Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаква се лечението с кръвна плазма да помогне срещу Covid-19

Снимка: БГНЕС, архив


Заразеният с коронавирус мъж, на когото е направено първото у нас вливане на кръвна плазма с антитела, е в добро общо състояние, обявиха днес от Националния оперативен щаб.

Лечението с кръвна плазма е метод, използван от години за различни болести, обясни пред „Хоризонт“ д-р Николай Андреев, началник отделение по хематология в столичната болница „Света Анна“.

В цял свят се търсят доказателства, че лечението с кръвна плазма ще помогне на болните с коронавирусна инфекция, каза д-р Николай Андреев.

„Очаква се тези антитела, които преболедувалият е изработил, от неговата имунна система в неговия организъм, взимайки кръвна плазма и преливайки я на подходящия пациент, да помогнат“, каза той.

Преди да дари кръв за кръвна плазма, кръводарителят трябва да има два теста за Covid-19  - бърз за наличие на антитела и PCR – отрицателен, че не е заразен.

„В тази плазма очакваме да има тези антитела, за които става въпрос. Но оттук нататък това става лекарство“, каза д-р Андреев.

Максимум 600 милилитра плазма се взема от един кръводарител и в месеца той може да дари 4 пъти кръв, защото плазмата се възстановява бързо.

Извличането на кръвна плазма може да се извършва само в един център в България и замразена плазма може да се предостави на всяка болница в страната, каза още д-р Андреев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктор Орбан

Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на ЕС за периода 2028-2034 г.

Унгарският премиер Виктор Орбан заплаши, че ще наложи вето върху бюджета на евросъюза за периода 2028-2034 г., освен ако Брюксел не разбира милиарди евро задържани заради спора за върховенството на закона в Унгария. "За да бъде приет новият седемгодишен бюджет се изисква единодушие, така че докато не получим останалите замразени фондове,..

публикувано на 26.07.25 в 20:38

Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран

Пожарът при ТЕЦ "Бобов дол" е овладян, но не е локализиран, каза на брифинг началникът на Регионална служба пожарна безопасност и защита на населението (РСБПЗН) Кюстендил комисар Светослав Георгиев. По думите му в момента се извършва премахване на слама от съседна влакова композиция, част от която са обхванати от огъня.   Седем екипа на..

публикувано на 26.07.25 в 20:27

Пожар в гориста местност до пътя между сливенските села Мокрен и Градец

Пожар в гориста местност до пътя между селата Мокрен и Градец затвори пътя през Котленския проход от кръстовище "Петолъчка" до село Градец, съобщиха от полицията в Сливен. Движението се отклонява през Сливен-Ичера- Котел. На място са 7 противопожарни екипа и горски служител. Очаква се в гасенето да се включи и хеликоптер.

публикувано на 26.07.25 в 20:23

Горският пожар над село Илинденци стана върхов, ситуацията е изключително сложна (обновена)

Горският пожар над село Илинденци стана върхов. Ситуацията е изключително сложна. Вятърът не спира, пожарът се разраства, температурата е над 40 градуса.  Горският пожар се разрасна в посока Кресна и Кресненското дефиле. Областният управител активира системата BG ALERT с предупреждение, че пожарът гори и над селата Влахи, Долна Градешница,..

обновено на 26.07.25 в 20:11
Тони Тодоров

МВР създава кризисен щаб, искаме 4 самолета от ЕС за пожарите в Струмяни и Трънско

България ще поиска помощ от Европейския съюз за потушаване на силните пожари, които са обхванали редица региони на страната. Това стана ясно след извънредно заседание на сформирания щаб за бедствията към МВР, заяви заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. След съгласуване с премиера Росен Желязков, министърът   на вътрешните..

публикувано на 26.07.25 в 19:43

Голям пожар е избухнал в района на три села в Трънско

Голям пожар е избухнал в Трънско в района на селата Слишовци, Рани луг и Насалевци. По неофициално потвърдена информация огънят е тръгнал от земеделска техника. Заради горещините и вятъра пожарът се е разраснал. Малко след 17.00 часа е подаден сигнал за нуждаещи се от евакуация хора в Рани луг. Хора са изведени и от къщи в Слишовци. На място..

публикувано на 26.07.25 в 19:22

До 43,5 градуса достигна температурата в Монтана

43,5 градуса е най-високата температура, измерена днес в Монтана. Стойността е отчетена малко пред 17 часа, съобщи дежурният в Хидро-метеорологична обсерватория над града. След този час над Монтана се заоблачи и температурата започна да се понижава.  Към 15 часа Монтана държеше рекорда за днес за най-горещо населено място в страната с 42 градуса...

публикувано на 26.07.25 в 18:48