След около две седмици - в края на май, започва брането на череши в Кюстендилско. Аграрните специалисти прогнозират богата реколта от засадените около 17 хиляди декара.
Земеделските производители и кооперациите се притесняват как ще се спазват противоепидемиологичните мерки при брането и изкупуването, какви ще са изкупните цени, ще останат ли необрани череши.
Съвсем навреме дойде обявената от Министерството на земеделието и храните мярка, която да стимулира операторите за изкупуване, заготовка и преработка на българските череши. Министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева заяви по време на среща с производители и преработватели на череши, проведена чрез видеоконферентна връзка, че всички, които завишат изкупените количества от регистрирани земеделски производители и заплатят продукцията, ще могат да получат финансово подпомагане на тон.
"Това ще доведе до повишаване ефективността от производството и реализацията. Два са моментите - прибиране и реализация на продукцията. Продукцията е налице. Ако няма градушка и дъжд по време на беритба на черешите, всичко ще е наред", изтъква проф. Димитър Домозетов, доскорошен директор на Института по овощарство край Кюстендил, сега частен земеделски производител.
В Соволяно се опасяват, че изкупвачите пак ще наложат свои правила. Кметът Пламен Илиев очаква тежка черешова кампания. Подчертава, че трябва да бъдат подпомогнати земеделските производители, които отглеждат малки площи с насаждения от череши.
Черешовата кампания има свои принципи и правила, казва инженер агрономът Николай Джонев, който гледа еко череши в село Горановци. "Мярката е "който даде пари, той взима продукцията", на място и кеш."
Всеки един от преработвателите има сключени договори със следващи преработватели или крайни клиенти, подчерта Валери Йовев, председател на земеделската кооперация в село Горна Козница. "Всеки е направил някакви разчети. Купуването на продукция от преработвателите е свързано с реализирането на тази продукция".
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..