Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МФ предупреждава за вдигане на данъците при падане на ДДС ставката

Владислав Горанов
Снимка: БТА

Финансовото министерство предупреди, че ще се наложи вдигане на данъци, ако ДДС ставката за определени стоки спадне от 20 на девет на сто.

В позиция, внесена в парламента, от ведомството на Владислав Горанов предупреждават, че корпоративният данък може да скочи до 17-18 % или ДДС за останалите стоки и услуги да достигне 24 на сто.

В момента промените в ДДС ставката се обсъждат от бюджетната комисия в Народното събрание.

Щетата за хазната от намаляването на ДДС-ставките за всички предложени стоки и услуги ще бъде милиард и 800 милиона лева, пише в становището, подписано лично от финансовия министър Владислав Горанов, който нееднократно е заявявал, че е против диференцирането на ДСС-ставката.

Също така трябва да подчертаем, че сметките са направени при намаляване на ставката от 20 на 9 на сто, тъй като в противен случай това не би могло лесно да се защити пред Брюксел.

Изчисленията са не само при спад на ставката за ресторантьорите и книгите, както искат депутати от ГЕРБ и Обединените патриоти, а и за всички искания на опозицията - например за детските стоки, което е искане на ДПС и за лекарствата от списъка на НЗОК, искане на БСП, също така са включени и фитнес-залите.

Именно от намаляването на ДДС върху лекарствата ще дойде най-голямата щета за хазната. Става дума за 1 500 000 000 лв. от постъпленията на фиска. От ресторантьорите щетата за хазната ще бъде 150 милиона. Това е число, което вече бе обявено.

В момента бюджетната комисия обсъжда всички предложения, но в отсъствието не само на финансовия министър Владислав Горанов, но и на председателя на ресорната комисия Менда Стоянова.

Преди заседанието бе направен един-единствен коментар и то от депутата от ДПС Йордан Цонев, който заяви, че на мястото на Владислав Горанов и той би се противопоставил на диференцирането на ставките.

Според Цонев “промените в данъчната политика трябва да се правят след дълъг и обмислен дебат".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Карнобат обяви частично бедствено положение в района заради пожар

Кметът на община Карнобат Георги Димитров обяви частично бедствено положение на територията на общината, поради възникнал пожар в землищата на селата Екзарх Антимово, Добриново, Смолник и Житосвят. Обстановката е усложнена от силния вятър. За момента няма опасност за населените места, каза Димитров: Фронтът е огромен. аз съм на 20 метра от..

публикувано на 11.09.25 в 00:52
Логото на приложението Трут соушъл.

Тръмп коментира в енигматично послание случая с дроновете в Полша

Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза "нарушението на полското въздушно пространство" от Русия в многозначително съобщение, написано в почти небрежен тон, публикувано в социалната му мрежа "Трут соушъл", предаде АФП. "Какво става с Русия, която нарушава полското въздушно пространство с дронове? Ето, започваме!", написа американският президент в..

публикувано на 10.09.25 в 20:56
Снимка от терена.

Община "Изгрев" започна проверка по сигнал за незаконна сеч, но без да я спре

Общината на район "Изгрев" в столицата е започнала проверка по сигнала за незаконна сеч в терен на нейна територия. Това съобщиха за БНР от местната администрация. Отсичането на дърветата започна миналата седмица и досега реакция от местните власти нямаше въпреки сигнали на граждани, както и запитвания от страна на БНР. Граждани сигнализираха за..

публикувано на 10.09.25 в 20:52

Закъснява полет от София за Бристол на нискотарифна авиокомпания заради проблем със самолета

Пътниците на нискотарифна авиокомпания, които трябваше да излетят от Терминал 2 за Бристол в 12:50 часа днес, останаха на Летище "Васил Левски" в София без ясна ориентация кога ще могат да излетят.  Репортер на БНР се свърза с двама от пътниците. Пътниците  са били качени на самолета без някакви индикации за проблем, разказва Елена Димитрова:..

публикувано на 10.09.25 в 20:21

Протест срещу “Добродетели и религия” в училище

Протест, организиран в социалните мрежи, срещу въвеждането на предмет “Добродетели и религия” в училище се провежда пред сградата на БНБ.  Според участниците училището трябва да запази светския си характер, а своята вяра хората да показват в храмовете:  "Живеем в светска държава и религиозното образование няма място в училище". "Да се дава право на..

публикувано на 10.09.25 в 20:18
Испанският премиер Педро Санчес и съпругата му Бегоня Гомес , архив.

Съпругата на испанския премиер на разпит в съда

Съпругата на испанския премиер Бегоня Гомес даде показания по обвинението срещу нея за предполагаемо присвояване на публични средства Повдигнаха обвинения срещу съпругата на Педро Санчес Целта на разследването, водено от съдия Хуан Карлос Пейнадо, е да стане ясно дали бившият съветник на Гомес – Кристина Алварес, е превишила правомощията си, за..

публикувано на 10.09.25 в 19:59
Елена Йончева

Йончева призова Урсула фон дер Лайен да потвърди, че не е имало проблеми с полета ѝ до България

Елена Йончева, независим евродепутат, избрана с листата на ДПС, призова Урсула фон дер Лайен да потвърди, че не е имало пробив в сигурността на полета ѝ на 31 август, когато посети България. FT: Руска намеса може да е довела до смущения в GPS сигнала на самолета на Урсула фон дер Лайен до Пловдив ЕК: Не сме твърдели, че в случая със самолета..

публикувано на 10.09.25 в 19:51