Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ал. Кашъмов: Институциите активно да публикуват документи в интернет

Александър Кашъмов
Снимка: Ани Петрова, БНР

В условията на криза информацията става особено важена, коментира пред БНР Александър Кашъмов от програма „Достъп до информация“.


„Много е важно да ги има тези брифинги, в които актуално и навременно се дава горещата информация на медиите, а оттам и на обществото, но едновременно с това институциите трябва да бъдат подготвени да публикуват активно на своите интернет страници документи. В дневния брифинг ние чуваме новото, но как гражданите да го сглобят за себе си, как да си създадат цялата картина, как лесно да открият примерно всички заповеди, свързани със забрани, предупреждения и заповеди какво да правят. Как да ги сложат в една обща картина, за да разберат кое е останало, кое е отменено и така нататък. Всички тези заповеди, разпореждания и т.н. се издават с актове, с документи на съответните компетентни институции. Това прави необходимо в интернет страниците на тези институции да бъде предоставяна актуална информация, която да бъде лесно възприемаема за гражданите…“.

Когато се залага само на устното слово, понякога се получават „разнопосочни сигнали“, подчерта Кашъмов.

„След като съществуват 4 хилядолетия писменост, е хубаво да може хората да прочетат и съвсем точно да разберат какви са правилата, които са създадени“.

Основни заповеди, които са от съществено значение за поведението на гражданите, в момента не се публикуват дори в Държавен вестник, разкритикува Кашъмов. Администрацията има потенциал да коригира сегашните недостатъци и „това изобщо не е сложно“, категоричен е той.

„Това е задължения по член 14 от Закона за достъп до обществена информация, който съществува от 2000 година. Винаги една институция трябва да бъде наясно и да търси сама за себе си кое е актуалното, важното за живота и здравето на хората, което трябва да бъде сложено в интернет. В този случай ние говорим за специална секция, която е добре да се направи във връзка с Covid- 19. Такава при прегледа се вижда само Министерство на здравеопазването да е създало…“.

В сайта на РЗИ – София също има секция „Актуално“ допълни Кашъмов, според когото е наложително от нея става ясно какво се прави на ежедневно ниво.

„Когато някой на сутрешния брифинг постави въпрос, на който отговорът е „Ами това е работа на РЗИ“, то значи след това ние трябва да можем да прочетем на нейната страница точно какво е направила РЗИ и направила ли е нещо по поставения въпрос“

В Националната информационна система за борба с Covid-19 има деликатен момент – регистрацията с ЕГН, но това „не е най-съществената данна там“:

„Разбира се, здравните данни са най-важните в случая. Те попадат в категорията на така наречените „чувствителни данни“ по Общия регламент за защита на данните – GDPR. От друга страна, администратор е Министерството на здравеопазването, така че би трябвало да не се притесняваме. Въпросът е действително какво самите граждани биха получили за себе си от тази апликация. Не оставам с впечатление, че нещо особено  би било от полза за отделния гражданин. Това, което би било евентуално от полза, е да може държавата да осъществява по-добре превенцията, което също не е много ясно апликацията е по прекия път, отколкото едни елементарни ежедневни мерки, които институциите трябва да извършват“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестите на "Правосъдие за всеки" сещу Сарафов излизат извън София

С едночасова блокада приключи протестът на Инициатива "Правосъдие за всеки" срещу решението на Прокурорската колегия да остави Борислав Сарафов за изпълняващ функциите главен прокурор и след края на максималния по закон шестмесечен срок. Протестът започна пред Съдебната палата, продължи като шествие до историческата сграда на Народното..

публикувано на 23.07.25 в 00:59

Частично бедствено положение в община Тополовград заради пожар

Частично бедствено положение е въведено в община Тополовград поради голям пожар, който засега не може да бъде овладян. Извънредната ситуация е за землището на село Орлов дол. Стихията се разпространява бързо и застрашава земеделски имоти и насаждения, написа във Фейсбук кметът Божин Божинов. Мобилизирани са сили на пожарната, както и доброволно..

публикувано на 23.07.25 в 00:26
Снимката е илюстративна.

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес

Голям пожар пламна на полуостров Пелопонес. Властите задържаха двама причинители на пожара. При температури 43 градуса по Целзий всичко гори и огънят се разпространява бързо, казаха пожарникарите, които гасят във високопланински район в област Коринт на Пелопонес. Първото засегнато село е Фенео със 70 жители, които властите евакуираха...

публикувано на 22.07.25 в 21:39
Село Владимирово

Пожар се запали край сливенската вилна зона Батмиш, но беше локализиран

Пожар край вилна зона Батмиш край Сливен се запали тази вечер около 18.00 часа . Пожарът се разпростря на площ от 400 декара. Той тръгна в посока село Чинтулово, но беше овладян. Няма пострадали хора и къщи. Пожарът е локализиран и овладян. Голям пожар избухна и в района на село Владимирово, община Тополовград. Изгоряла е..

публикувано на 22.07.25 в 21:34

Протест в центъра на София с искане на оставката на Борислав Сарафов

Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов начело..

обновено на 22.07.25 в 21:26

Локализиран е пожарът в благоевградското село Марулево

Локализиран е пожарът, който избухна в благоевградското село Марулево, обхвана две постройки и се разпространи към близката смесена гора. Около 200 декара е засегнатата площ. Няма опасност от разрастване на   огъна. Евакуираха хора от пожара в село Марулево, горят къщи (обновена) Над четири часа продължиха усилията на   пожарникари,..

публикувано на 22.07.25 в 20:55
Александър Джартов

Гл. комисар Джартов: Няма опасност за населените места в близост до пожара край Опицвет (обновена)

През следобедните часове се възобнови пожарът край костинбродското село Опицвет, след като пожарникарите почти денонощие е опитваха да угасят огъня и около другите две близки населени места. Детски онкоцентър и помпена станция са в близост до възобновения пожар. На мястото пристигнаха заместник-вътрешният министър Тони Тодоров и директорът на..

обновено на 22.07.25 в 20:46