Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Акценти от чуждестранния печат

Снимка: Pixabay

Президентът Тръмп разкритикува Световната здравна организация, заплашвайки да спре финансирането на водещата здравна институция в момент, когато смъртоносен вирус опустошава планетата, пише „Ню Йорк таймс“. Тръмп обвини СЗО, че не е била достатъчно агресивна в борбата с вируса и заяви, че ще бъде спряно изплащането на вноската на САЩ за организацията.

Темпът на разпространение на коронавируса в Турция е по-бърз от този в Италия, пише „Джумхуриет“. Според проф. Емрах Алтъндиш от катедрата по биология на Бостънския колеж, в Италия починалите пациенти на възраст под 60 години са 1,7 процента, в Испания те са 4,59 процента, а в Турция, при първите 356 смъртни случая, този процент е бил 20 на сто.

Другата водеща тема в турския печат е обсъждането, започнало вчера в парламента по законопроект за освобождаване на затворници като мярка срещу разпространението на Covid-19. Мярката цели да облекчи пренаселеността в затворите и да предпази затворниците от коронавируса. Критиците на проектозакона изтъкват обаче, че той изключва изпратените в затвора по обвинения в тероризъм при чистките след опит за преврат.

Сръбският президент Александър Вучич не изключва възможността Белград да бъде поставен под 24-часова карантина заради коронавируса, съобщава „Вечерне новости“. По думите му в Белград живеят 22,9 процента от населението на страната, а 50 процента от заразените живеят или се лекуват в столицата. Той обаче е изразил надежда, че до един месец ще бъде отменено извънредното положение.

Заради очакванията за удължаване на карантината вероятността от рецесия в икономиката на Русия тази година е почти 100 процента, това пише „Свободная преса“,като цитира  финансовия аналитик Александър Разуваев.

Жителите на Русия вече се сблъскват с икономическите последици от пандемията, сочат данни от допитване на Висшето училище за икономика, цитирани от „Комерсант“. През април само 22 на сто от анкетираните заявили, че доходът им още не е намалял, срещу 59 процента през март.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателката на Италия Джорджа Мелони

Джорджа Мелони ще бъде на подписването на мирното споразумение за Газа

Джорджа Мелони ще присъства в понеделник на церемонията по подписването на мирното споразумение между Израел и палестинската страна, която ще се състои в понеделник  в Египет. Това каза в предаване по РАИ 3 външният министър на Италия Антонио Таяни. Джорджа Мелони е в готовност да бъде в Египет за споразумението за примирие в Газа В..

публикувано на 11.10.25 в 18:31

Намаляват донорските ситуации и извършени трансплантации у нас

С намаляващ брой донорски ситуации и извършени трансплантации България се включва в отбелязването на Европейския ден на донорството. По този повод тази вечер фасадите на 40 обществени сгради у нас ще бъдат осветени в зелен цвят. За да популяризира донорството, през 2024 година агенция Медицински надзор е похарчила 460 хиляди лева за концерти,..

публикувано на 11.10.25 в 18:13

Близките на загиналата след катастрофата с АТВ-то Христина в готовност за протест

Семейството на загиналата при инцидента с АТВ в Слънчев бряг 35-годишна жена заявява готовност за протести, ако обвиняемият излезе на свобода. В декларация близките на Христина Здравкова изразяват възмущение от искането на обвиняемия Никола Бургазлиев делото да започне отначало, като то, според текста, е входирано вчера, предава БНТ...

публикувано на 11.10.25 в 17:57
Тръмп и Зеленски на входа на Белия дом, Вашингтон, 18 август 2025 г.

Зеленски и Тръмп са обсъдили ПВО и руските удари по енергийната система на Украйна

Противовъздушната отбрана на Украйна и руските удари по енергийната система на страната са били обсъдени по време на телефонния разговор между президентите на двете страни Володимир Зеленски и  Доналд Тръмп. Това стана ясно от съобщение  на Зеленски в платформата ѝ Зеленски обясни, че са обсъдени конкретни споразумения за укрепване на..

публикувано на 11.10.25 в 17:36

Над 200 деца бяха прегледани от водещи столични медици в Кюстендил

Над 200 деца от Кюстендил днес бяха прегледани от водеци медицински специалисти от столицата. Инициативата е по програмата "Детско здраве", която за период от около 13 години е дала възможност за достъп до специалисти на близо 31 хиляди деца. Прегледите правят водещи специалисти от столични клиники по уши, нос и гърло (УНГ), травматолози,..

публикувано на 11.10.25 в 17:12

Льокорню: Новото правителство на Франция трябва да отразява реалния състав на Националното събрание

Преназначеният за премиер на Франция Себастиан Льокорню заяви, че следващото правителство на страната ще трябва да отразява реалния състав на Националното събрание. Пред журналисти в Париж Льокорню посочи, че е необходимо да има кабинет, който да отразява реалността в парламента и да не е заложник на партийни интереси. "Имаме нужда от..

публикувано на 11.10.25 в 16:33

Чистят под мостовете на Янтра във Велико Търново

Във Велико Търново с тежка техника започна почистването на наносите, които направиха бентове под мостовете при последните поройни валежи тази седмица. Активизираха се свлачища в общините Елена и Сухиндол.  Реката под мостовете във Велико Търново не е чистена от години, а това са рисковите точки, които водят до наводнения. Това заяви пред..

публикувано на 11.10.25 в 16:24