Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Работодателските организации искат оставката на енергийния министър

Теменужка Петкова
Снимка: БГНЕС

За оставката на енергийния министър Теменужка Петкова настояват работодателските организации в писмо до премиера Бойко Борисов.

Според тях по време на днешното обсъждане на промените в енергийния закон е станало ясно, че се прави опит 45 милиона лева да се отклонят и да не стигнат до промишлените предприятия.

Настоява се също индустрията, купувала газ от „Булгаргаз“, да бъде включена в обхвата на клиентите, на които ще бъдат възстановени средства за целия минал период, за който руският гигант „Газпромекспорт“ ще връща пари на газовата ни компания, а тя от своя страна на клиентите си.

От синдикатите КТ "Подкрепа" и КНСБ поискаха от министър Петкова да разясни механизма за възстановяване на суми по договори за доставка на природен газ или за доставка на топлинна енергия.

Двете организации смятат, че разпределянето на получените от „Булгаргаз“ ЕАД суми трябва да стане по справедлив начин, като с тях бъдат подпомогнати както "широки кръгове от населението, така и  индустриални предприятия".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кметът на Лондон Садик Хан

Кметът на Лондон кани Тръмп на посещение

Кметът на Лондон Садик Хан изненадващо заяви, че американският президент Доналд Тръмп е добре дошъл на посещение в Обединеното кралство. В интервю за "Скай нюз" той защити предишните си атаки срещу Тръмп с аргумента, че да се застъпиш за града  си понякога означава  да си по-рязък, но сега времената са по-други от първия мандат на президента...

публикувано на 19.02.25 в 02:13
Марко Рубио

Държавният секретар на САЩ е информирал европейски външни министри за разговорите в Рияд

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио информира ключови европейски министри за разговорите си в Рияд с руския външен министър Сергей Лавров за войната в Украйна, съобщи френското външно министерство, предаде АФП. Марко Рубио: В преговорите за Украйна ще участват всички замесени страни Тъй като европейските правителства са обезпокоени,..

публикувано на 18.02.25 в 22:08

Шест вековни дървета са обявени за защитени

Шест вековни дървета са обявени за защитени със заповед на министъра на околната среда и водите Манол Генов. Дърветата са от вида летен дъб, обикновен бук, обикновен смърч, обикновен бук и черна топола.  Най-старите летен дъб и обикновен бук са на възраст от около 300 години и се намират в землището на село Гълъбово, община Куклен, област Пловдив и в..

публикувано на 18.02.25 в 21:36

Британци са обвинени в шпионаж в Иран

Британската двойка, задържана в Иран, е обвинена в шпионаж, съобщи "Скай нюз", позовавайки се на иранска информационна агенция. Крейг и Линдзи Форман са обвинени в "сътрудничество с тайни институции, свързани с разузнавателните служби на враждебни и западни държави". Иранските държавни медии съобщиха миналата седмица, че двойката е задържана в..

публикувано на 18.02.25 в 21:00

В Гърция се очакват лошо време и поледици

Екстремно време се очква да обхване Гърция. Властите предупреждават за поледици по пътищата. Шофьорите задължително трябва да се снабдят с вериги. От тази нощ до края на седмицата циклонът "Корал“ ще обхване цялата страна, предупреждават от Гражданска защита.  В Северна Гърция температурите спадат с 10 градуса, което предлолага..

публикувано на 18.02.25 в 20:43

Намериха жена и 7-годишния ѝ син, обявени за издирване

Жената и седемгодишният и син, които полицията обяви за издирване, са открити  във Велинград, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Благоевград. Те са в добро състояние и вече са в дома си в село Аврамово при своите близки.   Издирват 39-годишна жена и 7-годишно момче Двамата бяха в неизвестност от 10 февруари, като в търсенето им се..

публикувано на 18.02.25 в 20:25

Тежка катастрофа затвори пътя Русе - Бяла

Пътят Русе - Бяла е затворен заради катастрофа в района между село Обретеник и разклона за Две могили. Сблъскали са се ТИР и микробус. По първоначални данни има един загинал и един тежко ранен. За леките автомобили има обходен маршрут, а тежкотоварните изчакват.

публикувано на 18.02.25 в 20:19