„В ситуация на криза един обикновен британец би могъл да си каже следното – "правителството два месеца ми казваше, че няма страшно и, че няма нужда да променям ежедневието си" (а правителството действително казваше това - как вирусът трябва да се разпространява безпрепятствено, за да се постигне „стаден” имунитет), след което се направи рязък завой, който с времето става все по-рязък и с все по-истерични нотки. В рамките на този месец и половина, в който се случи всичко това, се създава усещането, че хората, които трябва да взимат решения за общественото здраве и за обществения ред, нямат представа какво вършат.”
Когато тази връзка на доверие се разпадне, вече не можем да упражняваме контрол към това какво я замества, изтъкна Мария Спирова.
„Защото хората продължават да имат огромна необходимост от обяснение, особено при такива масивни стресове и масивни катастрофи, които се преживяват. И тъй като класическите авторитети вече нямат силата да им обяснят, да речем: "Не сте прави за 5G мрежата, защото тя се базира на вълни, които нямат нищо общо с разпространението на биологична зараза" - вече имаме проблем. И в този проблем хората се управляват от съвършено различни инстинкти и логика на взимане на решения.”
Защо Лондон на фона на градове като Рим или Париж изглежда така, сякаш мерките за овладяване на короновируса се неглижират?„Лондон е място, където огромни количества хора живеят в много тежки битови условия. Да заключиш хора, които живеят в малки, зле осветени стаи по 12 човека в къща, независимо дали са наематели мигранти или просто бедни семейства в наистина тежки битови условия, това в един момент се оказва просто неизпълнимо условие. Ако сте семейство, което живее в много малък апартамент и вътре има 6-7 човека и този апартамент няма дори градина, в която да излезете, или тераса, и като цяло е ужасно зле поддържан – става дума за много такива хора, в един момент вие наистина ще трябва да балансирате приоритетите на това какво ви казва полицията или правителството и това какво правят децата ви или колко сте скаран с членове на семействата си. Има приблизително 25% увеличаване на обажданията, свързани с домашно насилие във Великобритания в момента.”
Приемането на министър-председателя на Великобритания Борис Джонсън в болница е тревожен обрат, смята Мария Спирова. "От „Даунинг стрийт” направиха всичко по силите си да съобщят новината по възможно най-типично английския хладнокръвен начин", отбеляза тя и допълни, че Джонсън официално не е прехвърлил задълженията си.
Високата температура на британския премиер, поддържана вече 10 дни, според британски лекари е тревожен сигнал, че болестта прогресира към белите дробове. Все още няма официално огласена информация за резултатите от изследванията му, очаква се такава следобед, посочи Спирова.
Какви са посланията на кралица Елизабет II в нейната реч, отправена към сънародниците й по повод пандемичната ситуация, предвид рядкото прибягване на монарха до стъпката извънредно обръщение?
„Има хора, които са остро и болезнено наясно, че се намираме в криза и хора, които не знаят това и не са го осъзнали, ако се съди по това, че в местен парк се събраха 3 000 души заради слънчевото време. Тоест има крайно несиметрично гледище спрямо това точно колко сме в криза, в зависимост от това кого питаш. И явно обръщението на кралицата беше с цел да покаже, че действително се намираме в момент, в който е необходимо национално обединение и национално подчинение на мерките за социална дистанция. От друга страна специално правителството на Борис Джонсън е особено привързано към алюзии „Втората световна война”. От самото начало Борис Джонсън преживява своето издигане като вид ново национално възраждане, като това, което е било преживяно по времето на Чърчил. /.../ Тоест, според мен културно тези алюзии за голямата криза, която е дефинирала британската нация на 20 век, в момента са полезни от мобилизационна гледна точка”,коментира журналистът Мария Спирова пред "Хоризонт".
Цялото интервю е в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в..