Родена в Бургас, Вера Баева завършва Музикалната академия като ученичка по пиано на Андрей Стоянов и Димитър Ненов. Учи композиция при Марин Големинов и Любомир Пипков.
Кариерата й на музикант се развива в няколко области: От една страна тя е концертиращ пианист със самостоятелни рецитали и изяви със Симфоничния оркестър на БНР и оркестрите в страната, като акцент в репертоара й са произведенията на българските композитори. В същото време работи и като акомпанятор в детска вокална група на БНР, а в Музикалната академия - в катедрата по духови инструменти. Акомпанира на много наши музиканти, а дуото с изявения ни бас Павел Герджиков, съществувал цели 30 години, оставя следа в нашето професионално музикално изкуство с високата култура на музициране. Не случайно Вера Баева преподава камерно пеене в Музикалната академия в периода 1982/1987 г.
Повече от 30 години Вера Баева работи в Смесения хор на БНР заедно с големия хоров диригент Михаил Милков. Може би точно в тази си дейност тя се запознава с възможностите на човешкия глас и звуковата красота на хоровото пеене и това я подтиква да създаде много композиции с участието на хор - кантатите „Пирин“, "Прекланям се" и „Мой роден край“, песните за женски хор „Пеперуди“ със съпровод на инструментален състав, “Откровение“ - четири песни по стихове на Станка Пенчева, а за мъжки хор с инструментален съпровод - “Танц край огъня на Тангра“. Сред по-мащабните й композиции е и оркестровата пиеса “Съвременно Търново“, Струнен квартет, Клавирно трио, Соната за цигулка и пиано, инструментални пиеси, детски оперетки.
Самата Вера Баева има предпочитания и към малките форми - композира над 150 песни за глас и пиано по стихове предимно на български поети - с голямо внимание и уважение към текста, песни мелодични, деликатни в изразността си, каквато всъщност бе и тя самата - ерудирана, емоционална и деликатна.
Вера Баева умира на 16 юни 2017 г.
В звуковия файл чуйте повече за живота на Вера Баева и две от нейните песни, изпълнени от баса Бавел Герджиков, на когото тя акомпанира.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
" По скоро няма да има правителство ", изказа мнението си пред БНР журналистът Лъчезар Лисицов от Клуб Z. За него крайъгълният камък е Пеевски ...