Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Клуб “Просперитет" настоява за прозрачност на разходите в борбата с Covid-19

Снимка: БТА

Журналистът Калин Манолов и съмишлениците му от новосъздадения клуб“ Просперитет" настояха, в открито писмо до медиите и институциите, за прозрачност, отчетност и контрол върху разходите, които правителството прави и занапред ще прави за справяне с кризата с коронавируса.

Сред участниците в клуба са макроикономистът Мартин Димитров, адвокатът Петър Славов и психиатърът Владимир Сотиров.

В друго писмо до медиите граждани призовават за участие в протест на 23 април срещу:

"Безотговорното отношение на държавата към хората, останали без работа, без финанси и приходи, без социални помощи и без право на работа поради създалото се извънредно положение!".

Те гарантират, че ще спазват указанията за дистанция, както на вчерашния флашмоб в София.

Ето какво споделиха те пред БНР:

“Хората, които са в неплатен отпуск, без социални придобивки, които да им помогнат да свързват двата края. Протестът е мирен, кротък е, с маски сме, с предпазни средства, ще има два метра разстояние един от друг“.

На три места в столицата, пред големите търговски вериги десетки се събраха с табели в ръце с настояването, че са извън борда.

“В момента ми свършиха спестяванията, търся работя, а сметките идват – незаконно е, не може да се оставят хиляди хора без работа, без доходи, а сметките да си продължават“, казват още те.

"Организаторите на този протест нямат партийна принадлежност и не са зависими от политически партии", заявяват още в писмото си до медиите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмът "Шампиони в Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест"

Филмът "Шампиони в Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест". Копродукцията на Афганистан, Германия и САЩ с режисьор Бен Стъргулевски печели голямата награда на 24-ото издание на международния фестивал. Лентата разказва за млад афганистанец, на когото съвсем малко не достига, за да се превърне в първия скиор олимпиец на..

публикувано на 22.11.25 в 19:30

Пациентски организации искат премахване на ограничението в биомаркерната диагностика за онкоболни

Новата амбулаторна процедура за специализирано изследване на гени при онкопациенти дискриминира хората, които са били в ремисия и заболяването се е върнало, както и тези с поставена диагноза и назначено лечение, на които не е правена биомаркерна диагностика. Това посочват пациентски организации в писмо до Здравната каса и здравното министерство. И..

публикувано на 22.11.25 в 19:05

ГЕРБ: Нашите представители в ОИК-Варна ще гласуват против свалянето на Благомир Коцев

Изпълнителната комисия на ГЕРБ, след консултация с лидера Бойко Борисов, е взела решение да помоли своите представители във варненската Общинска избирателна комисия (ОИК) да гласуват против отстраняването на Благомир Коцев от кметския пост. Борисов е поискал представители на ГЕРБ във Варна да гласуват против свалянето на Коцев Това..

публикувано на 22.11.25 в 18:30

Строителите с най-високото увеличение на заплатите във Великотърновска област

Строителите са получили най-високото увеличение на заплатите във Великотърновска област. В сектора възнагражденията са увеличени с 11 процента. С толкова за третото тримесечие са намалели средните заплати на заетите в енергетиката в региона. Всеки четвърти във Великотърновска област работи в преработващата промишленост или в търговията,..

публикувано на 22.11.25 в 17:32
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф.

Представители на Украйна и САЩ обсъждат плана за мир на Тръмп в Женева

Американско-украински разговори по предлагания от Доналд Тръмп нов план за край на войната в Украйна ще се проведат утре в Женева, предаде агенция Ройтерс, цитирайки представител на САЩ. В срещата от американска страна ще участват специалният пратеник на президента Тръмп Стив Уиткоф и държавния секретар на САЩ Марко Рубио. По-рано..

публикувано на 22.11.25 в 17:17

С изложба в Пловдив започна кампанията "Шофирай със сърце и разум"

С изложба и демонстрации за отговорно и безопасно поведение на пътя, в Пловдив започна кампанията "Шофирай със сърце и разум". В събитието,  организирано от Фондация "Ани и Явор", се включиха младежи от пловдивски училища и много родители с децата им. Участник в игрите, разпределени на няколко щанда в центъра на града, беше и 9-годишният..

публикувано на 22.11.25 в 16:59
Сражения в Украйна

Западни лидери със съвместно изявление за американския мирен план за Украйна

Западни лидери разпространиха съвместно изявление по повод оповестения американски мирен план за Украйна. В него се казва, че те категорично се придържат към принципа границите да не могат да бъдат променяни със сила. Украйна и САЩ започват разговори в Швейцария по мирния план на Тръмп "Категорично се придържаме към принципа, че..

публикувано на 22.11.25 в 16:50