От днес до 31 май местни вериги от хранителни магазини могат да кандидатстват за финансово подпомагане, за да търгуват с български плодове и зеленчуци. Сумата, която ще бъде разпределена за целта от Фонд „Земеделие“ е 5 млн. лв.
122 малки хранителни вериги имат право на тази помощ - те трябва да осъществят прекия достъп на потребителите до произведените в оранжериите пресни краставици, домати и пипер.
Средствата ще компенсират част от разходите на магазините за транспорт, логистика, сортиране, опаковане и реализация на продуктите.
Схемата е разработена специално за локални вериги, които имат магазини в една или няколко съседни административни области. Те ще се явяват свързващо звено между производителите и потребителите.
Единичната ставка за подпомагане, предвидена за търговските обекти, е в размер на 600 лева за тон домати, 400 лева за краставици и 800 лева за пипер.
За да получат средствата, търговците трябва да докажат пред Фонд „Земеделие“ с фактури, че са изкупили продукцията от земеделските стопани.
Нито управляващи, нито опозиция честно говорят за състоянието на публичните финанси. Това заяви пред БНР Георги Вулджев, Експертен клуб за икономика и политика. "Видимо еврозоната е посоката на проектобюджета за 2025 година. Тази цел, вместо да доведе до фискално дисциплиниране, доведе до точно обратното – основната цел на всеки, който е на власт,..
Служители на сектор "Противодействие на икономическата престъпност" към ОДМВР – Ловеч разкриха схема за източване на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Злоупотребата е за над 880 000 лева. Разследването е започнало след получена информация, че в медицински център с филиали в Ловеч и Луковит се отчитат прегледи и лечение на пациенти, които..
Гражданите, които възнамеряват да пътуват до или в рамките на Гръцката република, да вземат предвид общонационалната стачка на 28 февруари, препоръчва Министерството на външните работи (МВнР) на своята интернет страница. Особено внимание се обръща на пътуващите с морски транспорт да следят за възможни допълнителни промени в графиците на корабните..
Най-малките пациенти в област Добрич от днес вече имат напълно обновено Отделение по педиатрия в Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич . Мястото, където децата ще бъдат лекувани, предлага модерна, уютна и максимално близка до домашната среда обстановка . Реализирането на мащабния ремонт стана възможно благодарение на проект..
"Израел е разярен от чудовищата на "Хамас". Това заяви премиерът Бенямин Нетаняху и обеща да елиминира палестинските екстремисти, след като ислямистката групоровка върна на Тел Авив четирима мъртви заложници. "Хамас" върна на Израел телата на 4-ма заложници Телата пристигнаха в Тел Авив, за да бъдат разпознати. Предполага се, че са..
Броят на гражданите, които не могат да използват вода за питейно-битови нужди поради риск за здравето им, се равнява на град с големината на Русе. Данните са подадени от 26 ВиК оператора към Министерството на здравеопазването. Информацията беше оповестена от Илия Тасев - директор на дирекция "Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права..
Пресконференцията на украинския президент Володимир Зеленски и американския пратеник в Киев Кийт Келог беше отменена на фона на нарастващо напрежение в отношенията между Зеленски и Доналд Тръмп. Американският държавен глава нарече украинския лидер "диктатор" и каза също, че Русия "държи козовете" в мирните преговори. Кремъл е "абсолютно..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..
Трябва да изпратим контингент от мироопазващи сили в Украйна. Това заяви пред БНР Елена Поптодорова, основател на Атлантическия клуб в България, бивш..