Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест в Плевен срещу масовото отравяне на пчели

| обновено на 21.05.20 в 14:53
В Плевен пчелари и природозащитници организираха мълчаливо бдение "Да спасим живота на пчелите" пред сградата на Съдебната палата в града.
Снимка: БТА

Десетки пчелари от Плевенска област протестираха днес срещу отравянето на пчелите след употреба на силни препарати в земеделието.

Еколози пък събират подписка за забрана на отровите и ще я внесат в Европейската комисия.

„Близо 20 хиляди пчелни семейства за загинали само в Плевенско, има дела, които обаче са доста бавни, и отравянето се повтори и преди дни. Със запалени свещи за загиналите пчели мълчаливо протестираме пред Съдебната палата, каза Албена Симеонова от Фондация за околна среда и земеделие:

„И сме организирали една кампания, която се нарича Let it bees (Да бъдат пчелите) и сме част от международна кампания за забрана на всички препарати, които унищожават пчелите“.

Пчеларите от различни краища на областта настояват „да престанат да ни тровят пчелите“.

„Вече пета поредна година нашите пчелни семейства биват отравяни, когато се засява царевица“, каза един от тях. 

"Едно дело, заведено от Българската агенция по безопасност на храните срещу фирмата-отровител. Те отказват да си платят глобата, независимо, че е доказано, че те са отровителят. В тази връзка ние организираме мълчалив протест при спазване на всички необходими мерки за биосигурност. Да запалим по една свещ в памет на загиналите пчели. Тази година за съжаление историята се повтори и също мащабите са огромни. Става въпрос за цяла Северна България, отчасти и Пазарджишко, Бургаско и изобщо където едрите зърнопроизводители пръскат безогледно полетата си и унищожават пчелите", каза още Албена Симеонова.

Малко по-рано Европейската комисия оповести приетата Стратегия за биологично разнообразие. Тя предвижда намаляване с 50% на използването на пестициди и с 20 на сто - на използването на торове през следващите 10 години. Сред другите цели са и заделяне на 25% от земеделската земя за биологично земеделие. Предлагат се и мерки за подобряване на етикетирането на храните. Финансирането, което ще се отпуска ежегодно за постигане на целите на стратегията, е  в размер на 20 милиарда евро от различни източници, в това число европейски фондове, национално и частно финансиране.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В изнесени пунктове съдействат на хората за достъп до пациентското досие

От днес започва кампанията на здравното министерство, в която хората могат да получат съдействие за достъп до пациентското си досие чрез мобилния си телефон. Това ще се случва в изнесени пунктове в различни населени места, като локациите ще бъдат обявявани предварително на сайта на министерството. Днес мобилни пунктове ще работят в Монтана,..

публикувано на 01.07.25 в 11:06

Досъдебно производство по случая с 13-годишното дете, бито от баща си в Габрово

Районната прокуратура в Габрово е образувала досъдебно производство по случая с пострадалото дете на 13 години, което бе прието в болница след сбиване с баща си. Това съобщиха от Районната прокуратура, цитирана от БТА. Производството е образувано след проведена координационна среща в Дирекция "Закрила на детето" - Габрово с участието на..

публикувано на 01.07.25 в 11:06
Кралският влак

Във Великобритания: До 2027 г. извеждат от експлоатация "Кралския влак"

Във Великобритания т.нар. Кралски влак ще бъде изведен от експлоатация до 2027 година, в рамките на мерки за спестяване на разходи. Британските медии съобщиха, че любимият вид транспорт на покойната кралица Елизабет II - "Кралският влак", казано метафорично, също е "достигна края на линията" и е на път да бъде изведен от експлоатация. На..

публикувано на 01.07.25 в 10:26

В очакване на новите "Литературни маршрути"

От утре започват новите летни "Литературни маршрути". Те са посветени на видеоигрите, градските граници, домовете на Вазови и ул. "Цар Иван Асен II".  Пред БНР Тодора Радева - създател на Фондация "Прочети София" и автор на проекта "Литературни маршрути" в София, разказа, че са решили тази година да направят този нетипичен литературен маршрут,..

публикувано на 01.07.25 в 10:16
Министърът на регионалното развитие и благоустойрството Иван Иванов

Регионалният министър прави първа копка за ремонта на Природонаучния музей в Черни Осъм

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов ще направи символичната първа копка за ремонта на сградата на Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм. Проектът "Енергийно обновяване на сграда за обществено обслужване в областта на културата, представляваща Природонаучен музей в с. Черни Осъм, община Троян" е на..

публикувано на 01.07.25 в 10:11
Изглед от остров Санторини.

Гърция: "Островна" такса за туристите от круизни кораби

Туристите от круизните кораби, които искат да посетят Санторини и Миконос от днес плащат по 20 евро на човек. За другите острови цената е по 5 евро. Тази тарифа е валидна в летния туристически сезон до края на септември. След това таксите се намаляват, но не се премахват. От 1 ноември до 31 март посещение на Санторини струва 4 евро, а..

публикувано на 01.07.25 в 10:04

Конференция "Българските занаяти - традициите срещат бъдещето" се провежда в София

Патентното ведомство на Република България заедно с Европейската комисия и Службата на ЕС за интелектуална собственост организира конференция на тема "Българските занаяти - традициите срещат бъдещето". Форумът е част от информационната кампания на Патентното ведомство по повод новия регистрационен режим на Географските указания за занаятчийските и..

публикувано на 01.07.25 в 09:55