"Ние трябва да се стремим да не бъдем на по-ниско ниво от тези, които ни предхождат, а те са вдигнали летвата много високо, особено в нашето Възраждане и непосредствено след това", подчерта проф. Шурбанов.
Богатството на речта и дълбочината на мисленето са свързани.
"Много лесно човек изпада в многословие и тогава думите загубват своето богатство, своето послание. Те стават празни. Но без богатство, нюансираност на изказа, ние не можем да предадем някаква значителна мисъл, а тя и не може да се роди без това, защото вътре в нас работи езикът. Мисълта е език, тя не е гола никога", допълни Александър Шурбанов.
Според него западната цивилизация държи на осъществяването на всичко, на достигането до финала, докато в източната цивилизация акцентът е в самото преживяване, в самия път, ценността е там, не в края на пътя, който непременно трябва да бъде достигнат.
"Обществото някак не си дава сметка за това как тези хора, които не произвеждат материални блага, но произвеждат духовна култура, са много важни за него и за неговото самочувствие, за неговата вяра, че има бъдеще. Това не е само в областта на словото, това е в областта на изкуството, на духовния живот въобще", коментира Шурбанов пред "Хоризонт".
Една от наградите, с които е удостоен проф. Александър Шурбанов, е на Портал "Култура" през 2016 година за принос в поетическото и преводаческото изкуство.
"Тази награда ценя много, ценя и наградата за цялостно творчество, за цялостен принос "Христо Г. Данов", която е национална, а и изненадалата ме награда на театралната общност - "Аскеер", която също получих преди няколко години", сподели още Александър Шурбанов.
Александър Шурбанов е български филолог англицист, писател и преводач на художествена литература. Той е автор на литературоведски изследвания, на книги с поезия, есета и пътеписи и на преводи на творби от английски и американски писатели.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Мартина Табакова (пиано), Стоимен Пеев (цигулка) и Атанас Кръстев (виолончело) - това е ансамбълът, който представя своята концертна програма „Романтични съкровища“ с успех на различни сцени в България. Турнето, което стартира от София с концерт на 23 октомври в рамките на поредицата „Музикални вторници“, сега се отправя към черноморските..
На 21 ноември от 19 ч. в галерия "Vivacom Art Hall Оборище 5" музикантите от трио „Дивертименто“ ви канят на концерт-спектакъла „В годината на чешката музика“. Той е пореден в творческата биография на състава, който получи наградата в категория "Музикален проект на годината" на националната анкета след слушателите на БНР "Музикант на годината 2022"...
Предстои поредната среща на публиката със Симфоничния оркестър на БНР - в петък от 19:00 ч. в столичната зала "България". На диригентския пулт ще бъде Константин Илиевски, а солист – първият виолончелист на Радиооркестъра Христо Танев. Главният диригент на Радиооркестъра Константин Илиевски поставя като български акцент в програмата музиката..
"В моите спомени те са неразривно обединени . Като изпълнител на безкрайно много съвременни произведения съм щастлива, че можах да живея край тях, да дишам техния въздух, да усещам тяхното отношение към музиката и да взема максимално много от това, което те знаеха и можеха", казва пианистката Стела Димитрова – Майсторова пред БНР. По..
На 20 ноември, сряда, в Първо студио на БНР в 19 ч. ще започне един специален концерт, посветен на трима големи композитори - представители на българския авангард, които през 2024-та закръглят годишнини: акад. Васил Казанджиев, който през септември отпразнува своя 90-и рожден ден и продължава да създава музика, както и двама автори, от чието рождение..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..