Омбудсманът Диана Ковачева препоръча намаляване или пълно отпадане на таксите в частните ясли и детски градини за семейства, останали без доходи за времето на извънредното положение в страната. Вчера Министерството на образованието също излезе с препоръки след излъчен репортаж в програма "Хоризонт".
При омбудсмана са постъпили писмени жалби и телефонни обаждания, в които родителите съобщават за поискани от директори на частни ясли и детски градини такси. Чрез имейли те са уведомени, че ако не заплатят част от месечната сума, децата им няма да има къде да се върнат след края на извънредното положение, каза за "Хоризонт" Диана Ковачева:
"Затова в моята препоръка настоях да бъдат намалени съответно таксите, които родителите да заплащат, а за онези родители, които са останали вкъщи и са в неплатен отпуск и всъщност нямат възможност да заплащат никакъв размер на таксата, тези такси изобщо да не бъдат начислявани".
Според Ковачева трябва да се отчетат както трудностите, свързани с въведеното извънредно положение и непосилната финансова тежест за семействата, останали без доходи, така и фактът, че детските градини реално не предоставят на семействата договорената услуга за отглеждането на децата им.
Държавното предприятие ВМЗ-Сопот и германският концерн "Райнметал" ще си сътрудничат в областта на отбраната. Това става ясно от стенограмата на едно от последните задания на правителството. Съвместното дружество между "ВМЗ" и "Райнметал" ще управлява завод за производство на енергетични материали и заряди, и завод за производство на..
Над 30 000 дка е площта на пожара в Харманлийско. Имаме отделни огнища, които са тлеещи - към момента те продължават да се развиват и да димят. Това заяви старши комисар Митко Чакалов - директор на "Пожарна безопасност" - Хасково. " Няма риск за населени места . Пожарът е далеч от тях. Няма опасност. Не очакваме извънредно положение или..
Районният съд в Тетевен постанови домашен арест за 39-годишния мъж от града обвинен за смъртта на безстопанствено куче, причинена по жесток начин. На вчерашното си заседание съдът не уважи искането на прокуратурата обвиняемият да остане в ареста. Мъжът от Тетевен беше задържан за извършено от него тежко умишлено престъпление в понеделник..
Мито от 100% върху вноса на компютърни чипове и полупроводници в Съединените щати обяви американският президент Доналд Тръмп. Производството в Съединените щати няма да бъде облагано, подчерта президентът Тръмп на среща с главния изпълнителен директор на "Епъл" Тим Кук. "Епъл" обяви, че през следващите четири години ще увеличи инвестициите си в..
За да бъде ограничена шарката по овцете и козите, от днес и на територията на Община Асеновград се забранява със заповед на кмета Христо Грудев придвижването, търговията и транспортът на дребни преживни животни. В началото на седмицата Българската агенция по безопасност на храните обяви, че епизоотичната обстановка в Пловдивска област..
Началникът на щаба на Сухопътните войски бригаден генерал Стоян Шопов съобщи пред в. "Българска армия", че производството на първите бойни бронирани машини "Страйкър" за българските Сухопътни войски вече е започнало и се изпълнява съгласно графиците. България ще получи първите 33 машини "Страйкър" тази година Страната ни ще има 183..
Американският президент Доналд Тръмп е отворен за среща както с президента на Русия, така и на Украйна. Това съобщи говорителката на Белия дом Карълайн Левит след разговорите на специалния пратеник на Тръмп Стив Уиткоф в Москва. Желание за среща с Тръмп е изразил руският президент Путин, поясни говорителката на Белия дом. "Ню Йорк..
Минималната работна заплата за 2026 г. трябва да бъде определена по сега действащия механизъм в Кодекса на труда и ще бъде 50 процента от средната..
Световното първенство по драконови лодки, което трябваше да се проведе в Русе от 18 до 21 септември , в понеделник беше отменено . Тази новина се..
" Има цял букет от руски имоти в страната, за които не е ясно по какъв начин са придобити и защо са собственост на руската държава . След серия наши..