"Paracosm" означава „измислената, детейлна Вселена с много герои, митология и история, накратко – Средната земя, или "паракосмос" на български. Името е измислено доста преди към бандата да се присъединят всичките й членове. Гръцката наставка и дума „para” означава и "въпреки", но ние не гледаме на „въпреки”, а в каква посока се движим. Тя е в посоката на стените на нашия албум, движим се в композициите, които правим и ще продължаваме да правим и ни доставят удоволствие. При нас няма и не е имало „въпреки”, категоричен е Емил Петров – вокали, който заедно с Павлин Иванов – китара, гостуваха в „Изотопия” по „Хоризонт”. Не измислена и въображаема е обаче историята на групата, която започва през 2015-а. Част от нея са и Христо Щърбанов – бас и Калин Рангелов - ударни. През 2018-а година квинтетът печели първото издание на музикалния формат „Next Rock Star“, организиран от столичния клуб „Rock'n'Rolla“. Победата ги изпраща на сцената на фестивала Hills of Rock в Пловдив. Миналата година започват записи по първия си албум, озаглавен „Стени“. Отново през 2019-а посредством Facebook премиера групата представя първия сингъл от тавата - „Ти ли си?“, а в края на годината в YouTube се появява и лирик-видео към втория сингъл - „Мисъл“. В началото на тази година албумът „Стени“ дебютира във всички дигитални платформи за музика.
„Мисля, че нашите фенове са повече, отколкото подозираме”, скромно сподели Павлин Иванов.
Paracosm бутат стени
„Името на дебютния ни албум „Стени” идва от идеята, че всеки започва вграден в едни стени, които разгражда и разбива. Моментът на записването на албума беше нашият момент, в който започнахме да разширяваме тези стени, евентуално и да ги бутнем, и решихме, че това е подходящото име”, казва Павлин. Репетиции по време на пандемия обаче не се състоят, но според Емо това не е проблем: „Свирим песните от толкова дълго, че в един момент репетициите ни се превърнаха в концерти. За съжаление съвсем ограничихме свиренето след появата на новия коронавирус. Надяваме се това да се промени в бъдеще.”
Всеки си има поне една по една „Единствена” самодива:
„Единствена” е написана от нашия първи барабанист, който доброволно се оттегли, поради лични ингажименти и вече не свири с нас. Текстът на песента е доста прям и „Единствена” е тази самодива с къдравата коса и зелените очи, която ни омайва всички”, твърди Емил Петров.
Привличат ли тъмните сили Paracosm?
Пример за лош късмет е когато концерт на групата бива прекъснат заради градушка в началото на концерт в Козлодуй:
„По време на фестивала „Шумът на реката”, който всяка година се провежда в Козлодуй и по време на последното му издание свирихме два пъти, но втория път сетът ни се сви, заради жестока градушка – паднаха огромни парчета лед. Наложи се концертът да бъде прекратен. Така приключи всичко за нас онази вечер. Ние всъщност не забелязахме какво се случва, докато случаен човек не се развика всички да се приберат, тъй като беше опасно.”
Павлин Иванов сподели също, че по време на изпълнение в Пловдив пък жена с нож в ръка се приближава към тях, разгневена от разговор на топъл чай заради университетски тегоби:
„Ситуацията беше нелепа, защото това се случи преди или след сауд чека. Беше студено и решихме да изпием по един чай, дори не беше бира. Седнахме, поръчахме си два чая и два горещи шоколада и Емо и барабаниста ни започнаха да обсъждат университетите, при което въпросната дама се намеси и докато осъзнахме, че тя всъщност говори на нас, нещата бяха ескалирали до степен, при която тя ни крещеше. ”
Paracosm споделят интересните си преживявания във влогове.
„Великаните са стрнна метафора за емоциите. Човек винаги изпитва емоции, понякога им робува. Концепцията на клипа и на въжетата беше, че ние сме роби на нашите емоции – че сме вързани с тях и сме техни марионетки. Сигурен съм, че няма човек, който да е имал момент в живота си, когато да не се чувства контролиран от емоциите си и се опитахме да пресъздадем тази идея.”
Ако човек е достатъчно упорит и наистина иска да се измъкне от капана на собствените си емоции, той може да го направи смятат от групата.
Задават се интересни неща
Не само заради Ковид-19, а и поради лични ангажименти групата се събира все по-рядко за репетиции, но откъм концертна ангажираност не се оплакват. Работи се и по нов материал – и то не малко, както и по страничен проект, за който Емо и Павлин отказаха да споделят подробности.
Какви не искат да бъдат Paracosm и какви всъщност искат да бъдат?
„Искаме да сме себе си, да сме истински, а не искаме да сме това, което не сме всъщност”, казва Емил Петров. А според Павлин Иванов: „Искаме да допринесем българската музика да продължи да се разгръща на рок сцената. Това е главната ни мечта.”
Ако правеха графити, а не музика, какво щяха да изпишат на стените си Павлин и Емо?
„Никога не е късно за кавото и да е. Ако има желание, има и начин. Ако човек иска да промени нещата в своя полза, никога не е късно за това.”
„Послание от нашите текстове – може би първия куплет от песента ни „Чуваш ли”:
„Позволи ми да разкажа
За света, в който спиш,
Тук е и рай, тук е и ада,
Зависи как го построиш.”
Той описва доста добре както групата, така и света, в който живеем.”
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимките са предоставени от група Paracosm.
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..