Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на българския печат

Снимка: Ани Петрова

Близо 1,6 милиона българи живеят с по-малко от 413 лева на месец. 2,5% от висшистите са работещи бедни, сочат данните на НСИ за 2019 година, цитирани от „Дума“.

Социалното министерство обсъжда с Европейската комисия възможността по линията на програмата „Развитие на човешките ресурси“ още два месеца на около 300 000 души да се изплащат 40% от минималната работна заплата и осигуровки, за да могат да запазят работното си място, съобщава „Телеграф“. Програмата ще бъде с общ бюджет от около 80 милиона лева. Остават открити въпросите към кои сектори ще се насочи и какви ще са критериите, заявява министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.

Законови изменение предвиждат голяма промяна след 25 октомври, съобщава „24 часа“. Уредите за отчитане на парно и водомери за топла вода се подменят с дистанционни. Това е стъпката към отчитане на реалното месечно потребление, а не на база прогнозни сметки от предишната година и изравнителни през лятото. До 2027 г. всички устройства трябва да са от новия тип, уточнява вестникът.

Учебната година завършва онлайн. Матурите и изпитите за гимназии пък ще се проведат с маски, реши МОН. Баловете ще са наесен, а при отмяна на извънредното положение може и в края на юни. Темата водеща за „Стандарт“.

Борим Covid-19 с плазма, вместо ваксина, е водещото заглавие на „Монитор“. Антитела от оздравял са инжектирани на болен с тежка симптоматика на коронавируса във ВМА в сряда. Новият метод може да се окаже по-успешен дори от ваксина срещу заразата,  смятат медици. Горе-долу 50% от хората правят антитела срещу вируса, обяснява пред изданието директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев. Според него това е сигурният начин на лечение, но за целта трябва да бъдат намерени хора, които са оздравели и имат достатъчно антитела срещу коронавируса.

Кога у нас ще утихне заразата? - пита от първа страница „24 часа“. Български учени очакват това да се случи след 19 юни.

„Труд“ публикува интервю с проф. Иво Петров, член на Експертния съвет по кардиология към Министерството на здравеопазването, според когото е време мерките срещу коронавируса да се облекчат, защото епидемията си отива. Според него няма доводи да се твърди, че до дни идва нов пик. След 20-30 дни епидемия няма да има никъде по света, прогнозира той.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Гърция арестуваха български шофьор с над 100 кг марихуана в камиона

Български шофьор беше задържан в Гърция с над 100 килограма марихуана в камиона му. Това е и една от най-големите отделни пратки канабис, залавяни в страната. Охраната на пристанището Игуменица съобщи за ареста на българския шофьор за нелегален превоз на 111 килограма канабис. Камионът е пристигнал с ферибот от Италия, а нелегалният товар в..

публикувано на 08.02.25 в 11:10

Столичната полиция образува досъдебно производство за дрона на летището

Полицията в София е образувала досъдебно производство по случая от снощи, когато дрон се появи близо до една от пистите на летище София, научи БНР. Екипи на столичната полиция ще се опитат да установят кой е управлявал апарата. Предстои и докладване на материалите по случая в прокуратурата. Снощи дронът е предизвикал забавяния в..

публикувано на 08.02.25 в 11:03

Заради подмяна на ВиК мрежа: Кюстендилското село Соволяно на воден режим

В кюстендилското село Соволяно е в сила воден режим - от 9 часа сутринта до 17 часа вечерта, заради започналата подмяна на ВиК мрежата в селото. Водата се спира и защото при изкопните работи постоянно възникват аварии. За полаганата през 1934 година водопроводна мрежа в Соволяно няма запазени схеми или карта на ВиК трасетата и..

публикувано на 08.02.25 в 10:56
Андрей Колесников

Андрей Колесников: Путин би се задоволил с нова Студена война

Да воюва или да не воюва!  Това е дилемата, която руският президент Владимир Путин трябва да разреши през настоящата година. И продължаването на войната, и нейното прекратяване са еднакво опасни за него, пише руският политолог Андрей Колесников в публикувана наскоро в списание "Foreign Affairs" статия със заглавие "Студената война, която иска Путин"...

публикувано на 08.02.25 в 10:55
Димитър Манолов, президент на КТ

КТ "Подкрепа" отбелязва 36 години от създаването си

Конфедерацията на труда "Подкрепа" отбелязва  36 години от създаването си. Синдикатът е основан на 8ми февруари 1989 година по идея на д-р Константин Тренчев и негови съмишленици. Първоначално е сдружение за защита на основните трудови и социални права на интелектуалците. За БНР президентът на  "Подкрепа" Димитър Манолов посочи сред..

публикувано на 08.02.25 в 10:46

Барбара Слейвин: "Ривиерата" в Близкия изток няма да се материализира

"Масовото депортиране на защитени лица от окупирани територии на територията на окупиращата сила или на която и да било друга страна е забранено, независимо от мотивите." Това постановява Четвъртата женевска конвенция от 1949 година относно закрилата на цивилните лица във време на война. А върховният комисар на ООН за човешките права Фолкер..

публикувано на 08.02.25 в 10:35
Снимката е илюстративна.

Балтийските републики изключиха връзките си с руската електропреносна мрежа

Балтийските републики - Литва, Латвия и Естония - прекъснаха тази сутрин връзките си с руската електропреносна мрежа, предаде Ройтерс. Агенцията уточнява, че целта  е укрешване на сигурността на трите държави,  и интегриране на мрежите им с тези в Европейския съюз. Синхронизацията се очаква утре - след провеждане на съответните изпитания...

публикувано на 08.02.25 в 10:16