Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След тест за ваксина срещу Covid-19 доброволец мечтае за парти с приятели

Ще се шегуваме с коронавируса, след като кризата премине, споделя Симеън Корти

Симеън Корти
Снимка: личен архив

Симеън Корти е известен радио- и телевизионен водещ в Обединеното кралство. Дълги години от кариерата си прекарва в ВВС, след това работи по различни проекти, включително се захваща с политическа сатира. Както всички, кризата с Covid-19 го хваща неподготвен. Когато The Oxford Vaccine Centre обявяват набор на доброволци за тестова ваксина срещу коронавируса, не се колебае и е един от първите записали се за участие в експерименталното изследване. Първата инжекция му бе поставена в сряда. По-малко от 24 часа след това Корти даде първото си интервю от началото на серията от процедури. То бе и негов дебют в българския ефир. В предаването „Изотопия“ доброволецът разказа какво изпитва след ваксинацията и с какви надежди се впуска в опасния експеримент.

Чувствам се чудесно и го казвам с удоволствие. Вчера ми бе направена първата ваксина. Трябва да призная, че нощта беше неспокойна. Беше ми много горещо и имах главоболие. Дори се наложи да стана, за да взема обезболяващи лекарства. След това всичко се оправи. Сега се чувствам много добре. Е, малко съм схванат, но няма нищо драматично.

Инжектирана ми бе или новата ваксина срещу Covid-19, която е разработена от учените в Оксфорд, или вече лицензирана ваксина срещу менингит. Тя се прави на контролна група от доброволци, но не знам с коя от двете съм инжектиран. Дори медикът, който ми направи инжекцията, не знаеше. Това беше просто спринцовка с баркод на нея. Ще разбера, когато изследването приключи.

Какво следва от тук нататък?

Ще ми бъдат направени поне три инжекции по време на експерименталното изследване. Втората ще е в края на май, а третата - малко по-късно. Възможно е да има и четвърта, но това зависи в коя група съм. Срокът, в който всички се надяваме да има сигурна ваксина, е септември. Това поне е надеждата на учените.

Колко души участвате в изследването и комуникирате ли си помежду си?

В началото бяхме 500 доброволци, но тази седмица, когато отидох да ми направят първата инжекция, открих, че броят им е надхвърлил два пъти повече. В момента говорим за 1 100 доброволци. За учените това означава, че могат да удвоят размера на изследването, следователно да получат два пъти повече данни за него.

Всички доброволци са със защитена анонимност. Въпреки че видях няколко от другите, докато чаках, не ги познавам и нямам никакъв механизъм да контактувам с тях. Единственият шанс да разбера нещо предварително, е някой от другите доброволци да се разболее сериозно. Тогава всички ще бъдем информирани за промени в изследването и дори, ако се наложи, за предсрочното му прекратяване.

Вие имате много опит с комедията, пишете анекдоти. Кой е най-хубавият анекдот, който сте чували за Covid-19? Все пак, ако не се смеем, ще изпаднем в много тежка депресия при тази криза, нали така?

Напълно съм съгласен с Вас, че трябва да направим всичко възможно да запазим положителното си настроение. Около нас има толкова много лоши новини. Много е трудно да запазим усмивката си, когато всеки ден научаваме за повече и повече заразени. Сега починалите в Обединеното кралство вследствие на коронавируса са повече от всяка друга европейска страна. Истина е, че пиша анекдоти за едно телевизионно шоу, което се нарича „Имам новини за теб“, но те са основно посветени на политици. Още не съм мислил за анекдоти за Covid-19. Дори се чудя дали това не е проява на лош вкус. Вие знаете ли такъв анекдот?

Не, не съм чувала анекдот за Covid-19.

Всъщност, звучи ми като че ли ще трябва да бъде някаква шега от вида: „Докторе, чувствам се като…“. Нали ги знаете - всичко започва с обръщение на пациент към доктор и следва отговор. Например: „Докторе, чувствам се като маймуна и игуана…“. „Ами, твърде сте напрегнат“.

Кога ще дойде моментът наистина да се шегуваме с Covid-19?

Когато всичко приключи. Бих искал просто да скоча в колата, да се видя с приятели или да посетя дъщеря ми, която живее в друг град. Искам да направя купон или да отида на парти в някой пъб. Ето това ще бъде денят, в който всички ще можем да се смеем и да се радваме, че сме преминали през нещо изключително трудно. Представям си как ще има огромни празненства, хората ще излязат на улицата и ще се забавляват, защото всичко ще е свършило.

Аз си мечтая за рок концерт.

Представете си само. Ние го считахме за гарантирано - че можем да отидем да слушаме Foo Fighters. Напълно съм с Вас. Те дори отмениха Glastenbury, който е най-големият фестивал в света. Трябваше да отпразнува 50-годишнината си и хедлайнер щеше да е Пол Маккартни. Нека изчакаме малко. И аз съм нетърпелив. Още малко и всички ще можем да отидем на рок концерт.

А какво още мотивира Симеън Корти да се включи в експерименталното търсене на ваксина срещу коронавируса можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10