Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дезинфектант или козметичен продукт

Виктор Азманов и Гергана Андреева пред БНР

Снимка: БГНЕС

"Голяма част от производителите спекулират с рекламата и с думите. Те продават антибактериален продукт, на който изписват с дезинфекциращо действие. Това е подвеждане на потребителите, защото никой не е доказал това дезинфекциращо действие. Доказано е, че продуктът е  антибактериален и регистриран като козметичен, в повечето случаи". Това каза пред БНР Виктор Азманов - съдружник и управител на фирма за производство на дезинфектанти, и добави, че за да е сигурен потребителят, че този продукт действа като дезинфектант, той трябва да има Разрешение за предоставяне на пазара на биоцид от МЗ:

"Потребителят трябва да следи на опаковката да е изписано, че има Разрешение за предоставяне на пазара на биоцид и да има дата и номер на това разрешение, издадено от Министерство на здравеопазването. Това е гаранция за потребителя, че този продукт работи". 

Едва 3 от 21 тествани дезинфектанта отговарят 100% на изискванията на СЗО по отношение на съдържанието на алкохол - основната съставка, убиваща коронавируса. Тези данни публикуваха от Асоциация "Активни потребители"

По думите на Азманов чистият етилов алкохол не е гаранция, че ръцете ще бъдат дезинфекцирани


"Ако продуктът има 60% алкохол, но има добавени други активни вещества, които влияят върху мастните липидни обвивки на вирусите, това не означава, че този продукт не работи, напротив - може да работи по-добре от препарат, който съдържа само 70% спирт и вода, който се изпарява супер бързо".

Виктор Азманов обобщи, че не дезинфекциращото действие, а вирусоцидното действие е това, което се търси, за да се убие вирусът.

В предаването "Преди всички" Гергана Андреева - изпълнителен директор на Българската национална асоциация "Етерични масла, парфюмерия и козметика", заяви:

"Биоцидните продукти са с разрешителен режим. Там се минава през процедура в МЗ, прилага се токсикологичен анализ и допълнителна клиника за доказване на ефективност".

По думите ѝ на етикета на един козметичен продукт не може да има т.нар. първична претенция за антибактерицидно, антивирусоцидно действие

"Всички тези претенции може да има биоцидният продукт. На козметичния продукт може да пише, че е гел за дълбоко почистване и като вторична претенция - с дезинфекциращо действие".

Андреева уточни, че на етикета не може да е посочен процентът на етиловия алкохол: 

"Процентът на етиловия алкохол се посочва в предупрежденията за употреба". 

Тя посочи, че в един дълбоко почистващ продукт има между 65 и 70% етилов алкохол, което е достатъчно количество, за да дезинфекцира ръцете:

"Той може да послужи като предпазно средство за употреба върху кожата на човека. Много е важно, когато се говори за биоцидни продукти, те са основно за професионална употреба - за дезинфекция на повърхности в предприятия. Не е едно и също това, което си слагаш върху кожата, и това, което използваме върху подовете, примерно", категорично заяви Андреева.

Интервюто на Веселина Миланова с Виктор Азманов и Гергана Андреева в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01