Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аркади Шарков: Кризата е неминуема, въпросът е дали ще е V- или U-образна

Аркади Шарков
Снимка: БНР

С разхлабването на мерките правителството следва един тренд, който беше постепенно и бавно наложен от други държави от Европейския съюз. От петък за понеделник обаче се получава „шоково разхлабване във всеки един аспект“. Това мнение изрази в предаването „Преди всички“ Аркади Шарков от Експертния клуб за икономика и политика.

Според Шарков разговорът за разхлабването на мерките е трябвало да се случи седмица или две по-рано със задаването на определени дати, „за да се подготвят както хората, така и бизнесът, че седмица, две или по-късно в определен план и порядък ще бъдат разхлабени мерките“.

Шарков не смята за удачен вариант рязкото разхлабване под натиска на групи по интереси, както по думите му се е получило в случая. Планът на правителството е седмица за седмица, а трябва да има дългосрочна рамка и перспектива, смята той.

В периода след т.нар. пандемия трябва да се разположат реалните мерки, които ще върнат икономиката в релси, уточни той. Трябва да има план дори не за следващите няколко месеца, а за следващите няколко години, подчерта Шарков.

„Немалка част от бизнеса затвори, уволни хора – говорим за микро, малък и среден бизнес. Що се касае до отново отварянето му, това не зависи от помощи, финансови, колкото зависи от премахването на данъчни и осигурителни тежести от страна на държавата. В следващите няколко месеца, ако правителството наистина желае да отвори икономиката, да позволи да се развие наново бизнесът, би следвало да замрази примерно повишаването на осигуровките, би следвало за замрази покачването на минималната работна заплата, която би попречила на някои бизнеси да плащат на повече работници, отколкото имат възможност. Ако говорим за микро и малък бизнес, би вдигнало прага за регистрация по ДДС, за да даде глътка въздух на всеки бизнес, който иска отново да стъпи и да навлезе на пазара“, коментира Шарков пред БНР.

Да се надяваме излизането от кризата да бъде V-образно, а не U-образно, подчерта експертът. Според Аркади Шарков V-образното излизане ще бъде по-рязко и в рамките на година - година и половина работниците ще могат отново да бъдат назначени. Ако е U-образно и стагнацията продължи по-дълго, тоест при по-дълъг престой в платото на кризата, тогава очакванията на експертите са поне 3-4 години да има затруднения за наемане на нови работници.

Със сигурност ще се наложи актуализация на бюджета на НЗОК, подчерта Шарков и уточни, че прогнозираната актуализация е поне с 10 до 15%.

Следва икономическа криза, тя неминуемо идва, отбеляза Аркади Шарков, който не изключва и друга актуализация на държавния бюджет до края на годината.

Не се знае какво се очаква като икономическа обстановка от август и септември нататък. Дори в момента е трудно да се прогнозира това. Правителството се подготвя, ако ситуацията се усложни, да изтегли и нов външен дълг. Вероятно е възможно. Много зависи и от начина, по който ще се развие самата криза.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20