Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как говорят зависимите от футбол и не само...

За езика на футболните коментатори и на наркозависимите

Филолозите Антоанета Начева и Цветелина Добрева са авторите на две отделни лингвистични изследвания – съответно за езика на футболните коментатори и на наркозависимите.

Сблъсъкът с експресивно оцветения и динамичен речник на футболните коментатори

В изследването си Антоанета Начева констатира наличие на речева агресия, нетипични проявления и по-скоро привърженическа, а не журналистическа реч в начина на изразяване на футболните коментатори. Изследването ѝ търси границата между журналиста – от една страна като професионалист, и от друга – като запалянко. „Задължителна е обстоятелствеността, която много често разсмива и е много любим способ на футболните коментатори. Дали доминира агресивното или забавното зависи от характера на предаването. Ако то е аналитично, често границата се прекрачва. Колкото повече време минава след края на един мач, толкова повече утихват страстите. Веднага след края на мача коментарите на стадиона са много бурни, има страхотни сравнения и несъгласие, недоволство или пък подкрепа се изразяват патетично и бурно. Това определено привлича вниманието на зрителя, но понякога и отблъсква”, твърди Антоанета. Промените в езика на футболния коментар са динамични и през последните десетилетия езиковата рамка се разчупва стилистично. Това е необратим процес, е още един от изводите от изследването на Антоанета Начева.

„Превръщането на дефекта в ефект с цел да приобщим аудиторията и да скъсим дистанцията. Това не винаги е възможно, но тук можем да сравним с водата – колкото по-постоянно се случва на едно и също място, в един момент ще се пропука.”

Журналистическият маркетинг в спортната журналистика

Футболните коментатори не само, че не се опитват да скрият пристрастията си, а дори чрез похват на демонстрирането им се цели привличането на реакция – дали положителна или отрицателна. „И най-лошата реклама е добра реклама” важи особено силно в този жанр, според Антоанета.

Креативност в езика на наркозависимите

Езикът на наркозависимите се характеризира най-вече с употребата на евфемизми и асоциации, често се употребяват цветове и цифри. Това става ясно пък от лингвистичното изследване в тази област на Цветелина Добрева. „Може да се каже, че най-популярната дрога в България е марихуаната. Поради този факт има най-много думи, които я описват. Във Варна например я наричат „майка”. Това е може би едно от най-нетипичните сравнения, които съм срещала, тъй като на пръв поглед тази дума няма никаква асоциация с марихуаната. Други популярни са „Мери” и „зелено”. Числата като ключови думи се включват най-вече в изразите, когато хората търсят да си купят дрога. Те обозначават грамаж, време или място за среща”, обяснява Цвети. Езикът на наркозависимите се променя, за да останат незаконните действия скрити.

А от какво сме зависими, когато говорим?

„Най-вече от средата и от слушателите, на които говорим, както и от езиковия речник, с който разполагаме, от хората, с които най-често общуваме. Освен това съществен е и ефектът, който търсим”, е мнението на Цвети.

Цялото интервю с Антоанета Начева и Цветелина Добрева можете да чуете в звуковия файл.

Фотоколажи: Силвия Петрова

Снимки: pexels.com



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06