Общинските приходи са намалели с повече от 40 на сто за периода 1 март - 30 април. Това показва проучване, проведено от Националното сдружение на общините, за отражението на кризата с Covid-19 върху общинските бюджети.
В проучването са участвали 217 общини, взети са под внимание собствените приходи и направените разходи за периода, в това число и непредвидените, свързани с противоепидемичните мерки.
Изследването прави съпоставка на данните спрямо същия период на миналата година.
Изводите - постъпленията от собствени приходи на общините намаляват с над 40 процента, като при данъчните приходи този срив е с 45 на сто.
Загубите на собствени приходи за периода на извънредното положение са близо 160 милиона лева, като се очаква до края на май да надхвърлят 200 милиона.
Разходите за непланирани дейности за изпълнение на препоръките на здравните власти надхвърлят 6 милиона лева, като към края на юни се очаква да достигнат 18 милиона.
Данните показват тенденция на формиране на траен дефицит в общинските бюджети в резултат на извънредното положение, който към края на май се очаква да надхвърли 77 милиона.
Вероятността за преодоляване на този дефицит до края на годината е минимална, прогнозират от Сдружението на общините и допълват, че се полагат огромни усилия за запазване на заетостта в общинските предприятия и дружества.
Опозицията критикува мерките, които правителството предприема за борба с пожарите и купуването на противопожарна техника Според лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов държавата саботира борбата с пожарите. Той припомни, че м.г. в бюджета са били предвидени 170 млн. лв. за противопожарна техника, а вече година не е предприето нищо за..
От парламентарната група на "Величие" алармираха за масово и нерегламентирано избиване на селскостопански животни, определяйки го като злоупотреби, липса на контрол и дълбоко погазване на закона, маскирано като епидемични мерки. Депутатът Мария Илиева заяви, че в Пловдивска област за броени дни са избити хиляди здрави животни, включително..
Омбудсманът Велислава Делчева сезира и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, председателя на Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в Сливен Пепа Чиликова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане Анна Ананиева и председателя на..
Утре правителството внася в Народното събрание доклад за предприетото до момента от изпълнителната власт по възложените действия от парламента през миналата година за закупуване на специализирана противопожарна техника. Това обяви премиерът Росен Желязков в началото на правителственото заседание. Той припомни, че в решението на парламента е..
Община Бобов дол чака разрешително от "Басейнова дирекция" и започва изкопаването на два нови кладенеца, за да реши проблемите с питейната вода, каза кметът на миньорския град Елза Величкова. Най-тежко е положението за с.Новоселяне, което от десетина дни е на воден режим. Единият кладенец ще е в местността "Умната" в Новоселяне. Той ще е с..
За последното денонощие в страната са регистрирани 139 пожара, заяви на брифинг на летище Пловдив заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров. По думите му пожарите в Ямболска и Хасковска област в момента са овладени. Остава сложна обстановката в Струмяни, където днес трябва да се включат 6 хеликоптера, както и двата самолета от Швеция...
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов предложи решение за техническо обезпечаване с летателна техника на борбата с пожарите: "За мен хеликоптерите са по-добрият вариант. Самолетите могат да пълнят от морето или от много големи водоеми. Много по-сложно е за пилотиране подобна техника и обучението и поддържането на формата да кажем на пилота във..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..
Максималният размер на държавната помощ за пострадалите от пожарите е 1914 лв. Това заяви пред БНР Анелия Василева - началник отдел "Социални и семейни..
В Русе е в сила забрана да се консумира алкохол извън заведенията. Решението е на Общинския съвет. Глобите ще бъдат налагани от полицията и са по..