Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без нови случаи на заразени с коронавирус в Кипър

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днес за първи път от началото на пандемията в Кипър няма регистриран нов случай на заразен с коронавирус. Оптимистичният резултат идва в разгара на предприетото от правителството облекчаване и премахване на ограничителните мерки срещу разпространението на инфекцията.

 Нулевият резултат е отчетен от извършените малко над 2400 теста днес, съобщи здравното министерство.

„Резултатът не е случаен. Усилията на всички се отплащат. Продължаваме със същата решителност”, коментира успеха здравният министър Константинос Йоану.

Денят без установен нов случай дойде 75 дни след откриването на първите двама заразени на 9 март. Потвърдените случаи в страната към момента са 927, 12 от които са в британските военно-въздушни бази. 

65% от заразените са оздравели.

Досега в Кипър са извършени над 90 000 теста, при население от около 880 000 души. По този показател страната заема едно от челните места в Европа.

В момента продължава масовото тестване на работещите в отраслите, които възобновиха дейността си през този месец, в рамките на двете фази на вдигане на карантината съответно от 4 и от 21 май. Изследват се също така ученици, учители и училищен персонал, които през тази седмица се върнаха в класните стаи.

От четвъртък отпаднаха и всички ограничения за движението на хората, включително вечерният час. От днес са отворени плажовете и църквите.

Две много важни стъпки за икономическото възстановяването на страната след вируса предстоят. От 1 юни се отварят хотелите, а от 9 юни – и двете международни летища.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп е уверен, че Путин ще спазва евентуално споразумение за Украйна

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че вярва, че може да бъде постигнато споразумение за прекратяване на войната в Украйна и то да бъде трайно, както и че е убеден, че руският президент Владимир Путин ще съблюдава постигнатите договорености. Това стана по време на посещението на британския премиер Киър Стармър във Вашингтон...

публикувано на 27.02.25 в 22:10

Израелската армия призна, че се е провалила при нападението на "Хамас"

Близо 17 месеца след терористичното нападение на палестинската групировка "Хамас" в Южен Израел на 7 октомври 2023 година, след което започна войната в ивицата Газа, израелската армия публикува резултати от собствено разследване защо това е било допуснато. В доклада командването на израелските въоръжени сили признава, че се е провалило в..

публикувано на 27.02.25 в 22:01
Папа Франциск

Състоянието на Папа Франциск се подобрява

Клиничното състояние на Папа Франциск се подобрява, гласи актуализирания медицински бюлетин на болницата "Джемели" в Рим, публикуван от пресслужбата на Ватикана.  В прессъобщението се казва, че през изминалия ден "се потвърждава, че клиничното състояние на Светия отец се подобрява". Редувал е кислородна терапия с висок поток с вентилационна..

публикувано на 27.02.25 в 21:22

В Перник ще бъде изградено предприятие за производство на електроенергия от природен газ

Предприятие за производство на електроенергия от природен газ ще бъде изградено в Индустриалния парк на Перник. Електроцентралата ще бъде разположена върху терен в кв. "Караманица" и ще  работи на пазарен принцип, като основната цел е произведената електроенергия да компенсира небалансираната енергия в югозападния регион, както и енергийната..

публикувано на 27.02.25 в 20:59

ЦИК разреши привличането като обвиняем на кандидат за кмет от партия "Възраждане"

Централната избирателна комисия (ЦИК) даде разрешение за привличането като обвиняем на кандидата за кмет на столичния район "Оборище" Петър Валериев Ананиев, съобщиха от пресцентъра на комисията. Петър Ананиев е кандидат за кмет от партия "Възраждане", регистриран за вота на 18 февруари, съобщава Столичната общинска избирателна комисия на..

публикувано на 27.02.25 в 20:12

Томислав Дончев: Поне половината от проектите по ПВУ са под екстремен риск

Въпреки че сме изпълнили 85% от реформите, които България е поела като ангажимент да направи във връзка с второ плащане - има няколко неизпълнени. Ще имаме 6 месеца срок, след като бъдем уведомени от ЕК, че не ни признава пакета с изпълнени реформи. Аз съм оптимист, че малкото оставащи реформи биха могли да бъдат гласувани в българския..

публикувано на 27.02.25 в 20:12

Красимир Вълчев: Университетът в Перник е превърнат в легален канал за мигранти

Европейският политехнически университет в Перник не осъществява учебен процес, а е превърнат в легален канал за мигранти. Това обяви министърът на образованието Красимир Вълчев на извънредно заседание на ресорната парламентарна комисия:  "Няма преподаватели, няма студенти, няма административен персонал. Охраняващата фирма не е виждала скоро някой да..

публикувано на 27.02.25 в 19:48