Кръвната плазма е течната съставка на кръвта, която съдържа белтъци, изпълняващи различни функции – едни от които са антителата, осъществяващи имунната защита на организма, обясни в предаването "Преди всички" проф. д-р Милчо Минчев от Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания, асистиран професор към университета „Джордж Вашингтон“ в САЩ.
„Предполага се, че болен, оздравял след инфекция с коронавирус, е развил някакъв имунитет, опосредстван чрез т.нар. антитела или имуноглуболини – те могат да захващат вируса при неговото проникване, могат да го неутрализират, а могат и да модулират реакцията на имунната система срещу този причинител“, така проф. Минчев описа механизма на метода, на който се възлагат надежди за терапията на Covid-19.
Още от 80-те години на миналия век се е използвала т.нар. хиперимунна плазма за лечение на особено опасни инфекции, подчерта Милчо Минчев. „Навремето такава плазма се получаваше от здрави дарители, които бяха имунизирани срещу съответните патогени. Плазмата се събираше чрез процедура плазмафереза. Имаме възможности за получаване на плазма чрез плазмафереза, както и чрез рутинно кръводаряване“, поясни проф. Милчо Минчев.
Онкохематологът е убеден, че това е подходящ лечебен метод, доказал своите възможности. Той не смята, че страната ни закъснява в прилагането на лечението чрез кръвна плазма, защото все още няма достатъчен брой оздравели, за да се прилага както за лечение, така и за клинични проучвания.
От оздравелите от коронавирус трябва да се отделят хората, които имат данните и качествата да бъдат кръводарители и те да дадат съгласието си да дарят плазма. Първо трябва да се определи колко от тях отговарят на критериите да бъдат кръводарители, след това да се изследва колко от тях имат антитела в необходимия титър и да се получи тяхното съгласие, поясни специалистът.
Опасностите при прилагането на кръвни компоненти са същите като при прилагането на кръвни продукти. Трябва да се спазват условията за типизиране на плазмата, уточни проф. Минчев и добави, че „тези неща са утвърдени в практиката, много рядко се срещат такива усложнения, почти никога.“
"Цената на плазмаферезата не е скъпа. Навремето беше 100 лева извършването на плазмафереза, еднократна", каза още Минчев.
Относно тезата, че предстои да се движим постоянно от пик до спад до намирането на специфично лечение или ваксина срещу Covid-19, проф. Милчо Минчев коментира:
„Аз съм убеден, че ефективна ваксина ще се намери до края на годината. Тези мрачни прогнози не ме смущават.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Д-р Ангел Кунчев от Националния оперативен щаб каза в петък, че лечението с плазма на вече преболедували от Covid-19 има добър резултат и обеща, че ще бъде изготвен документ, който да позволява на нашите медици да го прилагат.
"Плазмата е продукт, който може да се замразява и да се пази с месеци, и когато тя е от хора с напрегнат имунитет веднага след преболедуване има много добър ефект, поне другите инфекциозни болести са го показали. Ние ще имаме готов документ, който да помогне на болниците да ползват, ако желаят този вид терапия", посочи доц. Кунчев.Русия отново атакува тази нощ Украйна с дронове. Съобщава се за двама убити и най-малко 16 ранени в столицата Киев. Нощната атака с дронове и ракети срещу Киевска област е била "масирана" и е продължила "близо десет часа", заяви Николай Калачник, ръководител на регионалната военна администрация. Шест района на града са били засегнати, като..
Протестът на горските служители в Кресна е прекратен. Полицията е арестувала двама души. Единият от тях е председателят на стачния комитет на КТ "Подкрепа" Марио Нинов. По-рано протестиращите се опитаха да блокират главен път Е-79, но бяха изтласкани от полиция и жандармерия. Тогава стачните действия прераснаха в гражданско неподчинение...
Столичният общински съвет не прие новата наредба за жилищната политика в София, изготвена от "Спаси София". Това се случи след протести от страна на настоящи наематели, които се притесняват, че ще останат на улицата. Работна група ще подготви промени в проектонаредбата, съобразени с техните притеснения. Вносителите обаче смятат, че истинската..
Напълно е изгасен пожарът край архитектурния резерват Арбанаси и местността "Гарга Баир" до Велико Търново. Пожарникари, военни и горски служители дежуриха и тази нощ до ликвидирането на всички огнища. Унищожени са над 850 декара гори и зелени площи. Локализиран е пожарът край Арбанаси В гасенето се включиха и два военни хеликоптера..
По един британски пъб на ден ще затваря тази година, предупреди търговската организация в индустрията, като посочи за основна причина високите бизнес данъци. Британската асоциация на бирата и пъбовете, която представлява над 20 000 пъба във Великобритания, заяви, че очаква 378 заведения да затворят тази година в Англия, Шотландия и Уелс,..
Европа е само на няколко години от възможността да разполага изтребители без пилоти, заяви компанията Helsing, която специализира в прилагането на изкуствен интелект в отбранителната промишленост, съобщи "Файненшъл таймс". Helsing, компания за производство на дронове и изкуствен интелект, е позволила на софтуера си да поеме контрола над..
Калкулирахме, че през последните десет години за българската енергетика са дадени 18 милиарда, които са отишли в едно голямо нищо . Това заяви пред БНР Цветомир Николов, ЦИД. Радослав Рибарски: ПП ще подкрепи вота на недоверие "В енергетиката решенията са политически. Не се базират на експертна оценка, на данни. Фиксираме се върху..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..