Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Божанков: Правителството започна да управлява с брифинги

Извънредното положение трябваше да бъде отменено по-рано, смята депутатът

Явор Божанков, депутат от БСП
Снимка: БГНЕС

"Извънредното положение изпълни своята функция, но трябваше да бъде отменено по-рано". Това заяви пред БНР депутатът от БСП Явор Божанков. По думите му всичко, което се предприема като мерки, е можело да бъде направено и без извънредно положение.

"Нашето притеснение не беше свързано с мерките срещу самата зараза, защото тях винаги сме подкрепяли, а беше свързано с прозрачността, която е необходима, тъй като се изразходват много публични средства. Правителството с действията си показа, че то не може да харчи прозрачно", уточни депутатът.

Според него управляващите са злоупотребявали с извънредното положение и припомни, че премиерът Бойко Борисов е отказал два пъти да даде отчет пред парламента:

"Благодарение на усилията на опозицията той беше принуден да върне дебата, където му е мястото, защото правителството започна да управлява с брифинги и пресконференции, а не с парламентарни способи. Затова кредитът на доверие, който опозицията даде в началото, подкрепяйки извънредното положение, беше изчерпан и затова настояхме то да бъде отменено и да се върнем към нормалния начин на работа в България".

В предаването "Преди всички" Явор Божанков коментира, че извънредното положение е посочило слабостите в различните системи на държавата:

"Кризата ни дава възможност да преосмислим неработещи досега за България политики".

Депутатът от БСП коментира и предложението им за създаване на временна парламентарна комисия, която да контролира как са се изразходвали публичните средства за борба с коронавируса.

"Принципът е един - прозрачност. Как по време на криза правителството е използвало публичния ресурс - това е нашето предложение", обясни той и добави, че публичността е ключова в момента.

Във връзка с даренията, направени от депутата от ДПС Делян Пеевски, Божанков заяви, че актът на дарение е нещо хубаво, но държава с дарения не може да се управлява.

По думите му вниманието на БСП е насочено към мерките, които оттук нататък трябва да предприеме държавата за излизане от кризата, за да бъде запазена конкурентоспособността на българина и България да излезе наравно с другите държави.

Цялото интервю на Силвия Великова с Явор Божанков в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Промените в Закона за здравето отиват в пленарната зала

Промените в Закона за здравето бяха одобрени на първо четене от парламентарната правна комисия. С предлаганите от правителството промени ще бъдат уредени мерките срещу разпространението на коронавируса, след като бъде отменено извънредното..

обновено на 07.05.20 в 15:11
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Киселова

Киселова сдава поста: Показвам как трябва да се постъпва. За мен беше чест!

"Днес се оттеглям и показвам как трябва да се постъпва – за мен беше чест."  С тези думи председателят на парламента Наталия Киселова обяви, че подава оставка и освобождава поста. На нейно място застава заместник-председателя на НС от..

публикувано на 29.10.25 в 09:20
Протест на фермери на о-в Крит.

Фермери блокираха основни пътища на остров Крит

Фермери протестират на остров Крит с блокирани пътища. Искат спешно да им се изплатят субсидии. Всички централни пътни артерии на остров Крит са блокирани от трактори. Фермерите започнаха протести с искане незабавно да им се изплатят обезщетения и..

публикувано на 29.10.25 в 09:19
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Имотите поскъпват пропорционално на забогатяването в големите градове

Имотите ще продължат да поскъпват пропорционално на забогатяването на гражданите, особено в големите градове. Прогнозата направи в интервю за БНР Добромир Ганев, председател на УС на Национално сдружение "Недвижими имоти". Миграцията към..

публикувано на 29.10.25 в 08:57
Христина Христова

Христина Христова: Очевидно няма да се работи по тежките решения в пенсионата система

" 6-7 са нещата в пенсионата система, които чакат тежки политически решения. Очевидно няма да се поставят на масата за тази бюджетна процедура и няма да се работи по тях ".  Това коментира пред БНР бившият социален министър Христина Христова...

публикувано на 29.10.25 в 08:53

Учителите, които преподават български език зад граница - достойни наследници на Будителите

В навечерието на Деня на народните будители несъмнено всеки от нас прехвърля наум образите и си спомня с преклонение делата на онези мъже и жени, които са палили искрите на любознателност и грамотност в тъмните времена на безпросветност...

публикувано на 29.10.25 в 08:51
Красимир Вълчев

Министър Вълчев и патриархът отбелязват 150 години просветно дело в Крайници

Министърът на образованието Красимир Вълчев и патриарх Даниил ще отбележат 150 години просветно дело в дупнишкото село Крайници. В местното училище ще бъде открит нов физкултурен салон, изграден за 1, 2 милиона лева. Парите са осигурени по..

публикувано на 29.10.25 в 08:44
Илюстрация: Алами/Ройтерс

Всяка година над 40 000 души в България получават инсулт

Само четирима от 100 пациенти с инсулт получават съвременно лечение у нас, а грижите за тези хора са разпокъсани и недостатъчни.  Това са проблеми, които лекари и представители на пациентски организации посочват по повод днешния Световен ден за борба..

публикувано на 29.10.25 в 08:35