Резултатите от тестовете, които ще бъдат проведени в Пловдив, не бива статистически директно да се екстраполират върху цялата държава, коментира в предаването "Преди всички" проф. Мариана Мурджева, ректор на Медицинския университет в Пловдив.
„По-скоро ние получаваме по-представителна картина за изследваното население в Пловдив, изследването на съответната географска зона. Вероятно подобна може да бъде картината и в други подобни региони на страната, но това е твърде смело да се твърди само на основата на тези 1000 изследвани хора.“
Проф. Мурджева потвърди, че изследването може да осветли имунния отговор при специфичните възрастови и рискови групи. Получените резултати ще бъдат подложени на сериозна статистическа обработка, затова и в екипа овен епидемиолози, лабораторни лекари, лаборанти и биолози, е включен и статистик.
„Тяхната интерпретация няма да е лесна и едва ли ще стане само за няколко дни", предупреди проф. Мариана Мурджева, според която можем да очакваме резултатите през юни.
Необходими са тестове за изследване на два вида антитела – едните показват дали човек е преболедувал инфекция, а другите дават информация за актуална картина към момента за инфекция, която може да бъде безсимптомна.
„Едните са специфичните имуноглобулини от тип G, които маркират преболедувана инфекция. Другите доказват настояща, т.нар. свежа инфекция. Тази инфекция може към момента да е активна и да е проявена с изразени клинични симптоми, но също така тя може да протече много дискретно, със съвсем леки симптоми или дори безсимптомно. Затова е необходимо да бъдат използвани в това проучване и двата типа антитела“, поясни Мурджева.
Всички участници в изследването, при които се отчете имуноглобулин М или А, маркиращи свежа инфекция, би следвало да се подложат и на PCR, подчерта Мариана Мурджева.
Имунохроматографските тестове, или т.нар. бързи тестове, с които бяха изследвани рискови групи като полицаи и шофьори, са с по-ниска надеждност от маркираните тестове. Надеждността трябва да е над 90%, уточни проф. Мурджева.
Тестът, който е избран, е по-чувствителен. При избора му е съобразена съвместимостта с използваната университетска лабораторна апаратура. Анализирани са били продукти на 6-7 производители от Европа, САЩ и Китай.
Очаква се изследването да започне още следващата седмица. „Разчитаме доставката да стане много бързо. Цената варира от около 15 до 25 лева с ДДС.“
На ден ще могат да се правят между 300 и 350 проби.
„Напълно е възможно хора, които са се срещали с вируса, да нямат имунна памет и имунен отговор. Една от групите, която се отличава с това, са хората с имунни дефицити. Имунният дефицит може да бъде вроден, наследствен и тези хора имат такива характеристики – невъзможност на имунната им система за продукция на антитела, или пък имунитетът им може да бъде потиснат в резултат на съпътстващи заболявания. Някои с автоимунни заболявания също могат да имат по-забавено образуване на антитела“, потвърди проф. Мариана Мурджева.
Остава неизяснен не само целият спектър на заболяването Covid-19, но и механизмът на имунния отговор срещу него. Имунният отговор се отразява не само в антителата, които ще бъдат изледвани, но и в отговора на имунните клетки. „При вирусните инфекции, особено когато вирусът се локализира в нашите тъкани и органи, по-ефективни са не антителата, а клетките на имунната система. За съжаление те се изследват с много по-трудни методи, отколкото антителата, затова обикновено такива проучвания започват с антителата.“
В няколко университетски центъра и техните специализирани имунологични лаборатории в страната има готовност да започнат такива проучвания за специфичен имунен отговор на базата на имунни клетки. Подобно проучване обаче изисква сериозно финансиране, защото и тестовете са много по-скъпи. При него се работи не само с апарат, изолират се ръчно специфични клетъчни популации от кръвта на пациента, обясни проф. Мурджева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..