Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуството като начин да се справим с неизвестността и страха

Снимка: Архив

Интернет е заприличал на пъстър пазар. Любителите на изкуството могат да се насладят както на продукцията на най-големите театри по света, на опера, концерти, балет от репертоара на световни културни институции като Метрополитън опера, Болшой театър, Залцбургския фестивал, Миланската скала, Концертгебау оркестър, та дори „Мулен руж” и други световни вариетета, атракции от програмата на прочути заведения и др. Някак твърде скромно до тях стоят не толкова известни индивидуални и камерни (предимно семейни) изпълнители. Израел не прави изключение. Най-голям успех в конкуриране със световните гиганти имат тези, които са избрали да се обърнат към точно определена група от публиката. Такава е Лимор Балас, която освен концертиращ артист е диригент на хор от хора със специални потребности. Въпреки, че не могат да се събират за репетиции, „спевките” им продължават през интернет. Лимор Балас  разказва:

„Откакто сме в изолация заради коронавируса имаме виртуални спевки. Всяка година сме канени на фестивал на изкуство на хора със специални нужди във Верона през май. И тези година трябваше да участваме, но по всичко личи, че форумът ще бъде отменен. Фестивалът„Голямото предизвикателство” е нещо уникално. Невероятни са срещите между участниците и начинът, по който градът ги посреща. Сега не можем да пеем всички. Работя по време на карантината заради коронавируса индивидуално с всеки – нещо, което не можеше да си позволя преди. Освен това стимулирам творчество у своите възпитаници. Те обичат да съчиняват мелодии и текстове. Мисля, че това е начин за преодоляване на стреса. Наскоро написахме задно по интернет текст за песен. Имахме предвид библейския химн: „Надвихме фараона, ще надвием и тези обстоятелства“. Всеки си каза своите идеи. Получи се много забавна песен за вирусното безвремие. Имам солови концерти онлайн в интернет. Те са по-различи от изпълненията на живо, когато може да следиш реакцията на публиката. Имам малка тайна. Включвам няколко от моите възпитаници и следя как те приемат изпълнението ми. Те с моите ориентири. Подбрала съм специално от целия си репертоар най-веселите песни и мелодии. Искам да вдъхна сили и оптимизъм на тези, които ме слушат. Искам и да успокоя. Откакто избухна епидемията работя не по-малко. Това е единствения начин да се преборим, заедно с моите възпитаници, с неизвестността и със страха. Това не е музикотерапия. Целта е да доставим удоволствие от слушането на концерти. Те са предназначени и за тези, които са затворени в домовете си, и за тези, които ходят на работа. Знам, че това е времето,в което тези, които заради финансови ограничения или заради липса на време не са ходили на концерти и театър, имат възможност да си наваксат.”




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30