Музикалните институции по целия свят са сред най-засегнатите от извънредната ситуация заради пандемията от Covid-19, а много от фестивалите бяха отложени или направо отменени и пренасочени за 2021 г.
В българските условия организаторите на няколко от значимите форуми у нас също се надяват издания за 2020 г., макар и със закъснение във времето, все пак да има: Община Русе пренасочи 60-ото издание на „Мартенски музикални дни“ за месец септември, а към есента с надежда гледат и от „Софийски музикални седмици“, които са част от Културния календар на столицата. Повечето летни форуми ще разчитат на възможността да правят събития на открито.
Доц. д-р Момчил Георгиев е програмен координатор на „Софийски музикални седмици“, но и генерален секретар на Българската асоциация на работодателите в областта на културата, затова има широк поглед върху тенденциите в световен мащаб и нагласите сред организаторите на фестивали да променят изцяло философията на програмирането, за да върнат публиката, жадна за изкуство и култура.
„Ние имаме предварителна информация за нагласите – сподели в предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ той – Естествено, че сега всички ще искат да отидат на концерти, но трябва да се започне от концертите на открито, от концертите, които трябва да бъдат безплатни и със свободен достъп. Ние трябва да търсим публиката, а не тя да ни търси нас и да я чакаме в концертните зали. С това се започва.“
Момчил Георгиев допълни, че освен основната програма на „Софийски музикални седмици“ между 5 и 30 септември, са предвидени и доста концерти на открито още през юли и август. „Според мен грижата за публиката сега ще бъде на първо място.“ – убеден е той. И все пак трябва да бъдат спазени, доколкото е възможно, и вече направените уговорки с изпълнителите - сред тях са арфистката Сузана Клинчарова, пинистката Пламена Мангова, перкусионистката Виви Василева и др.
Интересни подробности за фестивалите в световен мащаб, както и акценти в преформатираните „Софийски музикални седмици“ 2020 чуйте в интервюто с Момчил Георгиев в звуковия файл.
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..
В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..
В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..
В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..
Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Христо Иванов доведе Делян Пеевски , заяви пред БНР юристът Радомир Чолаков, бивш депутат от ГЕРБ, бивш председател на конституционната и правната..
Борба за интеграция и достоен живот на хората със Синдром на Даун има и преди това да засегне семейството на рап певеца Криско, и преди раждането на..