Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

9-инчов саундтрак на празния от хора свят

Индъстриъл героите Nine Inch Nails пуснаха за свободно сваляне два нови албума

Трент Резнър (Nine Inch Nails)
Снимка: EPA/БГНЕС
"Музиката винаги е намирала своя път да ни кара да се чувстваме по-малко сами в света. Надяваме се тя да стори това с вас. Помнете - всички сме заедно в това и то ще мине."

С тези думи индъстриъл машините Nine Inch Nails съобщават на сайта си за пускането за свободно слушане и сваляне на два чисто нови албума. Те са поредни епизоди от добре познатата ни вече призрачна поредица и носят заглавията Ghost V: Together и Ghost VI: Locusts. 23 инструментални парчета в духа на болното време.

Краят може и да бъде възвестен от машините и тяхната отекваща музика в празния от хора свят. В "Изотопия" обаче хич не е празно, защото си поканихме двама видни индустриалци - Vladi Mer и Крум Цанов. Говорим си на безопасна телефонна дистанция за амбивалентния привкус на призраците, създадени от Трент Резнър и Атикъс Рос.

Плуралистично музикална дисекция

Vladi Mer разкоства болтовете и гайките в двете тави. По думите му албумите са плод на далечна идея, чиято реализация обаче е задействана заради кризата с глобалната пандемия.

"Белият албум - Together, е доста медитативен. Самите имена на парчетата говорят за това как всичко ще е наред - Hope We Can Again и Still Right Here.  Докато в черния - Locusts, усещането е съвсем друго. Там е - "видяхте ли сега какво може да стане?!". Той звучи, както името му предполага - рояк скакалци, които минават на облаци и унищожават всичко по пътя си. Музиката тук до голяма степен е повлияна от естетиката на хорър филмите за призраци", казва ни Vladi Mer и веднага дава пример с доближаване до звученето на Дейвид Линч, Анджело Бадаламенти и Брайън Ино.

"Чуваме и от атмосферата на Dead Can Dance - конкретно в парчето When It Happens (Don't Mind Me). Има и от от трип хоп звученето на Massive Atack - в Trip Like Hell", продължава Vladi Mer.

Постигане на индустриален дзен

Как да слушаме Ghosts V и VI, за да се потопим най-пълноценно в тяхната атмосфера? Ако речем, че си пуснем една от белия, после една от черния албум, най-много да получим когнитивен дисонанс, предупреждава ни Vladi Mer: 

"Двете творби са концептуални и  са направени да бъдат слушани поотделно. Ghosts VI е по-скоро за феновете на по-мрачната страна на NIN и на мистъри филми, докато Ghosts V  е по-скоро мечта, блян, успокоителна мантра, да кажем."

Старите пирони са по-ръждиви, а кльощавото пале хапе еднакво

Както Трент Резнър и Атикъс Рос залагат на контраста, така и ние в "Изотопия" правим амбивалентен разрез. Крум Цанов, свързан дълбоко с индърстриъл културата у нас през годините, по-скоро е скептичен не само към двата албума, но и цялостно към новите неща на NIN.

Крум: "Когато преслушах двата албума не останах особено очарован. Като музиканти са прекрасни, разбира се, но това не е Nine Inch Nails-a, който аз харесвам. Не се приближава до моето разбиране за индъстриъл това, което правят напоследък. Новите неща не ми пасват на естетическия вкус за индъстриъл. Харесвам ги, като музиканти са жестоки, но го няма този дух, който ми липсва от първите албуми. Не бих казал същото за Skinny Puppy, които ми задържат интереса и с новите си неща".

2000 г. е вододелна за "старо" и "ново" в битието на Nine Inch Nails, смята Крум и обяснява:

"Мисля, че на Резнър му липсва подходяща компания, за да прави нещата, които е правил преди време. Достатъчно е да си пуснете нещо от първите албуми и да сравниш с по-новите неща. Просто веднага се набива на очи, че някъде нещо се е случило."


А вие може да си пуснете цялото интервю на Vladi Mer и Крум Цанов за "Изотопия" в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Янко Маринов (1975-2025)

Отиде си органистът Янко Маринов

На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за старинна музика Concerto Antico . Роден в Бургас, Маринов е гордост за клавирната школа в града, а в НМА "Проф. Панчо Владигеров" - София изучава пиано в класовете на проф. Стела Димитрова-Майсторова и..

публикувано на 28.02.25 в 12:25

Млади италиански музиканти свирят българска музика в София

Българската флейтистка Десислава Петева, която от години живее в Италия, пристигна в София със свои студенти от консерваторията "Гуидо Кантели" в град Новара, в която преподава.  Поводите за това са два и са свързани: в четвъртък младите италиански артисти ще изнесат концерт, озаглавен "Българска музика от Италия", изцяло с творби от български..

публикувано на 27.02.25 в 14:35
Пролетната благотворителна акция

Пролетна благотворителна акция на "Шипка" 6 събира средства за болен художник

В дните 1, 2 и 3 март в Галерията на "Шипка" 6  в столицата ще се състои Пролетна благотворителна акция - "Художници помагат на художници“.  В нея всеки изкушен от изкуството, казват организаторите от Съюза на българските художници, може да придобие оригинални произведения на знакови съвременни творци .  И пояснението, че "авторите,..

публикувано на 27.02.25 в 09:47

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 20-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: В този час насочваме Вашето внимание към предстоящата премиера на операта “Фалстаф“ от Верди в Софийската национална опера. Предлагаме ви няколко срещи: - със световноизвестния български баритон Кирил..

обновено на 26.02.25 в 17:49
Христо Гърбов

Христо Гърбов: Не съм тъжен човек

Христо Гърбов е обичан от публиката актьор. Той може да те накара да се разсмееш от сърце, но и да те разплаче. Мисли, че "Смехът е голяма сила – искрена и разтоварваща, но и пречистваща и оздравителна".  Той гостува в поредицата "Магията на театъра" на "Нощен хоризонт". Може да се каже, че всички харесват Христо Гърбов и се радват да го гледат на..

публикувано на 24.02.25 в 13:58
Татяна Харизанова

Татяна Харизанова: Имам цялата свобода пред бялото платно!

В студените зимни дни имаме време да се обърнем навътре към себе си, да се успокоим , да се научим да чакаме по-светлите дни, да се убедим, че те скоро ще дойдат и ще посрещнем по-топлите и щастливи слънчеви лъчи . Тази философия се утвърждава във времето и в нея ни убеждава житейският поглед на изкуството . То умело запечатва проекцията..

публикувано на 24.02.25 в 09:40
Ралица, Пресиана и Теди Славова - Млади фолклорни таланти

Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова са с българската народна музика в сърцето

24-тия галаконцерт на "Младите фолклорни таланти" се проведе в първо студио на БНР на 16-и февруари. Сред тях бяха Пресиана Леонидова, Ралица Генчева и Теди Славова. Трите учат в Националното училище по изкуства "Добри Христов" във Варна. Ученички са на Ваня Друмева. "Фолклорът ни събира и ни обединява", казва Пресиана. Дават си сметка, че..

публикувано на 23.02.25 в 07:20