Има разминаване в данните за обема на розовите масиви.„Ние твърдим, че към днешна дата общият обем на розовите насаждения в страната е около 60 хиляди декара, докато според статистиката на МЗХГ те са около 42-43 хиляди декара“, посочи Христо Николов.
Напрежение сред розопроизводителите има. Изкупните цени вървят от 1.20-1.30 лева в малките частни градини и дворове по селата до 2.10 лева в дестилериите с добра репутация в страната, поясни Николов и допълни, че на цена 1.20-1.30 продават малцина, предимно възрастни хора, които не калкулират труда си в тази цена и не плащат на други хора. В момента много хора страдат от липсата на сигурен пазар, категоричен е Николов.
Предстои трудна, тежка година и за розопроизводителите, и за розопреработвателите, потвърди в предаването "Преди всички" Филип Лесичаров, розопреработвател и председател на сдружение „Българско розово масло“. Нямаме тези поръчки и заявки, които сме имали предните години, отбеляза той.
Недалновидната политика на розопроизводители и розопреработватели е довела до това цената на розовия цвят при предишни кампании да се вдигне много високо и да бъдат загубени пазари за розово масло извън страната. „В момента сме свидетели на свръхпроизводство. Има сериозни количества непродадено розово масло отпредни години, което влияе на цената“, коментира Лесичаров.
Настоящата кампания е първата, която ще премине по правилата на дългоочаквания Закон за маслодайната роза. Този закон за първи път поставя на масата на надфирмено ниво розопроизводители и розопреработватели, посочи Филип Лесичаров. По думите му стопаните на градини сега излизат на светло. Допреди години те са давали цвета си на шосетата, сега вече сключват договори, изтъкна той.
Категорично ще остане неизупен, необран розов цвят, прогнозира Филип Лесичаров и препоръча фермери, стопани и розопроизводители, които нямат гаранция за изкупуване и разплащане, да не правят разходите за бране.
Трябва да има и адекватна политика на държавата за защита и на продукта българско розово масло, допълни Лесичаров.
Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.
Мъж е изпаднал в кома след тежко произшествие край София. Инцидентът е станал на булевард "Европа" при разклона за Банкя. Сигналът е подаден в 22:38 часа в неделя. Лек автомобил се е ударил в крайпътно дърво. На място са изпратени три линейки, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ. Мъжът е с множество наранявания,..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..