Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весела Дринова от „Операция кино”: Стойте си вкъщи и гледайте филми

Снимка: архив

Изолацията води не само до литература и изобразяване с четка на емоциите в нас, но и до кино. „Изотопия” позяпа към големия и малкия екран в настоящите уникални условия с Весела Дринова – главен редактор в „Операция кино”. Тя спазва препоръките на властите за социална дистанция и набляга на киното в домашни условия.

От „като във филм” до страшната реалност в киноиндустрията

Може да се каже, че ефектът на доминото в киноиндустрията, предизвикан от коронавируса, се усети най-силно след отлагането за есента на премиерата на новия филм за Джеймс Бонд – „Смъртта може да почака”, която трябваше да е през април. Дори едно от момичетата на елегантния таен агент – актрисата Олга Куриленко, даде положителна проба за инфекцията.

„Тя, Том Ханкс, Идрис Елба са част от по-известните холивудски звзеди, за които знаем, че боледуват или са преболедували Ковид-19. Те споделят и правят каквото могат, за да убедят хората, че това е нещо сериозно и трябва да се спазват тези доста нетипични за нас мерки. Най-засегнатите обаче остават обикновените хора в индустрията, които в момента нямат възможността да работят. Това много рязко се отрази на Холивуд.”

„Не им се искаше да го правят, но просто няма как, няма избор”, казва Весела Дринова по повод отлагането на международния кинофестивал в Кан заради разпространението на новия коронавирус по света. Той ще се състои в края на октомври, а не както обикновено през май.

Триъгълникът „индустрия – загуби – съдържание”

Блокбъстър сезонът – през лятото, може да бъде загубен тази година, тъй като редица студиа отложиха премиерите на най-очакваните от феновете високобюджетни ленти. А именно между май и август индустрията изкарва около 40 процента от приходите си.

„Проблемите и загубите бяха усетени още в началото на пандемията, тъй като Китай е огромен пазар, а там кината бяха затворени в края на януари. Това много бързо даде отзвук и показа на индустрията, че се случва нещо важно и сериозно. От друга страна, сега именно Китай дава надежда, защото там се вижда светлина в тунела – хората да започнат да се връщат по киносалоните . Наскоро изпълнителният директор на IMAX, който не говори без да има представа за ситуацията, обяви, че според него е възможно нормализиране на положението в Китай още през юни. Въпреки че от години консумацията на продукта „филми” се променя и вече включва много стрийминг платформи, все още кината са изключително важни за индустрията. Много малко заглавия ще бъдат пуснати директно on demand. Студиата в момента обмислят какво биха могли да разпространят, без да понесат големи загуби.”

Аналитично-еротичен поглед към влиянието на Ковид-19

Въпреки че в някои от „меките”, където се снимат филми за възрастни, като Лос Анджелис например, снимките бяха прекратени, част от големите онлайн платформи, предлагащи подобно съдържание, бяха едни от първите, които реагираха на създалата се ситуация. Това показва адаптивостта им, твърди Весела Дринова от „Операция кино”:

„Тя е едно от нещата, с които винаги са печелили много. Определени жанрове и технологии в момента се радват на още по-голям успех. В подобни ситуации индустрията за възрастни реагира понякога адекватно, понякога не, но имат и възможността да пародират случващото се. Процесът по създаването им е доста по-бърз, отколкото при създаването на по-сложна продукция.”

Не бива да се подценява възможността и за образователна функция на еротичната индустрия – това се случва с призиви от страна на най-ярките изпълнители да се спазват мерките за ограничаване на разпространението на инфекцията.

А съветът на Весела Дринова за хората, които по време на епидемията имат повече време да се отдадат на седмото изкуство, е:

„Избягвайте филми за епидемии – не се отразяват добре на психиката и наблягайте на различното за вас – сега е моментът да дадеш шанс на всички онези филми, които ти се струва, че не са за теб.”

Чуйте цялото интервю в звуковия файл.

Снимки: архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Дениз Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53
Кирил Маричков

"Полетът на Щуреца" - един спомен за Кирил Маричков

Тази вечер - 30.10, от 21 часа БНТ ще излъчи филма "Полетът на Щуреца". Той е дело на режисьора Николай Василев. Лентата разказва за рок легендата Кирил Маричков, който днес трябваше да стане на 80 години.  Василев се среща с Маричков по повод друг филм.  "Тогава си помечтах да направим нещо повече за него.  Минаха няколко месеца и му..

публикувано на 30.10.24 в 19:13
Антони Вит

Полска музика от ХХ в. в сезона на Софийската филхармония

Маестро Антони Вит, който репетира със Софийската филхармония за концерта в четвъртък от 19 часа в зала "България", е смятан за д оайен в диригентското изкуство. И не само в родната си Полша – той работи с различни европейски оркестри в Европа, особено често в Испания, където си сътрудничи със Симфоничния оркестър на Навара и ансамбъл "Памплона"...

публикувано на 30.10.24 в 15:40

Кларинетистът Росен Идеалов - 45 години отдаденост на музиката

Росен Идеалов - един от най-уважаваните български кларинетисти и педагози - ще отпразнува 45 години на сцената на 30 октомври 2024 г.  Концертът ще бъде в столичната зала "БИАД" на улица "Георги С. Раковски" №108 от 19:00 ч. Ще му партнира пианистката Надежда Цанова, с която са творчески тандем от няколко години.   Росен Идеалов ще съчетае в тази..

публикувано на 30.10.24 в 12:03
Симеон Стоилов

Художникът Симеон Стоилов: Природата е най-искреното, което ни заобикаля

"Природата, отношението към заобикалящата ни среда винаги ме е вълнувало под различни форми, не само като живопис, но и по-мащабните проекти. Това са моите посоки, които следвам. Природата винаги ще остане като най-искреното , което ни заобикаля." Това отбеляза в интервю за БНР художникът Симеон Стоилов, който открива своя изложба в..

публикувано на 30.10.24 в 09:50
Ива Димитрова

"С аромат на печени чушки" - не просто роман, а пътуване през детството

С аромат на печени чушки – новата книга на Ийва, която ще докосне сърцето ви и ще ви накара да се замислите за силата на корените и важността на семейството. "С аромат на печени чушки" не е просто роман, а пътуване през детството , семейните връзки и намирането на себе си. Новата книга "С аромат на печени чушки" ни връща към детството..

публикувано на 30.10.24 в 09:31