Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великобритания обмисля затягане на мерките за социално дистанциране

Медиите в обединеното кралство показаха, че хората продължават да излизат на обществени места
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Нови 621 смъртни случая на коронавирус в Обединеното кралство, с което общият брой на жертвите достигна 4 934.

Министърът на здравеопазването Мат Ханкок заплаши да наложи забрана на хората да излизат от домовете си, ако в опита си да упражняват някаква физическа активност не спазват социалното дистанциране.

Броят на жертвите е по-нисък в сравнение с предното денонощие, когато починаха 708 души. До 9 часа сутринта днес в страната са тествани около 196 000 души, от които близо 48 000 са дали положителни проби. Хубавото пролетно време над Британските острови обаче изкушава много хора да излизат навън.

След показаните по всички медии кадри с много хора по всички възможни места за излизане на открито, министърът на здравеопазването Мат Ханкок се закани да вземе по-строги мерки, ако хората игнорират призива да се спазва двуметровото дистанциране.

Ханкок изтъкна, че макар и повечето хора да спазват разпоредбите:

„Не трябва да се допуска малцинството да провали усилията на мнозинството“.

Вземането на слънчеви бани на обществени места е против политиката на правителството, каза Ханкок.

При температури, достигащи на места 21 градуса, кметът на Лондон Садик Хан заяви, че ще бъде принуден да затвори парковете в британската столица, за да се избегнат събиранията на хора.

Кралица Елизабет Втора ще направи тази вечер извънредно обръщение към нацията, в което ще наблегне на важността от самодисциплина и твърдост по време на пандемията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полицията във Варна е разкрила две наркооранжерии

Полицията във Варна е разкрила две наркооранжерии на различни локации, това съобщиха от Областната дирекция на МВР.   В хода на полицейските действия са извършени претърсвания на два адреса в областния град. Там са намерени  и иззети растения от рода на конопа в различни стадии на растеж, както  и голямо количество суха маса марихуана.  Установено е, че..

публикувано на 28.10.25 в 19:36
Прокурор Кънчо Димитров в Софийския градски съд, където се гледаха мерките за неотклонение на д-р Станимир Хасърджиев и още трима души, обвинени за престъпление, свързано с принуда, при което е използвано оръжие. Делото се гледа при закрити врата.

Съдът за задържаните по случая "Хасърджиев": С висока обществена опасност, всички в ареста

Софийският градски съд потвърди задържането под стража на бившия председател на Националната пациентска организация Станимир Хасърджиев и бившия военнослужещ във френския Чуждестранен легион Симеон Дряновски. Председател на пациентска организация е задържан за престъпление Актьорът Росен Белов и гръцкият модел Анастасиос Михаилидис, които досега..

публикувано на 28.10.25 в 19:16

ЕК очаква спешно от България позиция за последиците от санкциите срещу "Лукойл"

От Европейската комисия очакват от България възможно най-бързо позиция и оценка на евентуални последици за рафинерията на "Лукойл“ след налагането на американските санкции срещу руската компания, съобщиха за БНР източници от Брюксел. САЩ наложиха санкции на водещите руски петролни компании "Роснефт" и "Лукойл" ЕК на този етап не вижда..

публикувано на 28.10.25 в 19:11

Множество рафинерии в Индия са преустановили поръчките за руски петрол

Множество рафинерии в Индия са преустановили поръчките за руски петрол, откакто Съединените щати обявиха санкции срещу двете най-големи руски компании от бранша - "Роснефт" и "Лукойл", съобщава "Ройтерс".  Индийската рафинерия Reliance обяви, че ще спазва западните санкции срещу Москва Рафинериите изчакват ясни указания от правителството и..

публикувано на 28.10.25 в 18:59
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Израелският премиер нареди интензивни удари по Ивицата Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху нареди на военните да проведат интензивни удари по Ивицата Газа, след като обвини "Хамас" в нарушаване на примирието, постигнато с посредничеството на САЩ. Късно снощи "Хамас" предаде 16-ото от 28-те тела на заложници, които се беше съгласила да върне по силата на споразумението за примирие, постигнато с..

публикувано на 28.10.25 в 18:51

НЗОК ще разполага с над 10 млрд. лв. догодина, здравната вноска остава 8%

Здравната каса (НЗОК) ще разполага с над 10 милиарда лева за разходи през следващата година - това предвижда проектът на бюджет, който ще бъде обсъден утре от Надзорния съвет на Касата. В рамката, подготвена в евро, са заложени около 5,2 милиарда евро като приходи и като разходи. Не се предвижда увеличение на здравната вноска, която остава в..

публикувано на 28.10.25 в 18:41

Утре Надзорният съвет на НОИ ще обсъди параметрите на проектобюджета

Управляващите възнамеряват да увеличат минималната заплата (МРЗ) догодина, но с по-малко, отколкото е предвидено по формулата, разписана в Кодекса на труда. Предвидено е от 1 януари минималното възнаграждение да е 605 евро, а не малко над 620 евро, колкото би трябвало да са 1 213 лева, обявени при общественото обсъждане на МРЗ...

публикувано на 28.10.25 в 18:33