и увереност в собствената им държава, призова държавният глава.
Протест на работещите в градския транспорт започна пред сградата на Столичната община час преди общинските съветници да се съберат за ново гласуване на бюджета на София. Ако не бъде приета икономическата рамка, утре транспортът може да спре, предупреждават протестиращите. Протестът се организира от Федерацията на транспортните синдикати към..
"Антикорупционни институции 2024 – Ново начало" е озаглавен новият доклад на Антикорупционния фонд, който ще бъде представен днес. "Има малко провокация в избора на това заглавие , но то отразява съвсем точно дейността на антикорупционните институции през 2024 г. Рязко се активизираха ", обясни за БНР Андрей Янкулов, експерт в..
ВВС съобщава, че източник от "Хамас" е потвърдил за нови усилия за примирие в Газа. При последната израелска атака в района са убити 45 палестинци, а от израелската армия оповестиха, че 7 войници са убити при нападение на "Хамас". Междувременно Ройтерс информира, че десетки еврейски заселници са нападнали палестински град на Западния..
С младежки турнир и ден на отворените врати в Националния военен университет "Васил Левски" днес завършва тридневното международно състезание „Най-добър войн“. Международно военно състезание във Велико Търново Заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Красимир Кънев ще присъстват..
Министерството на образованието и науката организира дискусия в широк формат - служители, експерти и обществени организации ще обсъдят актуални предизвикателства и възможности за развитие на образователната система. Дискусията ще се проведе в Националната спортна академия "Васил Левски" - София и ще бъде открита от министър Красимир Вълчев.
Транспортните синдикати към КНСБ и КТ "Подкрепа" излизат отново на протест в София. Планирано е да се съберат пред сградата на Столичната община. Недоволството е от неизпълнението на вече поетите ангажименти за увеличение на трудовите възнаграждения. Причината е забавеното приемане на бюджета на столицата. Не се предвижда спиране на градския..
Мощни бури връхлетяха части от Франция. Властите съобщават за двама загинали, включително 12-годишно дете, което станало жертва на паднало дърво, информира Телеграф. В социалните мрежи беше разпространено видео, показващо последствията от бурите. Проливни дъждове, силен вятър и градушка сполетяха страната след седмица на гореща вълна,..
На 13 април 2025 г. баба Калинче от от пазарджишкото село Варвара навърши 100... И влезе във второто си столетие. Калинка Александрова Янчева е..
Д-р Михаил Василев от зоопарка във Варна и други двама негови колеги са били извикани да помогнат в издирването на черния леопард в района на..
"В записа, заради който Кирил Петков обяви, че се оттегля от партийния и депутатския си пост, има въпроси, които насочват към ръководството на..