В телефонен разговор президентите на Русия и на Съединените щати Владимир Путин и Донадлд Тръмп и кралят на Саудитска Арабия Салман подкрепиха споразумението в рамките на ОПЕК+ за съкращаване на добивите не петрол. Това съобщиха от пресслужбата на Кремъл.
Тримата лидери са подчертали голямото значение на споразумението за стабилизирането на глобалните пазари и за обезпечаването на устойчивост на световната икономика като цяло.
Те се съгласиха да поддържат и за в бъдеще връзка по този важен въпрос, докато в отделен двустранен разговор Тръмп и Путин продължиха да обменят мнения за петролните пазари, обсъждайки също така и стратегическата сигурност на двете страни.
Сделката беше окончателно договорена на извънредно заседание на ОПЕК+ вчера. Тя предвижда съкращаване на добивите с 9 млн. и 700 хиляди барела дневно през май и юни, с до 8 милиона барела до края на годината и с до 6 милиона барела до май 2021.
Целта на споразумението е да спре рязкото поевтиняването на петрола на световните пазари. До настоящата криза се стигна, след като в началото на март Русия и Саудитска Арабия не успяха да договорят допълнително съкращаване на добивите. Това доведе до свръхпроизводство на фона на свитото потребление заради коронавирусната пандемия и съответно до двойно обезценяване на петрола.
Министърът на петрола на Ирак Тамир Гадбан заяви, че одобрената от "ОПЕК +" сделка ще помогне за стабилизирането на петролния пазар.
Гадбан отбеляза, че резултатите от това споразумение през месеците май и юни ще бъдат "ключови" за определяне на следващите стъпки на ОПЕК. Въпреки това той припомни, че сега фокусът остава върху наблюдението на пазарите, отбелязвайки, че масовото намаляване на складовите петролни запаси се очаква да помогне за повишаване на цените на важната енергийна суровина.
Има обаче притеснения, че договореното съкращаване на производството с 9,7 млн. барела, или около 10% от глобалните доставки, ще бъде достатъчно, за да компенсира съществуващото свръх предлагане на фона на силно ограниченото търсене заради коронавирусната пандемия.
Глобалната консумация на петрол се сви с около 30% поради пандемията от Covid-19, която доведе до въвеждането на извънредно положение от редица правителства и до замирането на бизнеса по цял свят.
С оглед на това Саудитска Арабия, Кувейт и Обединените арабски емирства взеха решение да съкратят техните добиви с повече от договореното във формата "ОПЕК +", което да доведе до съкращаване на общото производство с 12,5 млн. барела на ден.
В същото време членовете на "ОПЕК +" настояват другите водещи производители като САЩ, Канада, Бразилия и Норвегия да съкратя съвместното техните добиви с още 5 млн. барела дневно.
Канада и Норвегия изразиха готовност за съкращаване, докато Съединените щати, където антитръстовото законодателство затруднява подобно държавно регулирано съкращаване, заяви, че вече са намалили производството си 2 млн. барела на ден през тази година.
САЩ, Бразилия и Канада вероятно ще допринесат сумарно за съкращенията с около 3,7 ,лн. барела на ден, тъй като производството им намалява, а другите държави от Г-20 (без Русия и Саудитска Арабия) ще намалят производството си с допълнителни 1,3 милиона до голяма степен поради спад в търсенето, предизвикан от коронавирусната пандемия.
Премиерът Росен Желязков поиска кадрови промени в ръководството на ТОЛ управлението. В началото на днешното правителствено заседание Желязков напомни, че не се изпълняват указанията му от миналата сряда да се повиши събираемостта от ТОЛ такси и винетки и се обърна към министъра на регионалното развитие и благоустройството: "Искам министър..
В пленарната зала депутатите обсъждат забраната на вейпове за деца. Парламентът обсъжда вземането на решение за предприемането на необходимите мерки и действия за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози в Република България. Вейпове..
Американската търговска камара в ЕС се противопоставя на намерението на американския президент Доналд Тръмп да наложи мита на вноса от алуминий и стомана, се казва в нейно изявление. Оттам подчертават, че такова решение ще има широко обхватен и предимно негативен ефект върху работните места, просперитета и сигурността от двете страни на Атлантика...
От ПП се обявиха за продажбата на двата реактора на АЕЦ "Белене" след решението на украинския парламент за закупуването им. Вчера Върховната Рада разреши на украинската компания "Енергоатом" да придобие оборудването от България. А българското Народно събрание трябва да вземе окончателно решение за продажбата след доклад на енергийния министър Жечо..
Европа води световната надпревара в поставянето на зелени цели. След промяната на политиката в САЩ обаче става все по-трудно. Едно е, когато Западният свят, развитите страни, поставят зелени цели и се опитват да ги следват. Друго е, когато и Западният свят се раздели и остане само Европа . Този коментар направи пред БНР икономистът от..
Бразилия няма намерение да влиза в търговска война със САЩ, съобщи бразилски министър, след като американският президент Доналд Тръмп обяви 25-процентни мита върху вноса на стоманата, предаде АФП. Бразилия е вторият по-големина износител на стомана за САЩ след Канада с 4,08 млн. тона през 2024 г. Запитан за потенциален отговор на..
В Пазарджик ще бъде представена премиерата на магичния спектакъл "Отвъд реалността" на най-зрелищния български илюзионист Старбой Айвън . С днешното представление той ще даде старт на националното си турне, което ще достигне до публиката на 16 града в страната . Новото шоу на Старбой Айвън надхвърля представите на реалността, като светът на..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Не поддържам идеята за пълна еманципация за отделяне на европейската отбрана от НАТО по редица причини. Не са най- важни средствата, защото Европа е..