Редица бизнес организации се обявиха против намаляването на ДДС ставката от 20 на 9 на сто за ресторантьорския бранш и книгоиздаването. От Българската асоциация на софтуерните компании предупредиха, че се създава много опасен прецедент за диференцирана ставка, последиците от който ще бъдат понесени от другите сфери и фирмите в светлата икономика.
От софтуерната асоциация предупреждават, че ако се сбъднат прогнозите на министерството на финансите и се стигне до увеличаване на корпоративния данък или ДДС-ставката за други бизнеси, това би поставило в затруднено положение въпросните сектори.
Решението е недомислено и поощрява сивата икономика, посочват от асоциацията.
През миналата година компаниите в нея осигуряват около 3% от БВП и в момента са от малкото сектори, които имат възможност за разрастване в условията на пандемия. Ето защо именно техният бизнес би подсигурил постъпления в хазната, допълват от организацията.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България също не одобряват промяната в данъчните ставки, тъй като това би влошило бизнес климата и би привилегировало едни сектори пред други.
Тази работодателска организация е категорична, че, за да се подпомогне бизнесът, е по-разумно да се осигурят условия за запазване на заетостта.
Данъкът върху добавената стойност за ресторантьорските услуги и книжните изделия се намалява от 20 на 9 на сто, реши на първо четене бюджетната комисия в парламента. Тя отхвърли исканията на опозицията за намаляване на косвения налог със..
Русия на Путин може да нападне НАТО още следващата година, ако по време на мирните преговори не бъдат осигурени гаранции за сигурност на Украйна, които да имат възпираща роля. Това обяви украинският президент Володимир Зеленски преди..
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отхвърли твърденията на украинските власти, че тази нощ руски дрон е поразил и нанесъл щети на защитния корпус, изграден над останките от четвъртия реактор на АЕЦ "Чернобил", предаде Ройтерс. По-рано..
Почти 70 хил. лева е получила България като обезщетение заради забавянето на доставката на първия и засега единствен хеликоптер за спешна медицинска помощ. Това съобщи министърът на здравеопазването Силви Кирилов по време на парламентарния контрол:..
Омбудсманът е в "домовата книга" и депутатите ще си изберат най-послушния кандидат. Това мнение изказа пред БНР бившият омбудсман и отново кандидат за поста Мая Манолова, лидер на "Изправи се.БГ", формацията е част от коалицията "БСП-Обединена..
Рамките на пазара се слагат от свободните решения на гражданите и на държавата. Това обясни пред БНР макроикономистът проф. Боян Дуранкев. "Ако някой е очаквал бойкотът на големите вериги да промени нещата с цените, дълбоко се е излъгал. Но..
Президентът Румен Радев очаква правителството да представи проект на бюджет за тази година в най-скоро време и той да бъде реалистичен. "Това е изцяло в прерогативите на Министерството на финансите и правителството да представи бюджета. Очаквам..
От "Топлофикация София" посочиха, че до 12.00 ч. в неделя, 16 февруари, трябва да бъде пуснато парното и топлата вода на 9-те засегнати от голяма авария софийски квартали. Всички екипи и техника са на място, работят без прекъсване по..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..