Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руслан Стефанов, Център за изследване на демокрацията:

Когато няма икономическа логика, човек търси други мотиви

Управляващите не могат да изберат добри регулатори - или няма квалифицирани, или няма независими

Снимка: БГНЕС

„Поглеждайки назад във времето, човек вижда, че никъде, където има държавна компания, няма толкова добро управление, че да се постигнат и намаление на цените, и някаква промяна в структурата на пазара. Можем да споменем сектор енергетика и хората веднага се сещат за „Топлофикация – София“. Това каза в предаването "Преди всички" Руслан Стефанов, директор на Икономическата програма на Центъра за изследване на демокрацията Той коментира създаването на бъдещата Държавна петролна компания, която ще бъде на пряко подчинение на министъра на икономиката, с планирано изграждане на до 100 бензиностанции в цялата страна.

Руслан Стефанов изрази предположение, че с лансираното създаване на Държавна петролна компания сега може да се търси чисто политически ефект, например отвличане на вниманието от комуникацията между „държавен служител и бизнес човек“. По подобен начин според него стои въпросът с обявеното намаляване на ДДС само за определена дейност, което по думите му прилича на политическо разбирателство, свързано с функционирането на правителството в следващата една година.

Когато не вижда икономическа и институционална логика, човек търси някакви други мотиви, изтъкна Стефанов. „Тези, които най-често се споменават, са защита на определен интерес на други големи бизнес играчи, които излязоха замесени и в сагата с смс-ите, и на второ място това са някакви политически интереси.“

„Това, което със сигурност знаем и до момента е, че, да, на българския пазар има проблем. Единствено КЗК не намери правни основания за санкционира компаниите, въпреки че в един момент и конкретни разменени имейли бяха намерени, където очевидно има сговор между големи вериги. А иначе е ясно, че най-голямата българска компания очевидно има ценово лидерство, което останалите следват и не е необходимо да имаш Нобелова награда за икономика, за да можеш да видиш, че българските цени очевидно стоят малко по-високо, като се махнат данъците, от тези в Европейския съюз, в държави, в които имат много по-високи доходи.“

В момента цените на горивата така паднаха, че едва ли ако имаше държавна компания тя щеше да ги свали още повече, посочи Руслан Стефанов. Той вижда няколко „разумни тези“, представени от министрите, които обаче „всеки човек с малко повече разсъждения може да отхвърли“. Едната от тях е за цените – формалният аргумент за разбиване на монопола на пазара. 

„Въпросът е защо това не може да се направи и сега чрез например Държавния резерв, тоест едно добро управление, съответно предоставяне на количества на пазара, когато има нужда от такива и за натиск върху цените. Това може да се случи, това е единият вариант. Другият вариант е – опитваме се да намалим зависимостта на българската икономика от Русия. Появи се и такава възможност - тази компания се прави, за да се намали тази зависимост, което е легитимна цел, само че е ясно, че това едва ли може да бъде постигнато чрез държавна компания.“

Тази намеса на пазара идва в момент, в който играчите на пазара са ясно разделени, уточни икономистът.

„Контекстът, в който се случва, е наистина неприятен. От една страна министрите изглежда казват, че не може да се има доверие на независимите регулатори. На фона на това, което от 2014 година насам се случва – Българска народна банка, Комисия за финансов надзор, Държавната комисия по хазарта, това звучи страшно, тоест че българските управляващи не могат да изберат регулатори, които могат да се справят с регулирането на пазара - или няма достатъчно квалифицирани, или няма достатъчно независими. Но в същото време смятаме, че можем да направим държавна компания, която от нулата, без опит, ще бъде фактор на пазара. Което звучи крайно, крайно неубедително.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проектозакон в Испания: Държавните служители могат да работят до 72-годишна възраст

Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години.  В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..

публикувано на 20.02.25 в 14:46

ЕК: Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не

"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят.  Де Керсмакер отново припомни..

публикувано на 20.02.25 в 14:44

Нови текстове в Закона за киберсигурност предвиждат по-високи глоби

Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..

публикувано на 20.02.25 в 14:43

Парламентарното заседание бе прекъснато заради липсата на кворум

Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..

публикувано на 20.02.25 в 14:24
Д-р Николай Болтаджиев

Д-р Болтаджиев: Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без реформи

Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без идеи за реформи . Това мнение изказа пред д-р Николай Болтаджиев, който доскоро беше член на Надзорния съвет на НЗОК. Той обясни, че "обявените 65 млн. лева по-малко са отрязани от предишния проектобюджет": "Това не е фатално, не е проблем, че парите са намалени с 65 млн. лева. Проблемът и..

публикувано на 20.02.25 в 14:23

ЕС може да пренасочи средства от Кохезионния фонд

"Има възможност за пренасочване на част от средствата по Кохезионния фонд на ЕС за други приоритети" - това каза говорителят на Комисията Мачей Берестецки в отговор на въпрос за публикации, в които се твърди, че част от неусвоените средства могат да се вложат в отбраната.  Ако се използва критерият за намаляване на неравенството между..

публикувано на 20.02.25 в 14:22
Христо Гаджев

Управляващите с проектодекларация за забрана на изпращането на български военни в Украйна

Управляващите ще внесат проект на декларация на Народното събрание, в която се забраняват всякакви инициативи за изпращане на български военни на територията на Украйна. Това съобщиха депутати от парламентарното мнозинство. Декларацията ще бъде разгледана днес на заседание на Комисията по външна политика, а утре ще бъде внесена в пленарна..

публикувано на 20.02.25 в 14:04