Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марияна Василева: Притеснявам се, че след пандемията ще има много хора, които няма да издържат психически

„Ситуацията тук, в Азербайджан е като в цял свят. Хората се притесняват много, страхуват се и ако трябва да бъда честна, тази паника мен много ме притеснява. Сигурна съм, че ще се справим с пандемията. Ще се намери лекарство, но…Притеснявам се, че след нея ще има хора, които за съжаление психически няма да издържат на този натиск“, това заяви Марияна Василева - главен треньор на националния отбор по художествена гимнастика на Азербайджан за ситуацията с пандемията от Covid-19 в страната.

„Вече две седмици живеем при строг режим. Нямаме право изобщо да излизаме. Можем да излезем само с SMS разрешение и то при изключителни случай. Изключения се правят само, ако трябва да отидем до аптеката, до хранителен магазин, на лекар, зъболекар или на погребение. В Азербайджан броя на заразените нарасна в последните две седмици - 1114 човека са заболели, 4 починали“, разясни още Василева и допълни:


„Тук имаме прекрасни условия за подготовка. Преди броени дни завършихме строителството и на новата тренировъчна зала за спортни и художествена гимнастика, акробатика, скокове на батут. Имахме щастието да поработим 10 дни в нея. Нашите спортисти не тренират сега. Затворихме залата и хотелската част към нея. За тези спортисти и треньори, които не са от Баку сме подсигурили хотел. Изолирани са и следим ежедневно тяхното здраве. Работим онлайн и то много активно. Използваме възможността гимнастичките да се възстановят от травмите, които имат. Работим повече над физическата подготовка. Смятам, чуе отлагането на олимпийските игри беше правилното решение от страна на Международния олимпийски комитет. В тази връзка Международната федерация по гимнастика взе решение, че всички международни турнири и континентални първенства се отлагат за следващата година. Европейската гимнастика пък излезе с решение, че всички състезания се отменят поне до края на годината“, завърши Марияна Василева.

Цялото интервю с Марияна Василева - главен треньор на нацишоналния отбор по художествена гимнастика на Азербайджан можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Петър Мицин

Петър Мицин със злато на 1500 м свободен стил в Бургас

Петър Мицин спечели надпреварата на 1500 метра свободен стил при мъжете от Държавното лично отборно първенство по плуване в 25-метров басейн, което започна в "Парк Арена ОЗК" Бургас. Националният рекордьор в дисциплината финишира с време 15:32.18 минути за първия си триумф на шампионата. Представителят на клуб Вихрен беше по-бърз с 5.04..

публикувано на 20.11.25 в 07:05
Гергана Топалова

Гергана Топалова продължава напред в Бока Ратон

Гергана Топалова се класира за втория кръг на сингъл на турнира по тенис на клей кортове в Бока Ратон (САЩ) с награден фонд 30 хиляди долара. Поставената под номер 6 в схемата българка победи представителката на домакините Анастасия Сисоева с 6:2, 4:6, 6:2 за 2:04 часа. Топалова поведе с 5:0 по пътя към успеха в първия сет, но във втората..

публикувано на 20.11.25 в 07:04
Треньорът Николай Желязков.

ВК Левски загуби тежко в Шампионската лига

Мъжкият тим на Левски отстъпи с 0-3 гейма в първата среща от третия и последен предварителен кръг на  Шампионската лига пред Гуагуас /Лас Палмас.  Реваншът в София е след седмица. Шампионите на България от Левски поведоха с 3:2 в началото на двубоя. Ас на Османи Хуанторена и Лас Палмас поведе с 4:3. Елдер Спенсър атакува през центъра и домакините..

публикувано на 19.11.25 в 22:44

Рилецо приключи в турнира ФИБА Европа със загуба

Рилски спортист приключи европейската си одисея този сезон със само една победа. Последният мач на българския шампион донесе поредното катастрофално представяне и логична загуба в Сараево от местния Босна Роял с 64:91. Така избранниците на Любо Киров записаха трето поред поражение в рамките на седмица, след като в събота отстъпиха у дома от Локомотив...

публикувано на 19.11.25 в 22:30
Фрагмент от Черно море - Миньор.

Победи за Черно море и Берое в НБЛ

Черно море Тича надделя много трудно като домакин над отбора на Миньор с 94:83. С успеха си варненският тим прекъсна негативната си серия от две последователни поражения – от Спартак и Балкан. Победата е пета за домакините, които имат и 3 загуби. Миньор пък е с 4 успеха и 3 поражения. За тима от Перник Игор Кесар записа дабъл-дабъл – 22 точки и 11..

публикувано на 19.11.25 в 22:24

Нефтохимик продължава напред за Чалъндж къп, Берое отпадна

Нефтохимик 2010 се класира за 1/16-финалите турнира по волейбол за мъже Чалъндж къп. Бургазлии победиха с 3:1 (23:25, 25:11, 25:20, 25:22) у дома Шеноа Женева в двубой-реванш, а първата среща между двата отбора завърши с успех 3:0 за Нефтохимик 2010.  Гостите изненадващо поведоха в резултата след изиграването на първата част, когато имаха..

публикувано на 19.11.25 в 21:46

Дея Пеева донесе медал от европейското по таекуондо

Дея Пеева донесе първи медал за България, след като завоюва бронз в категория до 46 килограма на Европейското първенство по олимпийско таекуондо за юноши и девойки в Егъл (Швейцария). Състезателката на клуб Класа победи в първата среща представителката на Босна и Херцеговина Лаура Куячич, а във втората се наложи над Хумай Дадашова (Азербайджан). На..

публикувано на 19.11.25 в 20:47