Австрия затвори днес по план последната си топлоелектроцентрала (ТЕЦ) на въглища - символичен етап за страната, която си е поставила за цел да произвежда до
2030 година 100 процента електроенергия от възобновяеми източници, предаде "Франс прес".
Топлоцентралата в южния град Мелах захранваше от 1980-те години топлофикационната мрежа в съседния град Грац.
Операторът на централата, групата Фербунд (Verbund), основен доставчик на електроенергия в страната, приветства края на "ерата на производство на електричество от въглища в Австрия".
Министърката за действия в областта на климата, околната среда, енергията, мобилността, иновациите и технологиите Леоноре Гевеслер също приветства новия етап към постепенен отказ от изкопаеми горива.
Другите ТЕЦ в страната бяха затворени през последните 15 години.
Делът на централата в Мелах в енергийния микс на Австрия беше несъществен, тъй като три четвърти от произвежданото в страната електричество е от възобновяеми енергии, главно на основата на вода и биомаса.
Коалицията от консерватори и зелени иска да постигне до 2030 година производство на 100 процента електричество от възобновяеми източници - цел вписана в климатичния план и на предишните правителства.
Управляващата коалиция си постави още по-амбициозната цел за въглеродно неутрална икономика до 2040 година - десет години по-рано, отколкото европейската цел.
Дотогава всички енергии трябва да бъдат възобновяеми спрямо 33 процента в момента.
Австрия използва около 67 на сто изкопаеми горива, главно внос от чужбина (въглища 8,3 на сто, петрол 35,6 на сто и природен газ 22,4 на сто).
Бившият председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер предложи финансиране на разходите за отбрана на европейските страни чрез съвместни облигации, предаде агенция ДПА. Той смята, че проблемът не трябва да се решава само с германски дълг, а че трябва да се издадат европейски облигации, за да се отговори на финансовото предизвикателство...
Румънското общество е изключително разделено и това разделение е постигнато с дългогодишни усилия . Това заяви пред БНР журналистът Стилиян Деянов. Джеймс Апатурай: Процесите, които наблюдавахме на президентския вот в Румъния, са започнати преди 8 г. Румънската държава и румънските институции са искали да имат повече доказателства..
В опит да вразуми Доналд Тръмп във Вашингтон тази седмица след френския президент Еманюел Макрон беше и британският премиер Киър Стармър. И той не успя. Преди срещата в Лондон описваха визитата като вероятно най-важната среща след края на Втората световна война на лидерите на Великобритания и Съединените щати, които се гордеят със своите..
В прессъобщение от "Продължаваме промяната" се настоява за пълна подкрепа за президента Володимир Зеленски и украинския народ. "Пълна подкрепа за президента Володимир Зеленски и украинския народ,които в най-тежките времена отстояват не само националния си интерес срещу агресора, но и продължават да се борят за свободата и мира в цяла Европа!..
С действията си американският президент Доналд Тръмп показа, че не го интересува мира, иска Украйна да върне парите и да вземе подземните им богатства. Това е колониална политика от XVIII век, дори и тогава не са взимали природни богатства за безкраен период. Неговият интерес е за сключване на сделка, а не в създаване на трайни отношения...
С близо 10 процента поскъпват някои куриерски услуги от днес. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-малките пратки. Въвежда се 10 на сто увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Няма да има повишение на цената..
Четири военни паметника в Русенска област се нуждаят от ремонт и за това са нужни 40 000 лева, които би трябвало да се осигурят от Министерството на отбраната. Паметникът на моряка в Русе е дело на скулптора Владимир Владимиров и е направен през 1930 година. Той е в тежко състояние и за него са необходими малко над 16 000 лева. Паметникът се..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..