Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завръщането на големия европейски футбол

Снимка: Архив

Големият европейски футбол се завръща днес, може би по-рано, отколкото мнозина очакваха. Крак ще повлекат първите две нива на Бундеслигата. За след месец е планирано новото начало и на останалите големи първенства, които обаче са и в страните с най-много заразени и починали от коронавируса на континента - Англия, Испания и Италия. Със сигурност много футболни фенове приветстват връщането към нормалността, поне в рамките на телевизионния екран. По тази логика рестарта е важен и за носителите на правата за излъчването на мачовете, спонсорите и собствениците в рамките на едни от най-големите развлекателни бизнеси в света - Премиершип, Ла Лига и Серия А.

Докато на много места в Европа връщане на футбола е в унисон с цялостната обстановка на олекотяване на ограничителни мерки, в Англия, Италия и Испания, a дори и в Германия коронавируса продължава да убива стотици дневно. Поради тази причина и възстановяване на първенствата предизвиква критика и логичния въпрос, който в сегашната ситуация се задава в много сфери на живота - побеждават ли парите здравия разум? Невъзможно ли беше за някои от най-големите бизнесорганизации в Европа, каквито представляват футболните клубове, да жертват средства и да прекратят сезоните?  Възможно ли е изобщо да се играе нормален футбол при тези условия?

Константин Мравов разговаря със спортния журналист от БТА Георги Крумов.

Започва Бундеслигата - първото възобновено първенство от най-популярните в Европа. Как обаче се възобновява - без публика, непрекъснати тестове и други мерки. Какво позволява на Германия да влезе в ролята на опитно зайче?

Германия е страна, която е известна с изключително дисциплинирания си народ, хората следват стриктно мерките и отделно самият брой на случаите в страната показва трайна тенденция на спад на новозаразените. Което намалява риска футболисти или другите свързани с първенството да бъдат заразени. Макар и още да сме на етап проба-грешка, това възстановяване на шампионата не е нелогично.

Другите 3 най-популярни европейски първенства са в страните, които бяха най-силно засегнати от коронавируса - Англия, Италия и Испания. Засега в тях се планира възобновяване на 12 юни и 13 юни. На Острова обаче значими футболисти като Серхио Агуеро, Рахийм Стърлинг, Дани Роуз и Трой Дийни заплашват с бойкот и питат как така за феновете и близките им има опасност от зараза, а за футболистите не. В Италия шефа на олимпийския комитет Джовани Малаго казва – „рисковано е, но главна цел на Серия А е възобновяването“. Какво налага дори теоретичния здравен риск?

Искам да направя уточнението, че футболистите би трябвало да са доста извън рисковата група – това са млади мъже в разцвета на силите си, изключително добре подготвени физически. Разбира се, има риск да се заразят. Но не трябва да забравяме, че светът, в който живеем се управлява от парти и в Англия един мач струва 8,75 млн. лири средно. Има все още да се изиграят 9 или 10 кръга в зависимост от различните отбори, което по около 5,5 мача средно на кръг, ако се предават на живо, би трябвало да означава 50-60 мача, които по близо 9 млн. лири, само от тв права, това са около 450 – 500 млн. паунда загуби за Висшата лига. Колосално голяма сума, която никое първенство не би искало да изгуби и затова футболните лиги упорстват в желанието си първенствата да бъдат подновени и завършени на всяка цена.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гретчен Уолш

Американка счупи собствения си световен рекорд на плуване

Американката Гретчен Уолш счупи собствения си световен рекорд на 100 метра бътерфлай с време от 55,09 секунди в предварителните серии на състезанието по плуване Tyr Pro Swim Series във Форт Лодърдейл, Флорида. Тя подобри с девет стотни от секундата предишния си рекорд, поставен през юни на олимпийските квалификации в САЩ. Постижението..

публикувано на 03.05.25 в 22:15
Деа Емилова

Пет титли за българки на художествена гимнастика в Кайро (обновена)

Деа Емилова, Анастасия Калева, Виктория Лилкина, Сияна Алекова и Ирена Недева спечелиха седем медала (пет златни и два сребърни) на международния турнир по художествена гимнастика "Pharaoh’s cup", който се провежда в Кайро (Египет).   На финалите на отделните уреди при девойките Деа Емилова стана шампионка на обръч с отлична игра и резултат..

публикувано на 03.05.25 в 22:12
Арсенал загуби от Борнемут с 1:2

Арсенал допусна обрат срещу Борнемут за 1:2

Отборът на Арсенал загуби от Борнемут с 1:2 като домакин в двубой от 35-ия кръг на английската футболна Висша лига. Въпреки поражението лондончани остават на второ място във временното класиране с 67 точки, на три пред третия Манчестър Сити. Борнемут продължава добрата си серия в първенството и заема осмата позиция с 53 точки. Деклан..

публикувано на 03.05.25 в 22:08
Лудогорец бе награден с 14-ата поредна шампионска титла

Лудогорец и Левски не се победиха – 1:1 преди шампионите да получат 14-ата купа

Отборите на Лудогорец и Левски завършиха1:1 в двубой от втория плейофен кръг на efbet Лига. Ерик Маркус даде аванс на "орлите" в 34-ата минута, а Евертон Бала изравни за Левски в 79-а минута. Разградчани не вложиха максимум усилия и в дълги периоди от мача дадоха инициативата на Левски, като чакаха с  нетърпение последния съдийски сигнал,..

публикувано на 03.05.25 в 22:05
Ландо Норис, спечели спринтовото състезание за Гран при на Маями във Формула 1

Ландо Норис спечели хаотичното спринтово състезание в Маями

Пилотът на МакЛарън - Ландо Норис, спечели спринтовото състезание за Гран при на Маями (САЩ) във Формула 1, осеяно с катастрофи и преминаващо от мокро до сухо трасе, изминавайки 18-те обиколки за 36:37.647 минути. Другият пилот на МакЛарън и лидер в генералното класиране при пилотите Оскар Пиарстри завърши втори, на 0.672 секунди от победителя, а..

публикувано на 03.05.25 в 20:46
Втора лига

Добруджа направи важна крачка към Първа лига

Срещи от 34-ия кръг на Втора лига: Несебър - Струмска слава (Радомир)  0:0 ЦСКА II  - Етър (Велико Търново)  0:3 Фратрия - Марек (Дупница)  0:1 Спортист (Своге) - Локомотив (Горна Оряховица)  3:0 Добруджа (Добрич) - ФК ЦСКА 1948 II  4:1 Ловеч - Дунав (Русе)  0:1 Монтана - Миньор (Перник)   играе се в неделя:..

публикувано на 03.05.25 в 20:28
Рилски спортист надделя над Левски с 89:66

Рилски спортист елиминира Левски и е на полуфинал в баскетбола

Шампионът Рилски спортист надделя над Левски с 89:66 (20:13, 27:14, 27:24, 15:15) като гост в зала "Триадица" в София във втори четвъртфинален двубой от плейофите в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ). Така Рилски спортист спечели серията с 2:0 победи и се класира за полуфиналите в първенството. Гостите от Самоков имаха превъзходство..

публикувано на 03.05.25 в 20:06