Увеличава се броят на инвитро бебетата в България - това сочат данните на инициативата „Индекс на болниците“.
За период от една година децата, родени след инвитро процедури, финансирани от държавата, са 1294, с 271 повече от предходния едногодишен период.
Анализът показва, че над 70 на сто от случаите диагностичните инвазивни процедури на жени при опит да се сдобият с дете са били основателни.
През 2018 г. са извършени общо 4020 процедури, които е платил фондът за асистирана репродукция. От тях 1050 са успешни, а родените бебета са 1294, тъй като част от бременностите са били многоплодни.
С държавния фонд са работили 32 клиники в страната в споменатия период, като успеваемостта им е достигнала 26,11 на сто.
От „Индекс на болниците“ отчитат и любопитна тенденция – край на масираното роене на структурите по инвазивна кардиология, наблюдавано през последните няколко години. Основната причина според анализа е пренасищане на пазара на подобни услуги.
На този етап отделенията и клиниките по инвазивна кардиология, които работят по договор със Здравната каса са 58. Те обаче са неравномерно разпределени в страната, като са основно ситуирани в столицата и големите градове.
Създават се бухалки срещу бизнеса! Така Мартин Димитров, депутат от ПП-ДБ, член на Комисията по бюджет и финанси, коментира пред БНР промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията на държавата и контролните органи да се намесват пряко на пазара. В законопроекта са заложени..
Германският канцлер Фридрих Мерц приема на работна вечеря в Берлин френския президент Еманюел Макрон за разговори за сигурността на НАТО и търговския спор между САЩ и ЕС, след като Тръмп заплаши с 30% мита върху европейския внос, ако не бъде постигната сделка до 1 август. Макрон и Мерц, който оглави германското правителство през май,..
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще представи днес предложения за промени в рамковите учебни планове в гимназиалния етап, както и в изпитите от националните външни оценявания. Пресконференцията ще се проведе от 12:30 часа в сградата на Министерството на образованието и науката. Ще бъде представен и проектографик на..
Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ и Япония са постигнали търговско споразумение. Съгласно него стоките от Япония ще бъдат облагани с 15% мито, а Токио ще инвестира 550 милиарда долара в американската икономика. Търговската сделка беше обявена с публикация в социалната мрежа "Трут Соушъл". "Току-що сключихме мащабна сделка..
В Истанбул днес предстои трети кръг преки преговори между Украйна и Русия. Очакват се споразумения за размяна на военнопленници, а Украйна ще настоява за връщането на отвлечените от окупираните територии украински деца. Снощи в няколко големи градове на Украйна избухнаха най-големите протести от началото на войната. Стотици изразиха..
Епизоотичната обстановка в Пловдивска област остава усложнена във връзка със заболяването шарка по дребните преживни животни. Към момента броят на констатираните огнища там е 54. Най-тежко засегнати остават общините Марица и Раковски. Въведени са допълнителни ограничения, свързани с достъпа до животновъдни обекти. Извършва се засилена..
За първо гласуване в комисия влиза въвеждането на нов учебен предмет - "Добродетели и религии". Предложението е част от цялостен пакет с промени в Закона за предучилищното и училищното образование. В Комисията по образованието и науката ще бъдат разгледани и гласувани на първо четене промени в Закона за признаване на професионални..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..